Toon Boom Studio 5.0: Stop-motion animace a další novinky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


VSE

Toon Boom Studio 5.0: Stop-motion animace a další novinky

1. července 2009, 00.00 | Podporu stop-motion animací pro bitmapové objekty a jednotlivé video snímky přináší pátá stěžejní verze editoru Toon Boom Studio, určeného na tvorbu vektorových 2D cartoon animací včetně pohybu kamery v simulovaném 3D prostoru. Toon Boom Studio 5.0 se momentálně prodává za sníženou zaváděcí cenu, a proto vám ještě zatepla přinášíme přehled všech důležitých novinek editoru.

O animačním programu Toon Boom Studio jsme sice psali už několikrát, přesto si neodpustím jeho krátké představení. Jedná se o specializovaný animační nástroj na kreslení, sestavování a produkci 2D vektorových animací, jejichž součástí mohou být také libovolné bitmapové objekty a celá animace může být navíc doplněna o prostorový pohyb kamery. Díky podpoře kamery v 3D prostoru lze poměrně snadno navodit například dojem prostorově ubíhající scény respektive objektů ve scéně, které však stále zůstávají vrstvené v klasické 2D podobě, popřípadě jsou jednoduše dopředu nakresleny jako izometrické, či jinak prostorově "simulované" objekty.

Pátá stěžejní verze Toon Boom Studia se aktuálně prodává za 350 USD, editor je opět k dispozici ve verzích pro Windows XP/Vista a Mac OS X. V prodeji je stále i zjednodušená verze Studio Express (150 USD), jedná se však stále o starší verzi 4.x.

Barvy, barvičky a ikonky

Toon Boom Studio 5.0 je zase o něco hezčí. Myslím to doslova, neboť téměř všechny ikonky jsou nyní barevnější a mají trochu netradiční zakulacený obrys. Ikonky jsou ale především o něco větší a dobře se na ně trefuje i na menších displejích Tablet PC (či v dotykovém módu Windows Vista) – bez pera nebo pentabletu si v Toon Boom Studiu jako obvykle takříkajíc ani neškrtnete. Ovládací prvky i klávesové zkratky jsou (naštěstí) prakticky shodné, totéž platí o několika snadno přepínatelných variantách pracovních prostředí pro kreslení animací, tzv. scene planningu, či kreslení v režimu celé obrazovky.


Toon Boom Studio 5.0 - inovované a barevnější prostředí editoru s časovou osou a kontextovým ovládacím menu


Toon Boom Studio 5.0 - další z variant pracovního prostředí editoru se znázorněnou kamerou respektive pohledem na animační scénu


Toon Boom Studio 5.0 - kreslicí, manipulační a editační nástroje programu

Stop či motion, nebo raději rovnou stop-motion?

Hlavní novinkou Toon Boom Studia 5.0 je zařazená podpora stop-motion animací, což jsou jednoduše řečeno animace poskládané ze sledu fotografií, video snímků, či jiných (typicky bitmapových) objektů v rychlém sledu za sebou a zpravidla s takovou rychlostí přehrávání, aby lidské oko a mozek nepoznaly rozdíl od „počítané“ animace. Podpora stop-motion animací vyžaduje poměrně rychlý přehrávací engine, což se o náhledovém systému Toon Boom Studia příliš říci nedalo. Pátá verze editoru však přináší optimalizovaný přehrávač pro bitmapy (ze kterých se stop-motion animace většinou skládají) a díky tomu je i náhled tohoto typu animací relativně plynulý.

Se stop-motion animacemi můžete oživit libovolný animační projekt, nebo pracovat rovnou s bitmapami jako s objekty. Využití stop-motion animací směřuje mimo jiné i do oblasti rotoscopingu, v rámci kterého můžete třeba rozfázovat animaci pohybů reálné figurky například z plastelíny, či s klasickým mechanickým řešením pohyblivých končetin. Zdrojem animací, přesněji řečeno jednotlivých snímků, může být připojená video kamera, nebo běžný digitální fotoaparát. Toon Boom Studio 5.0 má vlastní nahrávací modul pro záznam jednotlivých snímků z video zdrojů, přičemž u grabnutých snímků lze rovnou zprůhlednit homogenní pozadí pomocí klíčovacích funkcí – zde má však editor ještě značné rezervy v optimalizacích klíčování pozadí.


Toon Boom Studio 5.0 - manipulace s jednotlivými animačními políčky a objekty v okně Exposure Sheet

Poznámky a export animací

Animační projekty mohou nově nést dodatečné informace a poznámky využitelné nejen pro animátory, ale také například pro výuku animací na školách, či v různých elearning kurzech. Anotace se umisťují do samostatných vrstev a je tedy velmi jednoduché tyto vrstvy v případě potřeby zapnout, či vypnout.

Integrace se stále populárnějšími servery YouTube a Facebook v páté verzi Toon Boom Studia nově rozhodně nechybí. Podpora jmenovaných serverů je řešena na úrovni exportu animací s přednastavenými přístupovými údaji a popiskami animace prostřednictvím jednoduchého exportního okna.


Toon Boom Studio 5.0 - zapnutí a nastavení anotací pro objekty v animaci


Toon Boom Studio 5.0 - novinkou u exportních funkcí je integrace se servery YouTube a Facebook


Toon Boom Studio 5.0 - exportní okno s nastavením popisek + přístupových údajů pro nahrání animace na server YouTube

Pluginy

Novinky u pluginu TBSi neboli Toon Boom Studio Importer se zatím nekonají, neboť verze pluginu pro Toon Boom Studio 5.0 se zatím připravuje (obligátní hláška Coming Soon) a stávající verze 4.5 není s verzí 5.0 kompatibilní. TBSi umožňuje importovat scény Toon Boom Studia do Adobe Flash 8 a CS3 včetně konverze animačních prvků do názvů vrstev ve flash projektu a automatické organizaci objektů v příslušných knihovnách. Lze předpokládat, že TBSi pro Toon Boom Studio 5.0 bude podporovat i verzi Adobe Flash CS4.

Závěr

Stop-motion animace jsou vítaným doplněním právě tohoto druhu animačních editorů, jejich podpora je v Toon Boom Studiu 5.0 ale zatím prakticky na začátku a za vylepšení by stály především klíčovací funkce pro retuš či odstranění pozadí importovaných bitmapových video snímků. Ačkoliv je Toon Boom Studio samo o sobě v prodeji za sníženou cenu, za upgrade z předchozích verzí je nutno zaplatit 100 USD. Za výše uvedené novinky a vylepšení se mi to zdá přece jen dost, možná ale budete mít opačný názor a popsané novinky vám přijdou vhod.

Zkušební verzi Toon Boom Studia si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Toon Boom Animation.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: