Grafické softwarové novinky pro Macy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Apple

Grafické softwarové novinky pro Macy

19. února 2010, 00.00 | Aperture 3 má zřejmě potíže se správou virtuální paměti. Coherent Graphics vydala PDF editor Proview 1.0. Benchmarková utilita Cinebench R.11.5 zvládá až 64 programových vláken. Modelovací a animační 3D program Shade 10 přidává víceprůchodové vykreslování a další vylepšení. A SolidWorks oznámila, že její CAD řešení bude dostupné jako aplikace Mac OS X.

Po spuštění CorelDRAW ponecháme přednastavené vlastnosti a poklepáním na Nástroj obdélník vytvoříme obdélník o rozměru podkladového papíru, tedy A4.Tomuto obdélníku přiřadíme velmi světlou nažloutlou barvu. Přidržíme levé tlačítko myši na světle žluté barvě v Paletě barev a po rozevření jemnějších odstínů vybereme nejsvětlejší variantu.

Klepnutím pravým tlačítkem myši na proškrtnuté políčko v Paletě barev odstraníme obrys. Nyní budeme stránce ohýbat okraj. Protože je zkroucená stránka rastrovým efektem, musíme nejprve náš list na rastr předělat: označíme ho tedy a zvolíme Nabídku rastry-Převést na rastr

Po převedení na rastr už můžeme zvolit Nabídku rastry-3D efekty-Zkroucená stránka

V okně tohoto efektu nastavíme vlastnosti takto: zkroucení provedeme u pravého horního rohu, směr vodorovně, papír bude průhledný, šířka povede až do poloviny, tedy 50 %, výška 10 % a barvy zkroucení šedivá a pozadí bílá. Před odsouhlasením provedeme kontrolu pomocí ikony Náhled. (Na rozdíl od běžných vlastností objektů není možné tyto rastrové efekty poupravit později v průběhu práce.)

Nástrojem ruční režim vytvoříme linku: klepneme v počátečním bodě, držíme Ctrl, klepneme v koncovém bodě a Ctrl uvolníme (díky Ctrl si můžeme být jistí, že je linka rovná). Klávesou P vystředíme linku a posuneme ji do horní části stránky (opět budeme při posunu držet Ctrl, abychom zachovali tentokrát vertikální přesnost). Přednastavenou tloušťku 0,2 mm ponecháme beze změny a barvu zvolíme světle modrou, tak jak je tomu u většiny sešitů. Linku posuneme o „řádek“ níže, přičemž držíme stisknutou klávesu Ctrl a navíc stiskneme pravé tlačítko myši nebo + na klávesnici. Tím jsme vytvořili o kousek níže duplikát, který je vertikálně přesně pod původní první linkou. Dále kombinací kláves Ctrl+R opakujeme poslední krok, tedy tvorbu duplikátu. Výsledek by měl být podobný obrázku níže:

Nástrojem obdélník vytvoříme ještě jeden obdélník A4 (dvakrát poklepeme na ikonu nástroje), v Panelu vlastností zvolíme poslední ikonu (Převést na křivky) nebo uděláme totéž kombinací kláves Ctrl+Q. Obdélník je stále vybrán, zvolíme Nástroj tvar, kterým „uřízneme“ pravý horní okraj, kde je list zkroucený, to provedeme přidáním uzlů tam, kde zkroucení začíná a končí a odstraněním rohového uzlu. Přidání se provádí poklepáním v místě, kde chceme nový uzel (na obrysové lince) a odstranění poklepáním na existující uzel.

Když už nyní máme pětiúhelník vybrán, zvolíme Nástroj interaktivní stín, kterým táhneme ze středu pětiúhelníku do levého spodního rohu. V Panelu vlastností nastavíme Barvu stínu světle šedivou a Prolnutí stínu 6.

Na závěr už jen zvolíme Nástroj text, v Panelu vlastností vybereme vhodný font (v ukázce Jane Austen handwritting – www.dafont.com) a začneme psát na horní lince. Po dopsání textu upravíme v Panelu vlastností velikost, aby byla v pořádku šířka textu. Výšku textu upravíme tím způsobem, že vybereme text Nástrojem tvar a levým spodním táhlem (zvláštní šipka) táhneme dolů tak, aby vycházel text na řádky.

Tím máme list hotov, nyní můžeme výsledek použít jako součást naší práce nebo již tisknout – ve vlastnostech tisku přizpůsobit formátu A4 (protože stín rozměr A4 přesahuje). Doufám, že Vás článek zaujal, inspiroval a přinesl Vám nové poznatky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: