Novinky ze 3D grafiky (nejenom CINEMY 4D), aneb co by vás mohlo zajímat - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Novinky ze 3D grafiky (nejenom CINEMY 4D), aneb co by vás mohlo zajímat

1. července 2013, 21.30 | Za poslední dobu se toho událo v naší branži poměrně dost. Dost na to, abychom si vše zmínili alespoň přehledem a upozornili na některé zajímavosti, které by vás jinak mohly minout. Co bude obsahem? Sculpting, modeling, render a tak dále...

 

3D-Coat R4

 

Máme sice vlastní sculpting, ale specializované aplikace samozřejmě v daném segmentu nabízejí více, než všepokrývající univerzál typu CINEMY 4D. V jistém smyslu revoluční 3D Coat dorostl již do své čtvrté verze a myslím, že už jej musíme opravu brát jako zcela dospělý program.

 

Co nového ve zkratce v novém 3DCoatu najdete? Je toho opravdu hodně, vývoj je prozatím extrémně rychlý...

 

Seznam novinek je níže, stručným výčtem můžeme jen říci, že je již (ale to déle) masivně upravené rozhraní, které se skutečně nyní tváří velmi profesionálně. Ale není to jen o rozhraní, které již dávno zapomenulo na původní poněkud „zelený“ face aplikace (ale zelené je pořád). Podstatné je to uvnitř... V prvé řadě apliakce dostala nové funkce v oblasti nanášení, voxelů, retopologizace (standardní modelovací nástroje typu extrude), možnost nanášení povrchů ve voxelech!, nový systém pro baking, nový bool, systémy nanášení při voxelech (na křivky), hard surface modelign a další. Pokud k tomu přidáme tradičně dobrou práci s normálami, UV, retopologii a podobně, máme robustní aplikaci...

 

Trailer nové verze: [youtube|d8D1Kfz4BPQ|640|360], technologie nové verze: 3d-coat.com a web3d-coat.com.

 

TheaRender 1.2

 

TheaRender 1.2

 

O Thea renderu jsme zde ještě nějak moc nehovořili. Je to dané i tím, že byl kdysi přislíben bridge do CINEMY 4D, což se zatím nekoná, a tak nebylo příliš o čem psát. Z mé strany, tedy ze strany supportu pro uživatele C4D... Mezitím ale programátoři nezaháleli a i Thea se dost progresivně vyvíjí, a to i navzdory situaci, která v Řecku je.

 

Zásadní novinkou They je, že je k dispozici další unbias renderovací engine založený na výpočtu na GPU, jmenovitě technologii CUDA od Nvidia. Jmenuje se Presto, a jak název napovídá, proti rychlosti na CPU opět půjde o rychlejšího brášku. Mimochodem, cena je zajímavá. Standalone nyní stojí jen 195 EUR (do 10. července!), v případě verzí pro 3ds Max a SketchUp 245. Již nyní se jedná o verzi velmi dobře vybavenou (myslím Presto) podporující všechny možné passy a podobně, tedy lze jen doporučit.

 

Mimochodem, ptáte se na bridge do CINEMY 4D? Je, co jsem zkoumal, velmi blízko, tak to snad již nebude trvat dlouho... Jediné co snad mohu říci je, že je na něm intenzivně pracováno!

 

Novinky v Thea 1.2 jsou popsány zde; videa s demonstraci Presto (včetně videí z vývoje) jsou zde:[youtube|TLX7VtOiuqUNQ|640|360] a [youtube|SOw3IcxQD_0|640|360]. Presto popis: thearender.com/cms/index.phpweb aplikace je Thearender.com. 

 

TheaRender 1.2

 

Octane render bridge pro CINEMU 4D

 

Octane render jsme již uvedli a bridge se potěšitelně vylepšuje. Mimo to se také postupně rozrůstá komunita, která jej požívá a tak se aktualizauje jak plugin pro CINEMU 4D, tak doplňkové materiály, manuál, tak doplňky dalších uživatelů.

 

Opět, pokud vás to zajímá, doporučuji sledovat na stránkách výrobce, tak jeho vimeo kanále.

 

Veškeré potřebné informace i vývoji najdete v tomto vlákně (pro jeho zobrazení je nutná registrace): render.otoy.com; zde je Vimeo kanál s ukázkami.

 

A ještě jsem zapomněl, abychom o Octanu nehovořili čistě teoreticky, k dispozici je nově pro C4D také demo. A to jak pro platformu Win, tak MacOS: render.otoy.com/downloads.php. 

 

Octane render bridge pro CINEMU 4D

 

X-particles R2

 

Že vám částicové systémy CINEMY 4D nevyhovují? Že je Thinking particles systém příliš složitý, systém standardních částic příliš chudý a do toho velmi tristní metaball či výpočetně náročné volumetrické efekty? Mograph dokáže mnohé zachránit, ale ne vždy... Pak to má mimo jiného i jedno komplexní řešení. Částicový systém X-Particles a to v aktualizované verzi.

 

X-Particles jsou unikátním částicovým pluginem, či možná lépe řečeno už svým rozměrem modulem CINEMY 4D vyvíjené vynikajícím duem Mike Batchelor, Steve Pedler. Systém obsahuje skoro vše co si v případě částic můžeme představit, že bychom mohli potřebovat, včetně vlastního systému vykreslení, metaballů a podobně. Vše je plně propojené se CINEMOU 4D.

 

Demo reel systému je zde: [vimeo|66549974|640|360]; stránky produktu včetně popisu funkcí najdete na x-particle.com/html/xppro.htm.

 

Mimochodem, cena je 249 € za Pro verzi, 149 € za standardní a k dispozici je i zdarma demo verze omezené jen počtem částic (a absencí některých technologií), kdy systém v takovém případě podporuje jen 250 000 částic (což si myslím často stačí!) a velikostí výstupu.

 

Komparace verzí je na webu x-particle.com.

 

X-particles R2

 

A to je z kratičkého monitoru dnes všechno, ono se zase něco objeví...

 

Pavel Zoch, Ph.D.

 


Poznámka: Čísla a stringy videí jsou uvedeny v závorkách, například [youtube|d8D1Kfz4BPQ|640|360].

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: