Novinky ze světa publikačního průmyslu (17.-18. týden/2006) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:skenerista, osvitář

Novinky ze světa publikačního průmyslu (17.-18. týden/2006)

trendy

3. května 2006, 00.00 | Společnost Quark spustila zajímavou službu typu Web-to-print, kopírky jsou účinným
nástrojem pro personalizovaný tisk a k dispozici je několik prvních produktů pro
archivační standard PDF/A. Takové jsou některé z novinek ze světa publikování, které
přibližujeme v našem pravidelném přehledu.

Společnost Quark spustila zajímavou službu typu Web-to-print, kopírky jsou účinným nástrojem pro personalizovaný tisk a k dispozici je několik prvních produktů pro archivační standard PDF/A. Takové jsou některé z novinek ze světa publikování, které přibližujeme v našem pravidelném přehledu.

QuarkDDS.Live: využijte XPress ve službě Web-to-print

Společnost Quark začala nedávno více propagovat své řešení pro serverovou sazbu Dynamic Document Server, které se, jak jinak, opírá o sázecí program XPress. Nový portál QuarkDDS.Live takto dovoluje uživatelům vyzkoušet si sestavení jednodušší personalizované tiskoviny (kalendář, reklama, direct-mail aj.) z připravené šablony prostřednictvím webového prohlížeče. Generovaná publikace je poskytnuta ke stažení ve formátu PDF, k dispozici jsou pak prostředky pro správu vytvořených publikací na serveru či jejich zasílání e-mailem, nahrávání šablon nebo též použití vlastních či royalty-free obrázků ze serveru Getty Images pro personalizaci.

V současnosti lze brát daný portál pouze coby zajímavou ukázku progresivní technologie, kterou Quark nabízí ke koupi prostřednictvím svých autorizovaných partnerů (ceny integrace jsou nemalé). Do budoucna je nicméně slibováno přetvoření serveru v jakési středisko, jehož prostřednictvím budou moci uživatelé XPressu nabízet okolnímu světu (komunitě ostatních registrovaných uživatelů serveru) k použití šablony pro výrobu reálně použitelných personalizovaných tiskovin. (Pro pořízení šablon je dnes zapotřebí QuarkXPress 6.5 a dále bezplatný QuarkDDS Assistant.) Takovýto záměr je zajisté chvályhodný a je třeba mu přát úspěch (a také bezproblémovou podporu češtiny, která jinak trápí řadu současných Web-to-print služeb a zatím se podle našich zkušeností nevyhýbá ani QuarkDDS.Live).

bull1718-2006-1f.jpg

Rozhraní QuarkDDS.Live

Rorohiko: vytvářejte pluginy InDesignu v JavaScriptu

Svého času jsme již naše čtenáře upozornili na zajímavou technologii malé novozélandské společnosti Rorohiko. Ta dovoluje přetvářet skripty v jazyce JavaScript (resp. ExtendScript), vytvořené k řízení Adobe InDesignu CS a CS2 na pluginy daných aplikací. Daný princip je poměrně zajímavý z hlediska vývoje či ochrany kódu i jeho snazšího spouštění v určitých situacích a tak potěší, že výrobce svou snahu dále rozpracovává. V těchto dnech takto uvedl plugin Active Page Item Developer (pro InDesign CS/CS2 na Macovi i ve Windows).

Primární funkcí pluginu je převést kód skriptu buďto do podoby pluginu nebo kódu, který je zašifrován vložen do dokumentu. Uvedeným způsobem lze tedy zabránit neautorizovanému kopírování či upravování kódu, které je jinak možné u normálních skriptů. Plugin jde pak v oblasti ochrany autorských práv ještě dále, když dovoluje spuštění daného kódu vázat pouze na určitou instalaci InDesignu (identifikace přes sériové číslo). Je zde tedy možnost jak daným způsobem skripty přetvořené na pluginy nabízet ke koupi.

Item Developer nicméně potěší i některými rozšířeními funkcionality samotného skriptovacího enginu. Konkrétně takto dovoluje vázat spuštění kódu na určitou událost v dokumentu, kterou může být například otevření či uzavření stránky, použití kontextové nabídky atd. Skripty tak mohou být výrazně dynamičtější než umožňuje samotný základní engine, jež dovoluje skripty spouštět pouze manuálně či při startu InDesignu (společnost RogueSheep každopádně nabízí možnosti spouštění skriptů v různých situacích díky svému pluginu InEventScript). Obdobně je nyní k dispozici možnost připojit ke každému stránkovému objektu kontextovou nabídku spojenou se skriptem, výrobce pak výhledově slibuje další zajímavá rozšíření v daném duchu.

Myšlenka stojící za daným řešením je bezesporu hodně zajímavá a jsme velmi zvědavi, nakolik se ujme. K dispozici je zkušební verze Active Page Item Developeru, plná verze stojí přijatelných 99 USD. Na stránkách Rorohiko si pak lze stáhnout několik bezplatných pluginů, které byly vytvořeny s použitím dané technologie.

Kopírky: účinný nástroj personalizace?

Není to tak dávno, co jsme upozorňovali na zajímavé postřehy společnosti TrendWatch Graphic Arts, podle kterých jsou kopírky a stolní tiskárny důstojnými konkurenty digitálních tiskových strojů při stále více zakázkách. Daný trend potvrzují další informace zveřejněné na serveru dané společnosti v souvislosti s uvedením její ministudie "Copiers & VDP: Partners in Crime" (45 stran textu a grafiky za 349 USD). Podle nich se kopírky a někdy i stolní tiskárny (v obou případech obvykle řízené RIPy a provozované v síti) stávají prostředky pro realizaci stále sofistikovanějších úloh personalizovaného tisku.

Studie se zde konkrétně zaměřuje především na print shopy, jejichž primárním výstupním nástrojem pro personalizovaný tisk je právě kopírka. 22 % těchto shopů používá kopírky k variabilním barevným výstupům o 1-12 personalizovaných polích, 9 % pak pro výstupy s 13 a více personalizovanými poli. Pro 11 % těchto shopů generuje variabilní publikování 25-50 % jejich celkového obratu, což je ve srovnání s 5 % u prodejců personalizovaného tisku celkově hodně zajímavé číslo. Pouze 6 % subjektů daného typu pak používá i digitální tiskárny.

Google SketchUp: nástroj zdarma pro 3D modeling

Společnost Google i nadále pokračuje v poměrně nepřehledném, ale z hlediska řadového uživatele rozhodně příjemném chrlení softwarových nástrojů zdarma. Tentokrát se k uživatelům dostává SketchUp (zdarma pro nekomerční užití), program pro 3D modeling, s jehož pomocí lze snadno vytvářet počítačové prostorové modely budov, lodí apod. doplněné o detaily, textury a leccos dalšího. Produkt má jasnou vazbu na jiná řešení Google, konkrétně Google Earth (kombinace map a satelitních snímků zemského povrchu - SketchUp model lze do Google Earth umístit) a 3D Warehouse (sdílení 3D modelů - opět je zde možnost takto sdílet výtvory ze SketchUp), dále je k dispozici možnost si vytvořený model vytisknout. Produkt byl získán akvizicí společnosti @Last Software, vedle bezplatné verze je pod hlavičkou Google k dispozici i pokročilejší, komerční podoba SketchUp Pro 5 (469 Euro).

3-Heights: cesta k PDF/A dokumentům?

Zajímavou novinkou na poli publikačních standardů je bezesporu PDF/A, varianta PDF určená pro dlouhodobou archivaci dokumentů. Pomineme-li podporu draft verze daného standardu v Adobe Acrobatu 7 Professional, chybí dnes nástroje, dovolující s daným standardem pracovat. O překlenutí daného deficitu se snaží mimo jiné švýcarský výrobce řešení pro práci s PDF PDF Tools AG, a to prostřednictvím některých svých produktů. 3-Heights PDF Validator takto dovoluje zjistit, zda předložený PDF dokument odpovídá podobě PDF/A-1a nebo PDF/A-1b daného standardu, či případně i jiným kritériím (PDF 1.4, obrázky v určeném rozlišení, písma ze stanoveného rozsahu aj.). Image to PDF Converter téhož výrobce pak umožňuje konverzi souborů ve standardních obrázkových formátech (TIFF, GIF, JPEG aj.) do podoby PDF/A dokumentů. V obou případech se jedná jak o samostatné aplikace, tak o vývojářské prostředky (API Runtime a Developer Kit), které mají umožnit jak bezprostřední zpracování, tak i integraci příslušných funkcí do dalších aplikací. Demoverze a cenové podmínky lze dohledat na serveru výrobce.

bull1718-2006-2f.jpg

Schéma naznačující způsob použití řešení Image to PDF Converter

Iceni Technology uvádí Gemini 5.5

Zavedený výrobce řešení pro extrahování a editaci obsahu PDF dokumentů, společnost Iceni Technology, nedávno uvedl novou verzi svého řešení pro konverzi PDF dokumentů (do HTML, RTF, PalmDOC, JPEG, EPS atp.) Gemini. Gemini 5.5 takto nabízí nový engine pro práci s barvami, disponující lepší podporou CMYK barev, podporu JBIG2 a JPEG2000 obrázkových formátů, rozšířenou podporu renderingu TrueType fontů a zvýšenou stabilitu. Upgrade produktu je k dispozici za 59 USD, nová licence za 159 USD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: