Ulead VideoStudio 8 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Ulead VideoStudio 8

28. května 2004, 00.00 | Univerzální a při svých možnostech poměrně levný video editor společnosti Ulead umí opět něco nového! Osmá verze byla uvedena na trh nedlouho po verzi sedmé a snad právě proto program nabízí několik velmi zajímavých novinek v oblasti titulků, přípravy CD a DVD kompilací, dále pak nové video a audio filtry a možnost efektových úprav statických obrázků.

{Základní informace}

V poměrně krátké době po uvedení VideoStudia 7 přichází již osmá verze tohoto vynikajícího domácího video editoru. Možnosti VideoStudia 8 mohou opět využít jen uživatelé operačního systému Windows 98SE a 2000/XP, některé funkce programu související s vypalováním CD a DVD médií jsou však dostupné pouze u Windows 2000/XP. Cena programu je stále 100 USD. Upgrade z verze 7.x je buď zdarma (do určitého data zakoupení VideoStudia 7), nebo se prodává za 50 USD.

VideoStudio 8 se zaměřuje hlavně na zkvalitnění stávajících funkcí programu, ve kterém ale najdeme i několik poměrně zásadních a velmi užitečných novinek. Jedná se především o obohacení některých importních, editačních a současně i exportních části VideoStudia 8, které nově doplňuje samostatný a tématicky řešený Movie Wizard. Movie Wizard je defacto velmi zjednodušené VideoStudio, se kterým umí samozřejmě spolupracovat. Movie Wizard zdaleka neslouží jen k exportu videa, ale také k rychlému sestavení video projektu z jednotlivých částí v rámci co největší míry automatizace celého procesu editace. Importované klipy můžete v Movie Wizardu nechat automaticky rozdělit podle scén, přidat k nim obrázky a vybrat si videostyl, podle kterého bude celé video automaticky upraveno. Movie Wizard funguje i jako průvodce dalším procesem zpracování videa, ke kterému lze přidávat titulky, přechodové efekty, hudbu apod.


Ulead VideoStudio 8 - Movie Wizard je sám o sobě malé VideoStudio

Novinky ohledně podpory různých video a audio formátů a statických obrázků se VideoStudia 8 příliš netýkají, zde je prakticky vše při starém:

Vstupní formáty:
Video:
AVI, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, WMV, FLC, FLI, GIF, QuickTime, UIS
Obrázky:
BMP, CLP, CUR, DCS, EPS, FPX, GIF, ICO, IFF, IMG, JPG, PCD, PCT, PCX, PIC, PNG, PSD, PXR, RAS, RLE, SCT, SHG, TGA, TIF, WMF
Audio:
AIF, AIFC, AIFF, AU, AVI, MOV, MP3, MPEG-1, MPEG-2, QT, WAV
           Výstupní formáty:
Video:
AVI, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, QuickTime, WMV, FLC, FLI, FLX, UIS
Obrázky:
BMP, CLP, EPS, FPX, GIF, IFF, JPG, PCX, PNG, PSD, PXR, RAS, RLE, SCT, TGA, TIF, WMF
Audio:
WAV, MPA, RM, WMA
CD/DVD média:
DVD, Video CD (VCD), Super Video CD (SVCD)

Jinou hlavní změnou oproti VideoStudiu 7 je podpora širokoúhlých formátů 16:9 už při samotném video capturingu. Další novinkou při pořizování zdrojů videa je možnost přepnout na celoobrazovkový náhled, stejná funkce je dostupná i při samotné editaci a kontrole exportu videa. Při importu videa z DV kamkordéru máte k dispozici nový ovladač pro případnou změnu rychlosti přehrávání, což může dost urychlit práci s delšími úseky videa. Video je navíc možné nahrávat přímo do formátu DivX, samozřejmě pouze s příslušným kodekem nainstalovaným ve Windows. Podpora obrazových formátů s poměrem stran 16:9 se pochopitelně týká i finálního exportu, který nově zahrnuje příslušné předvolby a hotové video profily. Za zmínku stojí i poměrně kvalitní a velmi přehledné nástroje pro trimování videa (dělení videa na více částí), vylepšené funkce pro automatickou detekce scén a určitě i dávkové konverze dostupné z menu jako jedna z nedílných funkcí VideoStudia 8.

Mezi základní pracovní nástroje ve VideoStudio 8 nyní patří funkce pro úpravu importovaných či přímo v programu nahrávaných zvukových stop či zvukových komentářů. Podobně jako i video filtrů můžete na audio aplikovat několik z nabízených zvukových filtrů. Konkrétně se jedná o efekty pro normalizaci úrovní zvukových stop, redukci šumu, efekt ozvěny a několika dalších tradičních audio efektů. Zvuky lze přímo ve VideoStudio 8 rovněž mixovat, zde jsou ale možnosti programu zatím ještě v plenkách. Pokud potřebujete upravit nějaký specifický zvuk pro vytvoření různých audio efektů (například rozbíjené sklo, hrom, vítr apod.), nemusíte už tedy pro základní úpravy těchto zvuků přepínat do externího audio editoru, ale můžete je efektově upravit přímo ve VideoStudiu samotném. Program také nově obsahuje integrovanou technologii SmartSound, které se postará například o hudbu na pozadí a zajistí, že vybraná skladba bude přesně "pasovat" na zvolený úsek videa v celém jeho dynamickém rozsahu.


Ulead VideoStudio 8 - automatické rozdělení videa podle scén je dostupné jak v samotném VideoStudiu, tak i v novém Movie Wizardu


Ulead VideoStudio 8 - rychlé a přitom komfortní trimování videa je jednou z předností VideoStudia


Ulead VideoStudio 8 - dávková konverze souborů je u osmé verze VideoStudia samozřejmostí


Ulead VideoStudio 8 - dostupné filtry a efekty pro úpravy zvukových stop či audio efektů


Ulead VideoStudio 8 - zvuk můžete už mixovat a efektově upravit přímo v programu

[-more-]{Titulky, nové speciální efekty a závěr}

Malá revoluce nás čeká u titulků. Ačkoliv jsem něco takového vůbec nepředpokládal, stalo se a VideoStudio 8 nyní podporuje více současně animovaných titulků v jednom časovém úseku. Každý titulek se přitom chová víceméně samostatně může mít mimo jiné pozice také jiné efekty. Když už jsem u titulků, nesmím zapomenout na tři zbrusu nové animační efekty Drop, Swing a animaci titulků na křivce! Vše se opět většinou nastavuje přímo v pracovním WYSIWYG náhledu.


Ulead VideoStudio 8 - při práci s animovanými titulky nejste už omezeni jen na jeden (byť víceřádkový) titulek, ale můžete upravovat více titulků současně

Prakticky každá nová verze VideoStudia přináší nové přechodové efekty a videofiltry a VideoStudio 8 není v tomto směru žádnou výjimkou. Novinky v oblasti efektů se týkají například animovaných grafických alb, které si můžete upravit podle svého gusta v širokém rozsahu. Editovat můžete simulované efekty otáčení stránek, jejich textu, barvy apod. Za poměrně zásadní novinku považuji výrazně vylepšenou práci se statickými obrázky. Do videa můžete vkládat nejen téměř libovolné kliparty a fotografie, ale můžete je nově i "rozhýbat" pomocí Pan & Zoom efektu. Přiblížení, vzdálení a další pohyb zoomované či jiným způsobem se pohybující se kamery graficky editujete v samostatném okně efektu Pan & Zoom, vše je pochopitelně okamžitě vidět na sice relativně malém, ale zato reálném náhledu.

Nové jsou i efekty pro překrývání obrázků s videem, u kterých konečně funguje podpora většiny z dostupných videofiltrů. Pozici objektů v overlay stopě můžete jednoduše editovat rovnou v náhledovém systému, kde se vše (poměrně důsledně) řídí WYSIWYG náhledem. Zcela nové jsou efekty Auto Enhance pro automatické korekce barev a také zajímavé efekty Duotone a Diffuse Glow.


Ulead VideoStudio 8 - s pomocí overlay stopy a vhodných grafických tvarů můžete rychle simulovat například efekt dalekohledu a řadu jiných netradičních pohledů skrze částečně průhledné objekty


Ulead VideoStudio 8 - výběr z nabízených předvoleb u efektu Pan & Zoom pro animace statických obrázků a fotografií


Ulead VideoStudio 8 - podrobné definování pohybu kamery a nastavení přiblížení objektivu u efektu Pan & Zoom


Ulead VideoStudio 8 - při vkládání a úpravách statických obrázků můžete používat i různé image a color processingové filtry


Ulead VideoStudio 8 - jeden z nových videofiltrů Duotone


Ulead VideoStudio 8 - další nový filtr pro automatickou úpravu expozice


Ulead VideoStudio 8 - video efekt animovaného alba nabízí podrobné možnosti nastavení animačních přechodů

Samostatnou a do jisté míry nezávislou sekci tvoří ve VideoStudiu 8 autorizační nástroje a funkce pro přípravu CD a DVD kompilací. Možnosti programu ohledně tvorby navigačních menu, přehledů kapitol u DVD a dalších podobných funkcí jsou téměř stejné jako u VideoStudia 7, užitečné novinky najdeme hlavně v možnostech upravit si grafické předlohy jednotlivých menu. Exportní funkce VideoStudia 8 byly rozšířeny o přímý výstup DivX videa a MPEG-4 (MP4) videa, nutností je opět přítomnost vhodného kodeku či MPEG-4 plug-inu.

Sdílení klasického či streamovaného videa na internetu asi není v současných českých a navíc šíleně předražených (ve srovnání se zahraničím dokonce i značně ubohých) podmínkách všech našich rychlejších internetových konektivit příliš reálné, VideoStudio 8 k těmto účelům využívá služby Neptune Mediashare.

Společnost Ulead doporučuje pro bezproblémový provoz VideoStudia 8 alespoň Pentium 4 či jeho ekvivalent s taktem 2 GHz, 512 MB operační paměti a rychlý pevný disk s minimálně 7 200 otáčkami/minutu. Majitelé procesorů Intel Pentium 4 s technologií Hyper-Threading mohou využít optimalizace VideoStudia 8 pro tento typ procesorů, další optimalizace programu se týká provozu VideoStudia 8 na víceprocesorových konfiguracích. Nové funkce programu vyžadují též nový PDF manuál, který už má přes 200 stran (tj. o více než 70 stran navíc než manuál VideoStudia 7).

Současným největším konkurentem VideoStudia 8 v oblasti domácího zpracování videa je určitě především Studio 9, jehož největší výhodou je česká lokalizace a kompletně český manuál. VideoStudio 8 ovšem nasadilo laťku hodně vysoko a myslím, že je v řadě funkcí momentálně výkonnější než Pinnacle Studio 9. Podle krátkodobých testů se mi zdá VideoStudio 8 navíc i o něco rychlejší a možná i o chloupek spolehlivější, tyto skutečnosti ale ověří až čas.


Ulead VideoStudio 8 - inovovaný exportní modul pro zápis videa na některé z podporovaných CD/DVD kompatibilní zařízení


Ulead VideoStudio 8 - tvorba navigačních menu a náhledů jednotlivých kapitol pro CD/DVD kompilace je přehledná a rychlá


Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: