Ifra Expo Vídeň 2009: mobilní publikování a sociální sítě – nové odbytové příležitosti pro periodika? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


skenerista, osvitář

Ifra Expo Vídeň 2009: mobilní publikování a sociální sítě – nové odbytové příležitosti pro periodika?

20. října 2009, 00.00 | Letošní ročník výstavy Ifra Expo (12-15. 10., Vídeň), představující technologie, nástroje a koncepce sloužící při vydávání periodik, vyslal jasné poselství. Novým motorem, který by měl nastartovat odbyt periodik v čase krize klasické tištěné produkce jsou online kanály, svázané s mobilním publikováním na zařízeních, jako je Apple iPhone. Zásadním prvkem vydavatelských strategií by se pak mělo stát i výraznější zapojení sociálních sítí. Více podrobností přinášíme v naší reportáži.

Výstava Ifra Expo představuje již po dlouhá léta (první ročník se konal v roce 1970) reprezentativní přehlídku technologií, přístupů a nástrojů spojených s výrobou a distribucí periodik, tedy zejména novina a magazínů. Tato svým způsobem jedinečná akce do značné míry odráží současné a načrtává budoucí trendy v dané oblasti.

Letos se (po roce 2007, viz naši dřívější reportáž z dané akce) Ifra Expo podruhé konala ve Vídni, a to ve dnech 12-15. 10. Akce jsme se zúčastnili i my, abychom vám tímto zprostředkovali své postřehy zejména o tom, co dnes podle řady výrobců předznamenává další vývoj v oblasti publikování (nejen) periodik.

První dojmy

Ifra Expo 2009 probíhala stejně jako v roce 2007 v prostorách vídeňského výstaviště Reed Messe. Expozice byly logicky rozděleny do dvou pavilonů, v pavilonu A se nacházely zejména softwarové technologie, v hale B pak zařízení spojená především s výrobou tištěných periodik.

Vzhledem k tomu, že Ifra Expo je akci veskrze odbornou, nebyla ani v minulosti spojena s nějakými velkolepými doprovodnými show a příliš honosnými expozicemi. Nicméně i tak byl letos výrazně pozorovatelný duch úspor: globální recese a vliv elektronických médií na tiskovou produkci se takto odrazily nejen v omezení nadstandardních programů na minimum, ale rovněž v tom, že hardwarová sekce nejenže nepřišla s žádnou výraznější novinkou, ale ani neprezentovala mnoho zařízení a výrobců, jenž dnes v dané oblasti mají zásadní slovo. Ostatně podle údajů organizátorů výstavy (letos se Ifra Expo konala poprvé pod taktovkou organizace WAN-IFRA) došlo i k poměrně znatelnému poklesu vystavovatelů, porovnáváme-li s rokem 2007 (2007 – 367 vystavovatelů z 33 zemí, letos – 284 vystavovatelů z 27 zemí).

Recese nicméně také znamenala technologicky hodně zajímavou část softwarovou. Ta periodikům nabídla mnoho nových inovací a příležitosti k odbytu a růstu. Pojďme se nyní podívat, co vše zde nabídka zahrnovala.

Mobilní publikování

Dominantním tématem softwarové, či jinak též strategické a koncepční části Ifra Expo bylo mobilní publikování. To za boom zájmu vděčí zcela jednoznačně Apple iPhonu (a potažmo i Apple iPodu), přičemž je opravdu otázkou, zda u Apple tušili, že jejich zařízení bude hrát tak zásadní úlohu právě v plánech dnešního publikačního průmyslu. Díky velkému displeji, dotykovému ovládání, všestranné konektivitě a hlavně unikátnímu distribučnímu modelu App Store, jenž dovoluje uspokojivě řešit kruciální otázku zpoplatňování publikovaného obsahu spolu s ochranou autorských práv, představuje iPhone pro periodika modelové řešení. To je již dnes zohledněno v nabídce mnoha výrobců, přičemž nabídka v mnoha případech nezahrnuje pouze iPhone, ale celé spektrum dnešních smart telefonů a dalších kapesních zařízení.

Novinkou daného typu představenou na Ifra Expo je systém Smart News společnosti WoodWing, známé jinak dobře svými redakčními systémy. Zjednodušeně řečeno se zde jedná o aplikaci pro publikování na iPhonu, kterou mohou vydavatelé naplnit vlastním obsahem, přičemž o programovou stránku a distribuci přes App Store se stará WoodWing (za poplatek 499 měsíčně). Nejedná se samozřejmě takto o technologicky nic převratného, stačí zmínit například odpovídající iPhone prohlížeč spojený s Amazon Kindle či systém Stanza společnosti Lexcycle, je nicméně signifikantní, že se nyní řešení daného typu objevilo i v nabídce poskytovatele, zaměřeného primárně na vydavatelská řešení.

Mimo WoodWing se pak s rozmanitými řešeními daného typu prezentovali mnozí další výrobci – zmiňme zde alespoň vybrané z nich. Kompletním portfoliem pro mobilní publikování periodik, multimediální vysílání i mobilní reklamu se snažila zaujmout společnost Conmio. Nové řešení pro mobilní publikování pak nabídla i společnost KnowledgeView, nabízející jinak kompletní škálu online řešení pro tvorbu periodik. Na akci bylo také možno navštívit zajímavé prezentace o mobilním publikování společnosti Netbiscuits, jejíž mobilní řešení dnes využívají Spiegel, Yahoo! či Skype. A v pestré nabídce nešlo přehlédnout ani příslušná řešení společnosti Eterno Infotech, která se snaží na evropský trh expandovat s Eterno Mobile Platform, technologií mobilního publikování, jenž se úspěšně prosadila na obrovském indickém trhu.

Sociální sítě a webové optimalizace

Facebook, Twitter, YouTube a Facebook: minimálně tyto sociální služby byly zmiňovány na mnoha stáncích a v prospektech dodavatelů publikačních řešení. Po dřívějším boomu diskusních fór a blogerských aktivit – který je i na webech českých periodik nepřehlédnutelný – se nyní právě sociální sítě mají stát novým motorem, vedoucím k užšímu propojení vydavatelů a čtenářů, resp. tvorbě čtenářských komunit s odpovídajícím aktivním zapojením do běhu periodika. Z řešení, která myslí na užití daných služeb v prostředí vydavatelství, nás zaujalo především odpovídající rozšíření publikačního systému Enterprise 7 společnosti WoodWing, které na kanálech daných služeb dovoluje snadno publikovat (či odsud odstraňovat) obsah, převzatý redaktorem z původních podkladů tištěné a online edice periodika.

WoodWing, a spolu s ním i jiní výrobci, pak na Ifra Expo prezentovali rovněž různorodé nástroje pro webové metriky a SEO optimalizaci. Opět se zde nejednalo o technologicky převratné novinky, zásadní inovací je ale v případě daných produktů jejich organické začlenění do prostředí redakčních systémů a systémů správy obsahu. Připomeňme v dané souvislosti, že lze očekávat integraci těchto řešení i do produktů Adobe (zejména spojených s platformou Flash), neboť Adobe před časem oznámila akvizici jednoho z předních hráčů na daném poli, společnosti Omniture.

K dalším novinkám

Na Ifra Expo nechyběli ani dva hlavní hráči publikační branže, tedy Adobe a Quark. Adobe se na akci spokojila s prezentací možností svých stávajících technologií na poli tiskového, elektronického a cross-media publikování, včetně ukázek exportu do Flashe z InDesignu či připravovaného produktu Flash Catalyst.

Quark oznámil při příležitosti Ifra Expo integraci své platformy Quark Dynamic Publishing Solution s kancelářskými a enterprise řešeními společnosti Microsoft (Office SharePoint Server, Exchange Server, Office Communicator, Office Outlook aj.) Takto vzniká systém pro tvorbu magazínů a novin, ve kterém se týmová spolupráce, správa zdrojů aj. realizuje na bázi prostředků Microsoftu. Podklady jsou připravovány v Microsoft Wordu s pomocí nástroje Quark XML Author (tvorba XML dokumentů bez nutnosti znát daný standard) a v XML se pak předávají do Quark Dynamic Publishing Solution (QuarkXPress Server aj.) k automatickému renderování do podoby tištěného i elektronického výstupu.

Tradiční konkurent WoodWing na poli redakčních systémů postavených na kombinaci InDesign-InCopy, společnost vjoon (dříve SoftCare) uvedl na Ifra Expo novou verzi 6.1 svého redakčního systému K4. Hlavní novinky nabízí dané řešení především v oblasti přípravy publikací prostřednictvím webového rozhraní. Z malých, nepříliš známých společností nás na Ifra Expo zaujala společnost Domena.com se svým redakčním řešením StoryEditor. Daný systém (úspěšně používaný v Chorvatsku) nabízí komplexní možnosti tvorby publikací na bázi architektury klient-server a s využitím kombinace InDesign-InCopy, které jsou podle zástupců výrazně výhodnější než konkurenční produkty, mimo jiné proto, že v serverové části staví na použití open source technologií. Jinak na letošní Ifra Expo nechyběly ani společnosti jako Atex, CCI, DTI, Saxotech či EidosMedia, které často již po desetiletí nabízí systémy pro vydávání periodik v prostředí velkých provozů.

Závěrem

Letošní Ifra Expo nebyla rozhodně marnou akcí, zejména díky tomu, že v softwarovém pavilonu ukázala mnoho nových řešení a koncepcí, které ovlivní v podstatě celý publikační průmysl. Je samozřejmě otázkou, kolik z demonstrovaných systémů bude skutečně schopno generovat výrazné zisky a zvýší atraktivitu distribuovaného obsahu u čtenářů. Tak jako tak je ale zřejmé, že původně tištěná periodika prochází v současnosti dlouho předpovídanou, ale teprve nyní skutečně realizovanou transformací směrem k primárně online publikační produkci.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: