PDF Snake: vyřazovací plugin pro Adobe Acrobat - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


skenerista, osvitář

PDF Snake: vyřazovací plugin pro Adobe Acrobat

sw software

11. dubna 2003, 00.00 | Univerzálnost, jednoduchost a možnost dávkového nasazení: takové jsou hlavní přednosti
produktu PDF Snake, umožňujícího archovou montáž z PDF dokumentů. Jeho bližší přiblížení
přinášíme v tomto článku.

Impozice neboli archová či též stránková montáž patří k základním fázím výroby každé tiskoviny. S postupnou digitalizací je její provádění stále více svěřováno odpovídajícím softwarovým nástrojům, které za několik málo sekund dokáží připravit podklad, jehož ruční příprava by zabrala dlouhé hodiny. Vedle časových a potažmo i finančních úspor je přitom elektronické provedení impozice zcela nezbytné v případě digitálního tisku či nasazení jednotek Computer to Plate.

Způsob elektronického vyřazování, a tudíž i nasazení odpovídajících nástrojů, úzce souvisí s povahou daného workflow. K dřívějším postupům, využívajícím vyřazení přímo z dané sázecí aplikace (QuarkXPress, PageMaker aj.) či zpracování PostScriptových nebo již rastrovaných souborů, přibyla s postupem času řešení, umožňující archovou montáž z PDF dokumentů. Mají různorodou podobu, přičemž za "nejčistší" a u uživatelů nejoblíbenější (vzhledem k ceně, způsobu ovládání atd.) lze považovat ta, která mají podobu pluginů Adobe Acrobatu. Po dlouhou dobu zde byl takto k dispozici v podstatě jediný produkt (byť ve dvou podobách) Quite Imposing od společnosti Quite Software. V nedávné době mu nicméně začal konkurovat PDF Snake (autorem je vývojářský tým pod vedením J. G. Rennie), jehož přiblížení se budeme věnovat v této recenzi.

Základní charakteristiky PDF Snake

Jak jsme již řekli, PDF Snake je plugin Acrobatu, dostupný v současnosti pouze pro Windows. Po instalaci doplňku přibude v prostředí Acrobatu nová nabídka, z jejíž pomocí se ovládají jednotlivé nástroje PDF Snake. Pro každý nástroj je k dispozici jedno nebo více dialogových oken, obsahující nastavení příslušných funkcí, přičemž velmi příjemná je možnost uložení těchto nastavení pro opakované použití. Výsledek zpracování danými nástroji je uložen do nového souboru, a tudíž nemění v žádném případě původní dokument, což zcela eliminuje možnost poškození originálu.

Nástroje PDF Snake

Základními nástroji sloužícími k impozici, jsou Booklet a Impose. Jak již název naznačuje, v prvním případě se jedná o prostředek pro tvorbu bookletů, v druhém pak pro obecnou, n-up impozici. (V prvním případě se tedy vyřazuje po 2 stránkách na arch, v druhém je možno určit libovolný počet řádků a sloupců.) Většina parametrů nastavitelných u obou zmíněných nástrojů je shodná: nastavení výsledné velikosti stránky, skládání archů, změna velikosti stránek (podle různých parametrů), posuny kvůli ořezu, skládání a tisku na spad (Creep, Gutter, Bleeds), ořezové a centrovací značky a rovněž volitelné vyplnění prázdných stránek obsahem zadaného PDF dokumentu. Zatímco v případě Bookletu se provede i automatizovaná změna pořadí vyřazených stránek, u Impose zůstane toto pořadí nezměněno. Případnou změnu pořadí je tedy třeba v dalším kroku zajistit s pomocí odpovídajícího nástroje (Reorder).

Dialog nástroje Booklet.

Ostatní nástroje umožňují (obvykle ve vzájemné kombinaci) dále měnit podobu impozice. K dispozici zde jsou prostředky pro změnu pořadí (již zmíněný Reorder), velikosti (Scale) a rotaci (Rotate) zvolených stránek. Pro nejrůznější účely (snazší orientace, kontrola, využití opakovaných motivů, specifická forma umístění tiskových značek či pruhů barevné škály apod.) lze stránky orazítkovat (Stamp) či doplnit vodoznakem (Watermark), přičemž jako razítko či vodoznak se přebírá obsah zvoleného PDF souboru a dále velmi flexibilním způsobem očíslovat (Bates Stamp). Zajímavou funkci poskytuje nástroj Overlay, pro překrytí stránek mezi dvěma dokumenty (možnost rekombinace separací).

Součástí PDF Snake je konečně i nástroj Batch Process, určený pro dávkové zpracování. Dokumenty se přetáhnou do jeho okna, zvolí se požadovaný zpracovávající nástroj, pro který se v dalším kroku nastaví předvolby, pak již proběhne samotné zpracování. Techničtěji zaměřené uživatele jistě potěší možnost další automatizace PDF Snake pomocí skriptovacího jazyka Python, přičemž odpovídající prostředky dodává autor prostředku zdarma v rámci licence. (Viz tento odkaz.) Pro dávkové nasazení skutečně ve velkém a bez potřeby Acrobatu je dále určen PDF Snake Server, určený pro systém Linux, jeho cena 2998 USD ovšem nepatří k nejnižším.

K automatizaci je určen Batch Process.

Závěrem

Na PDF Snake nás zaujala především jednoduchost a intuitivnost použití při současné široké škále funkcí, umožňující nasadit PDF Snake v rámci nejrůznějších typů PDF workflow (kompozitní, nekompozitní). Vedle klasické archové montáže publikací může přitom PDF Snake dobře posloužit i při výrobě vizitek, nálepek či obalů. Na slušné úrovni jsou v tomto produktu nástroje pro automatizaci, ať už zde hovoříme o možnosti opakovaného využití konfigurací jednotlivých nástrojů, dávkovém zpracování a konečně i skriptování prostřednictvím jazyka Python. Největší slabinou produktu jsou podle našeho názoru nepříliš propracovaná dokumentace, dávající mnohdy jen tušit možnosti jednotlivých nástrojů, občasné pády Acrobatu při práci s tímto doplňkem (využívali jsme ovšem demoverzí) a dále cena, činící celých 340 USD. Pravidelné umístění uvedeného pluginu v první desítce nejprodávanějších produktů v PDF Store ovšem naznačuje, že ve stávající nabídce je poměr cena/výkon podle uživatelů stále ještě dosti příznivý.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: