Studujeme Rhinoceros 1.1 - Text - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

Studujeme Rhinoceros 1.1 - Text

13. února 2001, 00.00 | V tomto díle si probereme modelování textu v prostředí programu Rhinoceros 1.1.

Legenda

Cesta v menu
Příkaz

Text

Rhino umožňuje vytvořit text z jakéhokoliv True Type fontu.
V následujících řádcích si ukážeme možné výsledky při vytváření textů a jeho další použití na křivkách nebo na plochách.

Po zadání příkazu Text, kliknutím na ikonu Ikona textu na paletě MAIN nebo z menu Solid > Text se nám objeví dialogové okno pro zadání textu.
Dialogové menu textu

Zde si nastavíme písmo, styl písma, jeho velikost a samotný text. Výsledkem této operace může být křivka, plocha a těleso. Pokud bychom tvořili těleso, museli bychom zadat ještě výšku vytažení. Námi zadaný text je vidět v náhledovém okně, které je bohužel statické a nelze tedy s větším textem, než je samotné okno, rolovat. Taková malá chyba na kráse.
Teď k jednotlivým výtvorům a pěkně pozadu.

TEXT JAKO TĚLESO

Pokud si vytvoříme text jako těleso, nemáme již mnoho co dělat. Stačí jej například posunout na kýžené místo, zarovnat na plochu, zaoblit, zkosit, ořezat, deformovat, atd. Nelze jej dále editovat bez nutného rozložení a tím se dostáváme o řád níž, tedy na plochy, které lze získat druhou volbou z dialogového okna při zadávání textu.

Příklad

Příklad

TEXT JAKO PLOCHA

Osobně tuto volbu moc nepoužívám, protože ji téměř nepotřebuji. Všechny operace většinou provádím z křivek, ze kterých si plochu vytvořím taktéž. Jediné, k čemu se to hodí, je nejspíše příkaz vytáhni těleso z plochy (Extrude Surface).

TEXT JAKO KŘIVKA

Takže nejužitečnější volba je vytvořit si text jako křivky, se kterými máme do budoucna velmi mnoho možností, jak s nimi naložit. Mnou nejpoužívanější je nabalení křivek na plochu, jejich následné vytažení do tělesa nebo ven, konečné ořezání plochy a uzavření plochy. Uvedu postup. K nabalení na plochu se používá příkaz Pull (Ikona textu Curve > From Objects > Pullback). Křivky nejdříve umístíme co nejblíže k ploše. Zadáme příkaz Pull a vybereme křivky textu. Potom vybereme plochu na kterou se má text nabalit.

Příklad

Poté si vytvoříme ekvidistantu plochy příkazem OffsetSrf (Ikona textu Surface > Offset) o hloubku vytažení textu. Potom ořízneme plochu a použijeme příkaz Extrude pro vytažení. Pomocí parametru D si nastavíme správný směr vytažení. Text vytáhneme hlouběji, abychom jej pak ořízli plochou, kterou jsem si připravili. A tu pak taky ořízneme. A výsledek? Podívejte se! Tímto způsobem se dají velmi dobře dělat rytiny (výstupy) textů do součástí.

Příklad

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: