Upravte své PDF dokumenty nástroji od Glance - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:skenerista, osvitář

Upravte své PDF dokumenty nástroji od Glance

16. srpna 2000, 00.00 | Švýcarská firma Glance Software Engineering nabízí sadu nástrojů pro úpravu PDF
dokumentů, jejichž možnosti i cena jsou velmi zajímavé.

Úvodem

Možnost úpravy PDF dokumentů je jistě velmi žádoucí. Dominantním nástrojem v této oblasti je Adobe Acrobat, jehož pokročilé editační možnosti rozšiřuje dnes již velmi rozsáhlá škála pluginů nezávislých výrobců. Hlavním handicapem nasazení uvedeného produktu a jeho doplňků je nicméně nepříliš nízká cena, která nutí řadu uživatelů, využívajících PDF zřídka nebo jen nekomerčně, ohlížet se po jiných nástrojích. Takovýchto alternativních, cenově nenáročných řešení je dnes bohužel jako šafránu. Jednou z mála čestných výjimek je sada řádkových utilit švýcarské softwarové firmy Glance Software Engineering, kterou si přiblížíme v této recenzi.

Download, instalace

Sada se nachází na domovských stránkách firmy Glance. Ze stránky věnované PDF produktům fimy vyčtete, že sada řádkových utilit je vlastně pouze ukázkou možností, které nabízí PDF Library, vývojářská sada v C++, určená k všestrannému zpracování PDF souborů. Na rozdíl od této sady (cena 800 Euro - Windows/1200 Euro - Unix/3000 Euro - Source) jsou řádkové nástroje (kompilované pro Windows) ihned použitelné, a to velmi lacino (testování zdarma, jednouživatelská registrace 30 Euro, při větším počtu licencí slevy). Stáhnout sadu v podobě jednoho zip souboru je možné zde.

Instalace nástrojů je velmi jednoduchá: obsah komprimovaného souboru rozbalíte do zvoleného adresáře a pak už můžete začít nástroje ihned používat.

Popis, možnosti

Kromě jednotlivých utilit v exe formátu obsahuje instalační balík pouze několikastránkový PDF dokument (pdftools.pdf) obsahující stručné povídání o jednotlivých nástrojích, spolu s příklady jejich použití. Skutečnou dokumentaci slibuje výrobce registrovaným uživatelům. Ke každému nástroji lze nicméně okamžitě získat seznam všech jeho parametrů a přepínačů, spolu se stručným popisem, pokud jej spustíte bez zadání parametrů.

Jaké jsou tedy jednotlivé nástroje sady a co umožňují:

pdinfo
Vypisuje info objekty zadaného PDF souboru. Tuto a několik dalších utilit je možné používat především k získávání různých statistik o daných dokumentech. Údaje jsou vypisovány v esoterním formátu dle specifikace PDF, lze je ale dále zpracovávat textovými filtry apod.

pdobj
Vypisuje individuální objekty zadaného PDF souboru.

pdls
Vypisuje všechny stránkové objekty a volitelně jejich datové toky (contents streams).

pdw
Analyzuje text v daném PDF dokumentu a výsledek vypisuje spolu s informací o pozici a atributech fontu (velikost, šířka, rotace). Využitelný zejména při práci s utilitami pdcat a pdwebl. Neumí ovšem zpracovat všechny stream informace ani všechny fonty.

pdform
Vypisuje informace o textových formulářových polích v daném PDF dokumentu a umožňuje tato pole vyplnit zadanými údaji. Použitelná například k vytváření personalizovaných dokumentů, katalogů (např. ve spolupráci s pdtoc) či zpracování internetových formulářů.

pdcat
Asi nejzajímavější utilita celé sady. Primárně určena k rozdělování PDF dokumentů. Dále mimo jiné umožňuje připojovat anotace z jiného PDF souboru, generovat bookmarky, na každou stránku přidat logo, nastavit titulní text výstupního souboru, přidávat anotace odkazů specifikované v ASCII souboru, zmenšovat/zvětšovat, rotovat a ořezávat stránky atd.

pdxt
Zadanou stránku PDF souboru vloží jako vodoznak do dalšího PDF dokumentu. Pozor na loga s bílým pozadím!

pdsel
Umožňuje extrahovat zvolené stránky PDF souboru do jiného PDF souboru. "Vyřazení" lze provádět mnoha různými způsoby, přičemž dané stránky lze do transformovaného dokumentu vkládat i opakovaně. Lze vypustit všechny anotace.

pdtoc
Vytvoří PDF dokument obsahující odkazy na zadané PDF soubory, URL odkazy a pojmenované oblasti (named destinations).

pdwebl
Další vysoce zajímavá utilita. Umožňuje do daného PDF dokumentu vkládat webovské odkazy. Stačí zadat seznam klíčových výrazů (i více slov) spolu s příslušnými odkazy a pdwebl projde daný dokument a provede všechna nahrazení. Lze nastavit různý způsob zvýraznění odkazů (barevné rámečky nebo bez rámečku). Pracuje dobře i s češtinou.

pdsplit
Rozdělí PDF dokument do souborů odpovídajících jednotlivým stránkám, přičemž transformuje odkazy. Různým způsobem lze nastavit způsob pojmenování výstupních souborů.

txt2pdf
Vytváří PDF z ASCII textu. Šikovná utilitka zachovávající zarovnání textu - vhodné např. pro PDF archivaci zdrojových textů programů, e-mailů, výstupů řádkových programů apod. Dále mimo jiné umožňuje nastavit formát stránky výstupního dokumentu, typ a velikost použitého fontu a řádkování. Při našem testování se bohužel nepodařilo korektně převést české texty.

Závěrem

Nástroje od Glance rozhodně neposkytují komfort Adobe Acrobatu a ani svými možnostmi mu nemohou plně konkurovat. Jsou ale rychlé, nenáročné na počítač, použitelné k automatizovanému zpracování i velkého objemu dat a nestojí příliš. Osoba vládnoucí alespoň základními programátorskými dovednostmi a ochotná trochu experimentovat na nich může zbudovat velmi zajímavá řešení, použitelná pro jednotlivce stejně dobře, jako pro velké organizace.

Další relevantní články:

Převeďte své TIFFy do PDF
Glassbook Reader: doplněk Acrobat Readeru?
Ghostscript: PDF snadno, rychle a zdarma
DaVince Tools v nové verzi
Niknak: další konkurent Distilleru
PStill: sharewarová alternativa Distilleru
HTMLDOC: převod HTML do PDF a PostScriptu zdarma

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: