TVP Animation 9: 2D animace pro profíky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

TVP Animation 9: 2D animace pro profíky

26. února 2009, 00.00 | Jedna z legend v oblasti ručně kreslených či sestavovaných animací je na trhu už velmi dlouho a jen těžko budeme hledat jiný animační nástroj s tak bohatou historií. Zajímavá vás, jak vlastně v současné době TVPaint respektive jeho současná verze TVP Animation vypadá a co všechno umí? Nabízíme vám představení aktuální deváté stěžejní verze tohoto profesionálního animačního balíku.

Můžeme-li například o animačním programu Toon Boom Studiu prohlásit, že má dlouhou historii, hodně by mne zajímalo, co by se dalo v tomto ohledu říci o TVPaintu. Jen s velkým úsilím bychom totiž našli grafickou aplikaci na tvorbu ručně kreslených animací, která by měla časově rozsáhlejší historii než TVPaint, jehož současná verze TVP Animation nabízí poměrně rozsáhlé možnosti v oblasti anime ilustrací a nejrůznějších bitmapově orientovaných animačních projektů.

Edice a ceny editoru

TVP Animation 9 existuje ve verzích pro Windows a Mac OS X (obojí v angličtině nebo francouzštině), k dispozici jsou edice Standard a Professional. Stáhnout si můžete i zkušební verzi TVP Animation Creation Packu, což je rozšíření editoru v podobě nejrůznějších speciálních kreslicích a efektových štětců. Edice Standard se prodává za 475 EUR, cena varianty Professional je pak 950 EUR. Cena samostatně nabízeného Creation Packu je 150 EUR.

TVP Animation Creation Pack je přitom velmi významným doplňkem pro editor a prakticky se bez něj nelze obejít. Najdete v zhruba 4 GB dat, které obsahují přes 600 předloh papíru, pláten a jiných podkladových materiálů, více než 1 500 uživatelských štětců (včetně nejrůznějších texturizačních a warpovacích štětců), 50 skriptů pro rychlé sestavování animací z více grafických segmentů, patnáct speciálních efektových modulů a také několik desítek sad barvových palet, plugin pro práci s videem importovaným z digitálních fotoaparátů Canon a jako bonus něco přes šedesát audio souborů pro ozvučení animací.

Profesionální edice se od varianty Standard liší především ve specializovaných kreslicích a prolínacích módech u vrstev, kterými si lze ušetřit spoustu starostí i práce. Konkrétně se jedná například o módy Color, Behind, Shade, Light, Colorize, Erase, Replace, Difference, Grain Merge a mnoha dalších. XSheet pracovní mód pro sestavování a manipulaci s animacemi má pouze verze Professional, u které rovněž najdeme čtyři pracovní „místnosti“ pro různé druhy animačních projektů, podporuje různých specializovaných video zařízení, a také přechodových, klíčovacích, deformačních/distorzních a animačních efektů.


TVP Animation 9 Pro - prostředí aplikace je charakteristické svým multi-paletkovým rozhraním s desítkami nástrojových panelů a ovládacích ikon

Základní vlastnosti programu

TVP Animation je typický bitmapový editor na kreslení a sestavování 2D animací, při jejichž tvorbě můžete využívat velmi bohaté sady kreslících nástrojů. V editoru najdeme jen drobné náznaky práce s 3D kamerou, kterou lze simulovat například pomocí skriptů, prostřednictvím kterých lze také kombinovat grafické prvky do rozsáhlejších animací. Klasické postprodukční efekty TVP Animation nemá a mimo importních modulů v programu nenajdeme v něm ani žádnou sofistikovanou podporu videa.

Protože jednoduše není možné popsat v prostoru vymezeném tomuto článku podrobněji všechny funkce TVP Animation, zaměřím se pouze na ty nejdůležitější. Editor je v podstatě kombinací rychlé obdoby Painteru X (odezvy při kreslení jsou několikrát rychlejší než u Corel Painteru) a animačního balíku s klíčovacími efekty a propracovaným Storyboardem. Na zpracování animačních sekvencí (získaných z videa) v časové ose si ale TVP Animation příliš neužijete, doménou editoru je především ruční kresba a efektové štětce.

Všechny funkce aplikace jsou pochopitelně čistě „digitální“, čímž mám na mysli zejména integraci skicáku a efektů v jednom projektu realizovaném pomocí vrstvených animačních políček a s důsledným využíváním známého onion skinningu. Samotný grafický engine TVP Animation lze považovat za velmi podařený, trochu horší je to ovšem s uživatelským prostředím – specializovaných kreslicích, efektových, manipulačních, animačních a jiných nástrojových palet je totiž opravdu velmi mnoho a snadno se v nich lze ztratit.


TVP Animation 9 Pro - nástrojových palet je v TVP Animation opravdu hodně a občas se v nich uživatel lehce ztratí

Nativní podpora vysokých filmových rozlišení (přes 8 000 x 8 000 bodů) u animačních projektů asi nebude u objektů zatím v praxi efektivně využito, ovšem o pohybujících se pozadí u animací je situaci zcela opačná. Užitečné je i nastavení pro vyhlazování, které je u animací ne vždy zcela žádoucí stejně jako automatické fázování animací ovlivnitelné v Motion Path Manageru, které občas může působit dost uměle a typicky třeba u animovaných českých večerníčků se příliš nepoužívá. Líbit se vám určitě bude i podpora neomezeného počtu 32 bitových animačních vrstev a schematické (možná až příliš schematické) titulkovací nástroje.

Kreslení, animace a efekty ve zkratce

Po naskicování animace (zpravidla s využitím semi-transparentních štětců) nebo jejím importu ze skeneru či jako snímky z videa můžete přikročit k eventuálnímu vyčištění skenů a úpravám okrajových částí animací. Následuje proces obarvení políček a scén, což opět mají na starost specializované štětce či kalíšky s barvou. Složení animace se provádí současně s kreslení políček, které lze pochopitelně libovolně duplikovat a řadit v časové ose.

Sestavování animačních políček je dostupné v několik módech včetně oblíbeného XSheet prostředí pro tradiční animační postupy. XSheet i časová osa s animačními políčky vyžaduje vysoké rozlišení displeje a v praxi i pentablet či dotykový displej, s myší si rozhodně nevystačíte. Odměnou za velký monitor a tablet je nezbytná podpora tlakově citlivých tabletů a efektivní prostředí animační osy. XSheet mód obsahuje i funkce pro synchronizaci pohybu rtů postav se zvukem, nic podobného jako rozpoznávání hlásek a slabik ale TVP Animation nemá.


TVP Animation 9 Pro - hlavní kreslicí panel s různými kreslicími a efektovými štětci


TVP Animation 9 Pro - detaily jednoho z dostupných kreslicích štětců

Jednotlivé animační vrstvy mohou také nést různé speciální efekty, kterých nabízí TVP Animation už v základu několik desítek. Patří mezi ně například automatizované vyčištění skenovaných předloh s modulem ScanCleaner FX, práce se světelným i efekty či modul ToonShading FX využívání předvším u cartoon/komiksových animací. Samozřejmostí je i komplexní podpora v animační praxi často využívaného rotoscopingu s efektovým modulem RotoTracking, volumetrická světla, sada přechodových efektů (není jich ale zdaleka tolik jako ve video editorech a klasických kompozičních systémech) a celkem šest klíčovací efektů pro automatizované odstranění zeleného nebo modrého pozadí ze scény.

O exportních funkcích TVP Animation asi nemá příliš smysl mluvit, najdete u nich v podstatě vše, co je zapotřebí včetně exportu PSD souborů pro postprodukci či naopak preprodukci animací v Adobe Photoshopu.


TVP Animation 9 Pro - časová osa s přehledem jednotlivých snímků a jedna z efektových funkcí programu

Závěr

Moderní dědečkové se nekritizují, nýbrž obdivují a uznávají. Berte proto s lehkou nadsázkou fakt, že TVP Animation má stále velmi významné slovo v oblasti profesionálních ručně kreslených animací a přitom nabízí v edici Professional minimálně třetinovou cenu oproti studiovým animačním systémům. I přes spoustu kreslicích, editačních a animačních funkcí se však nemohu zbavit dojmu, že TVP Animation přece jen trochu ustrnul ve svém vývoji, navíc stávající koncepce programu v podstatě neumožňuje výrazně program inovovat bez jeho nutného celkového přepracování.

TVP Animation je naštěstí k dispozici i v klasické trial verzi (což zdaleka není u animačních nástrojů obdobné kategorie tak časté) a tak si můžete možnosti programu vyzkoušet takříkajíc na vlastní kůži a rozhodnout se, zda by vám mohl styl ovládání a celkové možnosti programu vyhovovat.

Zkušební verzi TVP Animation si můžete stáhnout zdarma z webových stránek aplikace.


TVP Animation 9 Pro - předvolby grafického rozhraní editoru

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: