Před šedesáti lety 600 000 tun, dnes 23 dkg - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Aktuality

Před šedesáti lety 600 000 tun, dnes 23 dkg

13. října 2016, 14.32 | Mnozí z nás jsou schopni zaplnit pořízenými fotkami a dalšími soubory paměť smartphonu za jeden měsíc. Za jeden rok dokážeme nashromáždit data, hudbu, filmy a jiný digitální obsah, který zaplní malý, přenosný pevný disk.

Přemýšleli jste někdy, jak by se vešla vaše data do prvního harddisku, který spatřil světlo světa před 60 lety? Tehdy ho představila světu společnost IBM.

 

Před šedesáti lety, v září roku 1956, byl světu představen vůbec první pevný disk. Vešlo se do něj přibližně 5 MB (MegaByte) dat, jeho krabice měřila asi 1,5 x 1,7 x 0,7 metru a celek vážil přibližně 1 tunu. Dnes by se na tenhle disk stěží vešla jedna fotka pořízená moderním mobilním telefonem s kvalitním fotoaparátem. Před 15 lety, v říjnu roku 2001, vytáhl Steeve Jobs na prezentaci nenápadně z kapsy poprvé přehrávač hudby iPod. Jeho klíčovým benefitem a novinkou byl tehdy vestavěný miniaturní pevný disk s kapacitou 5 GB, který do tohoto kapesního přehrávače dodala Toshiba. Do iPodu se tedy vešlo zjednodušeně tisíc krát více dat, než do zmíněného prvního pevného disku.

 

Porovnejme to s aktuálními technologickými možnostmi. Dnes se na malý přenosný pevný disk Toshiba Canvio Premium o rozměrech cca 11 x 8 x 2 cm a hmotnosti 23 dkg vejdou 3 TB (TeraByte) dat, což je přibližně 600 000 krát víc v porovnání s prvním diskem. Je to neuvěřitelné - abychom před šedesáti lety získali odpovídající prostor pro data, která dnes držíme v dlani, potřebovali bychom asi 600 000 prvních pevných disků. Ty by zaplnily, postavené těsně vedle sebe, plochu velkou přibližně šestnácti Václavských náměstí a vážily by neuvěřitelných 600 000 tun. Na místo by je před šedesáti lety muselo přivézt 200 000 legendárních třítunových nákladních vozů Praga V3S, přičemž kolona těchto vozů s půlmetrovým rozestupem by byla dlouhá 1 500 km a sahala by z Prahy až za Neapol na jihu Itálie.

 

 

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: