Paint Shop PRO 6.0 beta 2 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Webdesign

Paint Shop PRO 6.0 beta 2

28. července 1999, 00.00 | Paint Shop PRO je ve verzi 6.0 a přináší velké novinky. Přestože je program i nadále prodáván jako shareware jeho funkce již směle konkurují komerčním programům.

Je tomu tak. Stálá pozice Adobe Photoshopu je opět mírně ohrožena. Na začátku července byla uvedena firmou Jasc Software nová verze oblíbeného grafického editoru Paint Shop Pro. Jedná se už o verzi šestou (zatím pouze veřejná betaverze 2). Paint Shop Pro je software s několikaletou tradicí. Existoval už i ve verzi pouze pro Windows 3.1 a ve své době se těšil veliké oblibě.
Betaverze je volně přístupná na webu (resp. FTP) firmy Jasc software. Samotný instalační soubor má něco kolem 13 MB + 3 MB update na beta verzi číslo 2. Je to už pěkný macek, obzvláště, když si vzpomenu na trojkovou verzi, která se vešla na jednu disketu !

PSP60

Instalace zabere na harddisku celých 30 MB !!! Minimální systémové požadavky jsou: procesor třídy Pentium, 32 MB RAM, 40 MB místa na disku a samozřejmě Win 9.x nebo NT.

Co je v šestkové verzi nového ?

 • editovatelný text (sledujete paralelu s novinkou ve Photoshopu 5.0?)
 • vektorové kreslící nástroje
 • objektová manipulace + editace "uzlů"
 • mnohonásobný barevný gradient
 • nové obrazové deformace
 • umělecké efekty
 • "Inner+Outer" faseta nebo-li zešikmení (bevel)
 • řezbářské (rytinové) a texturové efekty
 • implantovaný Digmarc Watermarks (elektronický copyright, event. ochrana obrázků)
 • rámovací funkce
 • JPEG optimizer
 • GIF optimizer
 • dynamické animace
 • rozšířená podpora digitálních foťáků (120 druhů!!!)
 • nastavení vrstev (adjustment)
 • vícenásobný tisk obrázků
 • rozšířený souborový prohlížeč
 • OLE sejfování obrazovky
 • mnohonásobná funkce REDO (opět více než nápadná paralela s Photoshopem verze 5.0 !)
 • rozšířená podpora souborových formátů

První dojmy
Na Paintshopu mi vadí zcela odlišné ovládání a uspořádání. Pro uživatele Photoshopu je to velmi nezvyklé. Na druhou stranu, když si někdo nainstaluje poprvé Photoshop, připadá mu ovládáni docela složité (mně osobně připadalo). Paint Shop Pro je ale spíše určen pro oblast domácího a poloprofesionálního využití, proto je velmi intuitivně rozvržen a i naprostý "idiot" ho musí alespoň částečně napoprvé pochopit. To bylo pravděpodobně cílem programátorů od Jascu.
Z funkcí Paint Shopu mne rozhodně potěšil editovatelný text, vícenásobné REDO. Velmi užitečné a HLAVNĚ použitelné jsou některé nové efekty, filtry a deformace. Velmi dobrý nápad je deformační a filtrový prohlížeč - můžete si prohlížet všechny deformace a filtry a zároveň vidíte v náhledu výsledek (vím, že tato funkce byla již ve verzi 5.0, ale je to chytrá vychytávka, kterou bych uvítal i u produktů ADOBE). Teď určitě potěším svou oblíbenkyni Mishku. Mishko, v Paint Shopu verze 6.0 je implantován efekt proužky.

prouzky

Z dalších efektů stojí za zmínku "Buttonize" (efekt tlačítka), "Inner+Outer bevel" (to snad nepotřebuje komentář), mozaiky (antická a glazovaná - moc pěkné), řezby, ...
Špatná rozhodně není ani funkce rámování - orámuje předem nadefinovaným rámem jakýkoli obrázek (viz příklad: Alis a Maggie na veselce).

Alis a Maggie

Jako další program k Paint Shop Pro je přibalen Animation Shop 2.0. Je určen k tvorbě animovaných gifíků pro web a další multimedia. Prográmek se mi docela zamlouvá, užitečné jsou různé textové a obrazové efekty (od různých rotací, pixelací, explozí po běžící text, efekt vlajky až k efektu "kola").
Co se mi však vůbec nelíbí jsou optimalizace. Fuj, absolutně nepoužitelné, nelze kontrolovat výsledek v reálném čase, zkrátka se to autorům moc nepovedlo. Na optimalizaci je prostě nejlepší Adobe ImageReady, na to se nic nemění !

Závěr
Obligátní otázka. Co dodat na závěr. Programátoři v Jascu se neflákali, to rozhodně ne, ba spíše naopak. Nová verze je docela revoluční a bezpochyby ji nemine úspěch. Je jasné, že si autoři nedělají ambice s tím, že by se program mohl dostat do DTP studií nebo k profesionálním webdesignerům. To ne, program patří domů a do kanceláře a je orientován především na tvorbu webové grafiky. Velmi dobrý tah bylo přidání funkcí inner+outer bevel (a zadarmo, u Photoshopu si musíte, teda nemusíte, ale měli byste ;) koupit kolekci filtrů Alien Skin, ale ta je téměř stejně drahá jako celý Paint Shop Pro), efektu pružky a dalších. To "tupoučcí" uživatelé ocení, neboť jedním klikem myší docílí stejného efektu jako tři minuty zápolení ve Photoshopu. Program je zkrátka kvalitní a do amatrerského prostředí ho nelze než doporučit.
Předpokládáná cena je přijatelná, bude se pohybovat kolem 100 dolarů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: