Xara Xtreme (Pro) 4: Grafika v kostce - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Xara Xtreme (Pro) 4: Grafika v kostce

20. srpna 2008, 00.00 | Když byl v roce 1995 uveden na trh program Xara Xtreme, znamenal revoluci v podobě možnosti kombinovat vektorovou a bitmapovou grafiku v reálném čase. Jaká je jeho nejnovější verze?

Xara Xtreme je k dispozici ve dvou verzích. Levnější základní edice stojí přiměřených 89 dolarů, pokročilá verze Pro je skoro třikrát dražší. I když program nikdy nezískal na mimořádné popularitě, fandové vždy oceňovali jeho nesmírnou rychlost.

Xara i nyní udržuje klasický vzhled uživatelského rozhraní, které sice na první pohled vypadá čistě a přehledně, ale grafika ikonek šla vlastní cestou. Bude chvíli trvat, než budete vědět, která právě bije. Většinu funkcí lze i nadále využívat bez mezikroků v podobě dialogových oken — obvykle funguje metoda drag&drop. Jednotlivá okna a lišty se ukáží pouze v případě, že je sami vyvoláte, čímž se celkem účinně zabraňuje přílišné záplavě otevřených oken. K programu sice neexistuje tištěný návod, ale dostatek ozvučených videotipů jej pohodlně nahradí.

layersf.jpg

Xara Xtreme není nesourodým balíkem, ale programem, který integraci jednotlivých dílů dovedl do dokonalosti. Tři základné funkce, tj. grafická ilustrace, fotoeditace a tvorba webové grafiky, na sebe navazují skutečně bezchybně. Velkou předností je blesková rychlost — v řadě případů je program až 10x rychlejší než konkurence. Účinek všech efektů a kroků lze sledovat v reálném čase, včetně antialiasingu nebo různých transparencí. Program si bez výrazného zpomalení poradí i s 50MB bitmapovým souborem.

Xara Xtreme obsahuje plnou bitmapovou 32bitovou kontrolu a nechybí ani podpora práce s CMYK. A když už jsme zmínili práci s průhledností — program nabízí hned 220 různých nastavení. Jelikož ani v ostatních aplikacích autoři nešetřili, přijde si tvořivý duch na své.

detailedf.jpg

detailed_outlinef.jpg

Možnosti zobrazení zdroje v plné kvalitě (nahoře) a v režimu křivek (dole).

Na začátku stačí zvolit typ projektu podle toho, jaký dokument chcete vytvořit (animaci nebo vektorový obrázek), a potom pokračujete buď samotnou kresbou, nebo importem a úpravou objektů a obrázků. Hotové projekty se automaticky ukládají ve vlastním formátu XAR, nechybí však podpora ostatních grafických formátů, jako jsou BMP, GIF, JPG, AI, CMX či SWF.

Ovládání zabudovaného textového editoru bylo dlouhou dobu asi jedinou slabinou jinak povedeného softwaru. Většinu nedostatků se však konečně podařilo odstranit a ještě přibyla výborná aplikace Live text, která automaticky přesouvá a přeskupuje text podle toho, jak se po ploše pohybuje s dalšími objekty.

text_flowf.jpg

Nástroj Text flow pro snadnější přípravu zlomu.

Jednou z nejzajímavějších novinek ve verzi 4 je interaktivní nástroj Photo tool, kterým v modu Enhance můžete pohodlně upravovat vlastnosti bitmapové grafiky. Při přechodu do módu Clip naopak získáte vlastnosti solidního fotoeditoru, včetně podpory formátu RAW. Do dokonalosti chybí snad jen možnost přímé pixelové manipulace.

Další novinkou je nástroj Extrude, který neobyčejně zjednodušuje vytváření trojrozměrných objektů. A když zjistíte, že tuto funkci můžete kombinovat i s dalšími efekty, vaše nadšení nejspíš nebude znát mezí. Ve výčtu pozitivních vylepšení nelze opomenout ani podporu HTML exportu, díky níž můžete snadno vytvářet kompletní webové stránky, nebo podporu barev PANTONE pro komerční tisk.

autoenhancef.jpg

Automatické úpravy „jedním kliknutím myší“.

Kterou verzi programu koupit? Mnoho aplikací se dostalo i do levnější verze, včetně podpory více stránek. Mezi unikátními součástmi pokročilé edice za zmínku stojí především import fotografií ve vysokém rozlišení (HD), podpora XPS, export do PDF, podpora několikajádrových procesorů a lepší práce s barvami. Všechny ostatní aplikace, stejně jako základní uživatelské rozhraní, jsou u obou verzí v podstatě totožné. Pokud si nejste jisti, kterých možností programu skutečně využijete, můžete sáhnout po 30denní zkušební verzi obou variant.

Program Xara Xtreme se povedl již v první verze před dlouhými 17 lety. Novinka v tomto duchu pokračuje a rozhodně má co nabídnout. Nepříjemné je snad jen každoroční zdražení, které pocítíte především v porovnání verze Pro s pouze nepatrně slabší základní edicí.

Fakta

Xara Xtreme/Pro 4: kombinovaný grafický editor

Počítač: min. Pentium III/500 MHz
Paměť: min. 256 MB RAM
Operační systém: Windows 2000/XP/Vista
Místo na disku: 100 MB
Cena: základní verze 89 USD, verze Pro 249 USD

Click! Hodnotí

Pro: Vynikající rychlost zpracování úloh.
Proti: Vysoká cena verze Pro.
Hodnocení: 80 %

Kontakt: www.xara.com

Poznámka: Tento článek vyšel původně v časopise Click! č. 7/2008 (s. 50-51).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: