Rhinoceros: Modelování digitálního budíku (1.část) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


3D grafika

Rhinoceros: Modelování digitálního budíku (1.část)

Rhinoceros

16. března 2001, 00.00 | Minule jsme vymodelovali něco pro strojaře, dnes to bude z jiného soudku - pro návrháře.

Samozřejmá první věc, je skica na papír. Z ní budeme vycházet při modelování.

Příklad


Legenda

Cesta v menu
Příkaz


Takže skicu bychom měli hotovou. Stáhnout si ji můžete budik.png. Naskenujeme a vložíme do nového souboru pomocí příkazu PlaceBackgroundBitmap (Ikona View > Background Bitmap > Place) do okna top. Podle ní budeme obkreslovat kontury. Princip obkreslování nebudu popisovat, protože se tomuto tématu věnoval první tutorial. Dalším krokem je vypnutí mřížky příkazem Grid. Dále si vytvoříme pracovní hladiny. Já používám tyto:

Příklad


Je právě výhodné si křivky kontur dát do hladiny Kontury a výsledné plochy tvořit do hladiny Teleso. Pro mezioperaci slouží hladina Skryta.

Tak a jdeme na věc.

Nejdříve budeme modelovat čelní masku budíku. Jak vidíte na obrázku jsem již obkreslil kontury masky a její zdvih. Vždy se snažte nakreslit symetrické křivky, i kdyby to neodpovídalo skice.

Příklad


Teď použijeme příkaz Join (Ikona Edit > Join) pro spojení profilu. Ten vytáhneme po jedné cestě příkazem Sweep1 (Ikona Surface > Sweep 1 Rail). Vrchní rovinu rovnoběžnou s podstavou rádi nedodržíme, protože to bude vypadat lépe. Plochu uzavřeme příkazem Cap (Ikona Solid / Cap Planar Holes). Tak to bychom měli hrubou kostru masky.

Příklad


Hrany zaoblíme pod rádiusem 1. Nebudeme (v tomto momentě) vytvářet speciální přechody pomocí příkazu BlendSrf.

Příklad


Teď si obkreslíme konturu dolního vybrání. Promítneme si ji na čelní plochu příkazem Project (Ikona Curve > From Objects > Project). Musíme mít nastaven pohled Right. Nakreslíme si ještě druhou tvořící křivku dle obrázku.

Příklad


Pomocí příkazu EdgeSrf (Ikona Surface > Edge Curves) vytvoříme plochu vybráním promítnuté a druhé tvořící křivky. Těleso rozložíme a nově vzniklou plochou ořízneme. Výsledek je vidět na obrázku.

Příklad


Na koncích promítnuté křivky vytvoříme kružnice s parametrem A (AroundCurve )o poloměru 1 a v maximálním bodě této křivky o poloměru 2.

Příklad


Z těchto kružnic a křivky příkazem Sweep1 (Ikona Surface > Sweep 1 Rail) vytvoříme ořezovou plochu pro plynulý přechod. Vytvořenou plochou ořízneme plochy. Plochu vytvořenou příkazem Sweep smažeme. Potom příkazem Blend vytvoříme dole plynulý přechod a ořízneme spodní plochu. Provedeme i na druhé straně.

Příklad


Nyní použijeme mocný nástroj NetworkSrf (Ikona Surface > From Curve Network). Při zadávání vybereme vzniklé hrany a potvrdíme. V menu zvětšíme přesnost (při nízké přesnosti dochází ke špatné aproximaci tvořené plochy dle vstupních křivek a potom dle globální tolerance nelze tuto plochu spojit s okolními) z 0,01 na 0,001. Hrany A a C nastavíme na Loose a hrany B a D na Curvature (G2).
Příklad


Příklad


Stejným způsobem vytvoříme vrchní prohlubeň. Rádiusy kružnic už je vaše volba a otázka citu (zkoušení :-)).

Příklad


Příště si vytvoříme opěrnou část.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: