TwistedBrush Pro Studio 15.10: kreativní bitmapový grafický editor - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

TwistedBrush Pro Studio 15.10: kreativní bitmapový grafický editor

19. února 2008, 00.00 | Za metaforou digitálního malířského plátna se spoustou kreslicích, retušovacích a efektových štětců se ukrývá zajímavý grafický editor, jehož samotný název
předem evokuje využívání nejrůznějších malířských technik. Popis editoru - jehož odlehčená verze je k dispozici zdarma - vám nyní nabízíme.

TwistedBrush společnosti Pixarra se v průběhu několik let dostal až na pomyslnou špičku cenově dostupných bitmapových grafických editorů, jejichž hlavní zaměření směřuje do oblasti kreativního kreslení pomocí mnoha desítek štětců s různými vlastnostmi. Z původního poměrně nenápadného shareware editoru se stal velmi zajímavý kreslicí program, prostřednictvím kterého můžete nejen skicovat, ale také vyrábět různé komiksové a manga scény, přírodní pozadí pro grafické kreace, retušovat fotografické portréty či libovolné jiné digitální fotografie, skládat grafické kompozice a retušovat prakticky jakoukoliv kresbu.

V současné době se TwistedBrush Studio prodává ve verzi 15.x pro Windows za 129 USD (s různými slevami formou promo akcí). K dispozici jsou ještě dvě funkčně zjednodušené verze – zdarma je nabízena varianta TwistedBrush Free Edition 14.2, nebo formou bezplatného upgrade pro stávající uživatele editoru pak verze TwistedBrush Essentials Edition 14.2.

Kreslicí štětce a pracovní nástroje

Nabídka nejrůznějších kreslicích, retušovacích a efektových štětců je v TwistedBrush Studiu naprosto stěžejní. Komerční verze editoru nabízí opravdu pestrou škálu štětců pro simulaci mnoha malířských či jiných kreativních kreslicích technik, nechybí ani podpora vrstev určených především pro skládání grafických kompozic. Celková nabídka štětců přesahuje číslo 3 000, což je u programu této cenově i výkonností kategorie svým způsobem unikátní záležitost. Je pochopitelně pravda, že mnoho štětců je pouze variací na jiný štětec, všechny štětce jsou však poměrně precizně roztříděny do skupin s jednoznačným zaměřením, a tak není problém si poměrně rychle zvolit odpovídající nástroj pro retuš, kreslení či efekty.


TwistedBrush Pro Studio 15.10 - prostředí editoru se základním přehledem kreslicích, retušovacích a efektových štětců, paletou barev a dalšími základními volbami pro obecné nastavení štětců


TwistedBrush Pro Studio 15.10 - další ukázka prostředí editoru se seznamem vrstev a skriptovacími "Lua" filtry, akcemi a dalšími manipulačními operacemi

Systém štětců pracuje nejen na bázi klasických bitmapových struktur, ale také s částicovým systémem, prostřednictvím kterého lze simulovat různé speciální malířské techniky a také vytvářet efekty. Svou roli hrají v celé grafické kompozici také podkladové vrstvy papíru, plátna či jiných materiálů, kterých nabízí TwistedBrush Studio opět slušnou řádku (konkrétně je jich něco přes 70).

Mezi vybranými štětci můžete v jejich stručném přehledu rychle přepínat pomocí klávesových zkratek, stejně rychle lze provést dodatečnou korekci základních vlastností daného štětce. Pracovat přitom můžete nejen s jednou stránkou, nýbrž s až 500 stránkami v jednom grafickém dokumentu nazývaným jednoduše book, přičemž počet tímto způsobem vytvořených knih může být neomezený. Jednotlivé stránky pak lze exportovat jako PDF soubor, nebo v nejpoužívanějších bitmapových grafických formátech.


TwistedBrush Pro Studio 15.10 - přehled štětců roztříděných do několika desítek kategorií, zde konkrétně štětce pro kreslení a retuše pomocí vodových barev


TwistedBrush Pro Studio 15.10 - další z mnoha kategorií kreslicích, retušovacích a současně též efektových štětců s různými speciálními štětci


TwistedBrush Pro Studio 15.10 - a do třetice ještě jedna z kategorií štětců (například pro simulaci rozmazávání obrazu prstem, kresbu sprejem aj.)


TwistedBrush Pro Studio 15.10 - Page Explorer se v editoru používá na tvorbu a export vícestránkových dokumentů (tzv. Books s až 500 stránkami v jednom vícestránkovém dokumentu) s exportem ve formátu PDF (například na PDF slideshow)

Automatizace akcí a manipulační operace

Některé efekty a častěji prováděné akce si můžete v editoru naskriptovat. TwistedBrush Studio má vestavěnou podporu skriptovacího jazyka Lua skript, v rámci kterého lze přímo ovládat řadu interních funkcí editoru a pracovat s manipulačními funkcemi a samotnými štětci. Skripty si můžete přímo v prostředí editoru také nahrávat a pak je zpětně přehrát třeba na jiném grafickém projektu nebo finální „výsledek“ práce skriptu zaznamenat do AVI souboru.

Mezi manipulační a pomocné funkce TwistedBrush Studia patří například nástroje pro klonování objektů, maskování objektů, vodicí linky či referenční podkladový obraz, který budete chtít například efektově překreslit bez změny jeho originální podoby. Mimo jiné lze v editoru využívat podporu skenerů, pracovat s texturami a bitmapovými vzory, kreslit základní geometrické objekty a používat několik integrovaných deformačních funkcí.

Závěr

I když na první pohled vypadá TwistedBrush Studio možná tak trochu amatérsky, lze v něm vytvořit relativně kvalitní grafické kreace, retuše či kompozice. Díky velmi rozsáhlé nabídce štětců a možnosti stránkování lze editor používat i jako typický skicák, některé vyspělejší funkce jsou však dostupné pouze u komerční verze editoru. Otázkou tak spíše zůstává cena TwistedBrush Studia, která se v poslední době vyšplhala dost nepříjemně vysoko, na druhou stranu je pravda, že do editoru přibylo dost nových funkcí a především nových štětců.

Zkušební či freewarovou verzi editoru TwistedBrush najdete na webových stránkách společnosti Pixarra.


TwistedBrush Pro Studio 15.10 - na každý štětec lze v editoru aplikovat různé speciální efekty ovlivňující pak jeho kreslicí schopnosti


TwistedBrush Pro Studio 15.10 - několik ukázek hotových uživatelských grafických kreací

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: