Buttonz! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Webdesign

Buttonz!

27. srpna 1999, 00.00 | Potřebujete pro své stránky efektní tlačítka? Chcete jim snadno dát jednotný design? Chcete jednoduchý, výkonný a levný (=free) software? Tak to je právě Buttonz!

Potřebujete pro své stránky efektní tlačítka? Chcete jim snadno dát jednotný design? Chcete jednoduchý, výkonný a levný software? Tak to je právě Buttonz!

Tento užitečný pomocník pro všechny webdesignery vám umožní vytvářet tlačítka různých tvarů (čtverec, obdélník, kruh, elipsa, kosodélník, trojúhelník) a velikostí.

Buttonz!

V hlavní části okna nastavíte pomocí posuvníků velikost tlačítka. Výhodou oproti téměř všem programům je, že velikost obrázku (tlačítka) můžete měnit kdykoliv v průběhu editace a hned vidíte efekt. Volbou Inner Lumination můžete nastavovat jas tlačítka v rozsahu +/- 100%. Bevel Width, tedy šířku hrany tlačítka můžete nastavit v rozmezí 1 až 75 pixelů a to bez ohledu na celkovou velikost tlačítka. Jak již název napovídá, Bevel Opacity nastavuje stupeň průhlednosti hrany tlačítka. Úhel osvětlení tlačítka (Lighting) můžete nastavit po 45 stupních.
Na výběr máte ze tří druhů hran:
solid - běžné zkosení
smooth - vyhlazené (zaoblené) zkosení
gradient - hrana je definována barevnými přechody mezi vámi definovanými čtyřmi barvami

Pro vlastní výplň tlačítka máte dokonce čtyři možnosti:
blank - jednobarevné tlačítko
bitmap - výplň tlačítka bitmapou ve formátu jpg, bmp, tif, tga, png…
plasma - výpň jednou z pěti textur (clouds, wood, marble, aquarell, bumpy surface)
gradient - výplň lineárním, kruhovým či čtvercovým barevným přechodem

Velmi dobře je řešen způsob výběru barev pro výplň Plasma a Gradient. Pro tento účel program používá tzv. palety, což je nastavení kombinací barev. Určité palety jsou již předdefinovány, Vy si můžete ale vytvořit (a uložit) vlastní nebo si paletu nechat náhodně vygenerovat.

Nastavte si vlastní paletu...

Text tlačítka můžete napsat do neomezeného počtu řádků (určitě více než 100). Pro text můžete vybrat libovolné nainstalované písmo, zobrazit jej můžete jako tučné, kurzívu, podtržené nebo obrysové, přičemž pro obrys můžete vybrat jinou barvu než pro text. Text je možno zarovnat vlevo, na střed, vpravo a nahoru, na střed nebo dolů. Praktická je funkce Manual Offset - ta umožňuje korigovat pozici textu ještě manuálně bod po bodu (vhodné např. při použití kurzívy, kdy je při centrování text příliš vpravo).

Buttonz! disponuje též funkcí Double Bevel, ta vytváří efekt stisknutého tlačítka. Pro použití obrázků k jejich záměně (stisknutí) po najetí na ně myší je možné změnit úhel osvětlení o 180 stupňů nebo použít obrys textu (při vhodné barvě vytváří efekt svítícího nápisu).

Silnou stránkou programu je i dávkové zpracování tlačítek. Stačí vytvořit jedno tlačítko se všemi nastaveními, které požadujete a použít průvodce Batch Render. Pomocí průvodce vyberete požadovaný výstupní formát (jpg, bmp, tif, tga, png), složku, do dialogu napíšete jednotlivé popisky (každý na jeden řádek) a nakonec vyberete jak budou začínat všechny názvy souborů (např. "obr", názvy souborů pak budou vypadat obrtexta, obrtextb… ).

Už se vám sbíhají sliny? Tak neváhejte - Buttonz! je freeware a zde si ho můžete stáhnout.

Ukázky tlačítek:

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: