Nebaví vás vymýšlet vlastní web? Ukradněte si ho! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Webdesign

Nebaví vás vymýšlet vlastní web? Ukradněte si ho!

17. července 2000, 00.00 | O tom, že okopírování designu celého webu není pro některé "webdesignery" problém jsme psali již několikrát. V tomto článku bychom chtěli upozornit na případ, kdy se vykrádá celý web včetně designu a obsahu!


Před časem jsem pro jeden časopis připravoval článek o vyzváněních pro mobilní telefony. Mimo jiné článek zahrnoval přehled webů, které obashují seznamy melodií pro mobilní telefony Nokia, Ericsson a Siemens. Takováto zvonění si pak můžete "přeťukat" do svého mobilu a ohromovat své okolí třeba melodií ze Simpsonů.
Proč to všechno píšu? Narazil jsem totiž na jednu skvělou stránku, jmenuje se Mobile-melodies. Je jedna z nejlepších na celém Internetu, obsahuje tisíce melodií plus další vychytávky.

Orignál Kopie

Asi za 14 dní jsem někde narazil na banner odkazující na českou stránku s melodiemi pro mobily. Jen tak ze zvědavosti jsem na něj kliknul. Zjistil jsem, že se stránka jmenuje Tone.cz a najdete ji na stejnojmenné adrese. Od začátku jsem z ní měl divný pocit, stále mi něco připomínala a to jak designem, tak obsahem. Zakrátko mi to došlo. Vždyť je to kompletně ukradený web mobile-melodies.com se zcela totožným obsahem a téměř stejným, i když minimimálně upraveným designem potažmo layoutem. Pro jistotu jsem si otevřel i Mobile-melodies, abych stránky porovnal. Výsledek mého "bádání" si můžete prohlédnout například zde (originál) a zde (plagiát). Nepřipadá vám to jaksi stejné ? Mne ano!

Orignál Kopie

Jakmile jsem tento stav něpěkný zjistil, okamžitě jsem se podíval do NICu, komu doména patří. Tím "chytrákem" je pan Martin Štefek. Snažil jsem se ho kontaktovat, nejdříve emailem (bez reakce), pak jsem dotyčného asi tři hodiny zkoušel kontaktovat via ICQ (nakonec odpověděl). Zajímalo mne, co si autor od toho činu slibuje a proč to udělal (veškerou komunikaci jsem vedl v přátelském duchu!). Dostalo se mi odpovědi, že to dělá pro lidi. Nevím, na dotyčné stránce lze najít také nabídku proužkové reklamy, takže to s tím "dělaním dobra pro lidi" nebude asi až tak horké. Navrhnul jsem mu, aby kontaktoval autory projektu mobile-melodies a pokusil se s nimi dohodnout na českém mirroru jejich projektu a tím Tone.cz zlegalizovat (myšleno morálně). Nějak mi to odkýval a od té doby nereaguje. Proto jsem se rozhodl o této krádeži napsat článek, i když jsem o tom zpočátku vůbec neuvažoval.
Ještě upozornění. Uplynul jistý čas od doby, kdy čtete tento článek, autor Tone.cz mezitím změnil (a podle mého názoru ještě více zprznil) původní design stránek, proto screenshoty, které uvádím, již na Tone.cz nenajdete. Uvádím je proto, aby vynikla ona kráděž, dnes je totiž design trochu jiný, více se oddalující Mobile-melodies designu, ale obsah stále stejný!

Orignál Kopie

Kopírování designu nebo inspirace, chcete-li, je dnes na Internetu na denním pořádku. Někdy se nechají webdesigněři lehce inspirovat cizím webdesignem (činím tak i já), někdy design téměř celý ukradnou - viz aférka Celine Dion Online web versus web Daniel Hůlky, zde se jednalo v podstatě o totálně vykradený design.
Co řící na závěr. Kradlo se, krade se a krást se bude. Ovšem plagiát Tone.cz si nezaslouží nic jiného, než zavržení, stejně tak jako jeho tvůrce.
DOPORUČENÍ:Zkuste se podívat na screenshoty v plné velikosti (kliknutí na náhled), uvidíte detailně, že není TONE.cz nic jiného než plagiát!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Rubriky  » Reportáže  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Zprávy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: