Adobe updatuje svá řešení pro PDF - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


skenerista, osvitář

Adobe updatuje svá řešení pro PDF

16. června 2004, 00.00 | Společnost Adobe přišla v posledních dnech s řadou updatů a nových produktů pro práci s
PDF. Co přináší upgrade Acrobatu a Readeru? Jak dnes využívá Sony linuxovou verzi
Readeru ve svých zařízeních? A co přinesou v oblasti enterprise Adobe Designer 6,
LiveCycle a fúze se společností Identrus?

Nasazení formátu PDF je neodmyslitelně spojeno s aplikacemi společnosti Adobe. Odpovídající produktové portfolio zmíněného výrobce se na začátku tohoto měsíce dočkalo několika více či méně významných změn, s kterými bychom rádi naše čtenáře seznámili v tomto článku.

Update Acrobatu a Readeru

Adobe především zveřejnila update ve verzi 6.0.2 pro Acrobat a Reader na platformách Windows a Macintosh. Setinková verze naznačuje, že se nejedná o příliš závažné změny. Podle odpovídajícího technického dokumentu Adobe se opravy týkají především zatím nepříliš rozšířené Adobe XML Architecture, tedy technologie, umožňující úzké provázání PDF a XML v elektronických formulářích. Další opravy se pak vážou k práci s 2-D čárovými kódy (opět prostředek pro elektronické formuláře) a bezpečností. V druhém případě by měl update zamezit spouštění "zlovolného" (malicious) kódu (Acrobat JavScript) z PDF dokumentů, přičemž podle našich informací zatím není znám konkrétní případ takovéto nákazy. Update je zapotřebí nainstalovat přes verze 6.0.1. Oprava, řešící výše naznačený bezpečnostní problém, je pak k dispozici i pro Adobe Acrobat 5, a to v podobě verze 5.0.10 zmíněného produktu (zapotřebí nahrát přes verzi 5.0.5). Všechny updaty si lze zdarma stáhnout z odpovídající sekce serveru Adobe.

Linuxový Adobe Reader v navigačních zařízeních Sony

Jinou novinkou, zajímavou především z technologického hlediska, je updatovaná verze Adobe Readeru pro platformu Linux. Nejedná se přitom o verzi, určenou pro desktopy, ale konzumní elektroniku (Consumer Electronics Linux). Uvedená podoba Readeru se přitom dočkala své první významné aplikace v zařízeních společnosti Sony pro automobilovou navigaci z produktové řady HDD AV Navi XYZ, uvedených v současnosti výlučně pro japonský trh. Linuxový Reader zajišťuje v uvedených zařízeních zobrazení PDF dokumentů (jako jsou turističtí průvodci, digitální fotografie, multimediální prezentace apod.), přijatých prostřednictvím internetového připojení daného zařízení. Obsah využívaný uvedeným způsobem se díky nasazení PDF přitom vyznačuje nejen vizuální kvalitou, ale rovněž bohatými možnostmi interakce. Máme zde tedy co do činění s řešením, které je zajímavé po všech stránkách a určitě potěší příznivce elektronizace, PDF i Linuxu. Dá se také očekávat, že se možná již brzy dočkáme obdobně zajímavých a zatím nezvyklých způsobů mobilního nasazení PDF.

anov1f.gif

Zařízení z produktové řady Sony HDD AV Navi XYZ

Adobe Designer 6

Hned několik významných novinek se dotýká enterprise aplikací PDF (především elektronických formulářů v uvedeném formátu) v rámci tzv. Intelligent Document Platform (zpracování informací v oblastech finančnictví, státní správy, průmyslové výroby apod.). Tou první, a z hlediska dopadu na uživatelskou komunitu bezesporu nejdůležitější, je uvedení Adobe Designeru 6. Tato aplikace, známá dříve jako Form Designer, jejíž předchozí verzi Adobe získala akvizicí společnosti Accelio v roce 2002, slouží k návrhu elektronických formulářů. Od Acrobatu 6 Professional, který rovněž disponuje bohatou sadou funkcí pro tvorbu PDF formulářů, se Designer odlišuje především podstatně větší univerzálností svých aplikací. Jedná se totiž o řešení důsledně postavené na XML, jehož výstupem může být souběžně formulář v PDF a HTML. Mimo uvedené univerzálností nabízí Designer rovněž bohatou škálu nástrojů pro vývoj aplikací, stojících za daným formulářem (intelligence a business logic).

Návrh formulářů probíhá ve WYSIWYG prostředí, jež je organizováno a ovládáno obdobně jako kreativní aplikace Adobe typu Illustratoru či GoLive. S produktem je dodávána bohatá škála připravených šablon, podporován je také import formulářů, vytvořených dříve jinými prostředky. Víc než k samostatnému nasazení je Designer určen k využití v kombinaci s dalšími řešeními pro Intelligent Document Platform. Uvedené zaměření naznačuje i cena produktu, činící 449 USD, zájemci si mohou po registraci stáhnout příslušné demo.

anov2f.gif

Adobe Designer 6

Adobe LiveCycle a posílení možností elektronického podpisu

Další novinkou v rámci zmíněných enterprise aplikací je LiveCycle, serverový software pro automatizaci informačních toků, založených na formulářích, vytvořených s pomocí zmíněného Designera či Acrobata, a službách (tzv. document services), zajišťovaných dalšími odpovídajícími serverovými aplikacemi Adobe (Form Manager, Form Server, Barcoded Paper Forms Solution, Reader Extensions Server). LiveCycle zajišťuje distribuci formulářů v různých podobách a na různá média (Web, handheld, CD-ROM, e-mail apod.). Následně pak spravuje interakci s uživateli, sběr a zpracování vyplněných dat, provoz digitálních podpisů, zabezpečení a další činnosti, spojené s dokumentovými workflow uvedeného typu. Souběžně s uvedením LiveCycle byly přitom oznámeny nové document services pro zabezpečení a verifikaci dokumentů Document Security Server a Policy Server.

anov3f.gif

Zpracování PDF dokumentů pomocí enterprise nástrojů Adobe

Do enterprise oblasti pak směřuje i nedávno oznámené strategické partnerství Adobe se společností Identrus, globálním poskytovatelem digitálních identit. Výsledkem partnerství je řešení pro elektronický podpis, dovolující využívat podpisy Identrusu v PDF dokumentech prostřednictvím software SimpleSign a Adobe Readeru. Řešení směřuje do oblasti bankovnictví, kde jej díky úspěšnému pilotnímu testovacímu programu hodlá do svých provozů převzít například Wells Fargo Bank.

Závěrem

Je jasné, že enterprise aplikace PDF, nabízené nejnověji Adobe, asi nechají chladnými většinu našich čtenářů. Každopádně ale uvedené aktivity, spolu s dalšími novinkami naznačují, jak stále různorodější možnosti využití dnes PDF nachází.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: