Tiskněme se SONY aneb něco pro profesionály - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Tiskněme se SONY aneb něco pro profesionály

27. listopadu 2006, 00.00 | Sony platí již léta za úspěšného výrobce spotřební elektroniky v širokém měřítku. Nyní se tento výrobce chystá vkročit též na pole profesionálního tisku fotografií - a to pomocí jak termosublimačních foto-tiskáren, tak i fotokiosků nebo komplexních řešení pro oblast passport foto. Dne 24.11.2007 uspořádalo Sony Open House, kde jsme se mohli dozvědět více.

Společnost Sony uspořádala 24.11.2007 ve svých vlastních prostorách (na Chodově) menší Open House, na kterém nastínila svou novou strategii v oblasti tisku fotografií. Výrobce tímto vstupuje do (pro něj) poměrně nových vod, neboť hodlá masivně rozšířit na našem trhu (a nejen našem) nová komplexní řešení pro passport printing, termosublimační tisk fotografií a již dobře známé - populární fotokiosky. Jedná se tedy především o řešení určená profesionálům než koncovým zákazníkům, čemuž odpovídají jak možnosti nových zařízeních, tak i jejich doporučené ceny. Každý mnohdy zažil situace, kdy potřeboval rychle vytisknout fotografie, ale neměl k dispozici potřebnou techniku, proto se musel obrátit na příslušné pracoviště (fotolab) nebo vyhledat nějaký samoobslužný kiosek. U nás na tomto poli podniká například Kodak nebo Olympus. Známé jsou také výrobky francouzské společnosti Photo-Me (nicméně i ti úzce spolupracují právě s firmou Sony, která jim poskytuje technický support a hardware). V současnosti se tedy na trhu v této oblasti objeví nový (velmi silný) hráč, kterým je právě tento japonský gigant. A na co že se tedy můžeme těšit?

Nový směr

Sony uvádí komplexní portfolio výrobků a to jak pro jednotlivce (fotografy-profesionály), tak i pro firmy, fotolaby a podobně. Ve všech případech se jedná o zařízení, tisknoucí termosublimační technologií, díky čemuž lze dosáhnout relativně kvalitativních výstupů, při nízkých provozních nákladech (digitálním tiskem zde nelze dosáhnout věrného barevného podání - především pleťových tónu, inkoust je zase cenově trochu jinde, navíc je zde problém schnutí inkoustu). Každá vytištěná fotografie pomocí novinek je navíc ihned zalaminována speciální fólií, tudíž nedojde k jejímu poškození bezprostředně při tisku. Všechny tiskárny jsou uzpůsobeny pro tisk standardních foto-formátů: tedy 9 x 13 cm, 10 x 15 cm a 13 x 18 cm. Pouze model UP-D75 umožňuje tisk až do formátu A4 a lze jej zároveň použít jako jeden z komponentů do komplexního řešení - stabilního samoobslužného kiosku.

UPX-C100

Jedná se o mobilní studio, sloužící pro tisk fotografií do cestovního pasu (OP, ŘP) - prostě na úřední doklady a dokumenty (tzv. passport-printing). Řešení zahrnuje kompaktní digitální fotoaparát a termosublimační zařízení, tisknoucí do formátu 10 x 15 cm. Tiskárna nabízí maximální tiskové rozlišení 403 dpi a barevnou hloubku 8 bitů (na každý RGB kanál). Rychlost tisku dosahuje časů (dle zvoleného režimu): 65 s (nejrychlejší mód), 90 sekund (standard) a 100 sekund (režim Best). Podavač papíru pojme až 30 listů. Fotoaparát nabízí efektivní rozlišení až 5 MPix, kterého je dosaženo pomocí CCD snímacího čipu o rozměru 1/2,5". Rozlišení lze v případě potřeby též snížit a to na 1,2M Pix, případně 0,5 MPix. Fotoaparát je vybaven optikou s ohniskovým rozsahem 5,7 - 17,1 mm, což nám dává 3x optický zoom. Světelnost je F2,8 - 4,8. Přístroj je však vybaven pouze interní pamětí (16 MB), bez možnosti použití paměťového média. Vzhledem k jeho zaměření se to však zde ani neočekává (nicméně použití paměťové karty by zde rozhodně nebylo na škodu). Přístroj pracuje buďto automaticky, nebo u něj můžete nastavit také expoziční čas (1/2 - 1/1000 s), clonu (pouze minimální a maximální na krátkém/dlouhém ohnisku: F2,8 a F5,6 / F4,8 a F9,6), dále WB (auto, manuální nastavení teploty světla - 3000 až 7000 K) nebo kompenzaci expozice (+/- 2EV). Citlivost je zde k dispozici pouze ISO100. Přístroj je vybaven interním bleskem a LCD displejem s úhlopříčkou 2,0" a rozlišením 110 000. Konektivita fotoaparátu a tiskárny je řešena přes USB rozhraní. Cena zařízení byla stanovena na 21 150 Kč (bez DPH).

UPX-C200

Druhé zařízení je vlastně modifikací předchozího modelu (C100), které vykazuje několik odlišností. Tiskárna samotná je stejná - co se týče vlastností i pracovních rychlostí, fotoaparát však jednak znatelně povyrostl a také má několik odlišností. Na první pohled by se mohlo zdát, že je to vlastně oproti předešlému modelu krok zpět, ale opak je pravdou. Některé parametry se sice zdají být slabší, ale ve výsledku by to mělo mít pozitivní vliv na výslednou kvalitu výstupu. Je zde sice o něco menší rozlišení - 4 MPix (alternativně též 1,2 M Pix a 0,5 MPix), ale vzhledem k velikostem tištěných fotografií to je rozlišení ažaž. Na druhou stranu zde máme větší snímač 1/1,8", který v kombinaci s optimálním rozlišením nebude produkovat tolik digitálního šumu. Optika zde nabízí 2,6x optický zoom a světelnost F2,8 - 4,8. Přístroj disponuje dvojnásobnou interní pamětí (oproti C100) 32 MB, externí paměť zde také nelze použít. Přístroj pracuje též automaticky, nebo manuálně: čas 1/2 - 1/1000 s, nastavení zaclonění je zde také flexibilnější: krátké ohnisko: F2,8/F3,8/F5,0/F8,0 a nejdelší ohnisko: F4,8/F6,3/F8,3. Nechybí možnost vyvážení bílé (auto/manuálně). Citlivost je zde možná také jen ISO100. Přístroj je vybaven výkonnějším interním bleskem, ale o něco menším displejem - s úhlopříčkou 1,8". Další zajímavou novinkou je vedle standardního USB připojení též podpora bezdrátové technologie bluetooth. Cena zařízení je zde však o poznání vyšší - 50 790 Kč (bez DPH).

Obě zařízení - UPX-C100 a UPX-C200 by mohla naleznout své uplatnění jako pomocník v menších fotolabech nebo jako pracovní nástroj profesionálního fotografa, který se zabývá portrétní fotografií (fotografování dětí například ve školách), přičemž první model C100 nabízí mnohem kompaktnější - kapesní řešení. UPX-C200 navíc ještě nabízí možnost pokročilejších úprav fotografií (změny velikosti, ořezy, pomocný rámeček zlatého řezu a podobně).

UP-CX1

Dalším v pořadí je termosublimační tiskárna, podporující formáty 9 x 13 cm, 10 x 15 cm, 13 x 18 a 10 x 20 cm. Tiskárna nabízí maximální tiskové rozlišení 300 dpi (11,8 bodů na jeden milimetr) a barevnou hloubku opět 24 bitů (v RGB prostoru - tj. 8 bitů na každý kanál). Rychlost tisku dosahuje časů (dle zvoleného režimu): 65 s (nejrychlejší mód), 90 sekund (standard) a 100 sekund (režim Best). Podavač papíru pojme až 30 listů. Rychlost tisku se mění dle zvoleného formátu tisku - od 13 do 21 sekund. Výhodou je právě možnost tisku na formát 10 x 20 cm, což představuje standardní velikost pro různá blahopřání, PF, svatební oznámení a podobně. Konektivitu zde zajišťuje USB 2.0, rozměry a hmotnost jsou: 275 x 262 x 380 mm (Š x V x H). Použití tohoto modelu si lze dost dobře představit například v kombinaci s laptopem, přičemž tiskárna pracuje pod operačními systémy Windows 2000 a XP Home/Professional nebo OS MAC X, verze 10.3 a 10.4. Doporučená koncová cena byla stanovena na 28 215 Kč (bez DPH).

Sony SnapLab UP-CR10L

Jedná se o jedno z nejzajímavějších zařízeních v tomto segmentu od Sony. SnapLap totiž nabízí funkce a možnosti srovnatelné se stabilními (dospělými) kiosky, ovšem při mnohonásobně menších rozměrech i hmotnosti. Fyzické rozměry jsou 275 x 300 x 380 mm a hmotnost pouhých 11 kg. Tento model je výborný k rychlému tisku fotografií na různých specifických akcích, jakými jsou například svatby, plesy, rauty, firemní večírky, ale také různé oficiální prezentace, hotely, recepce a podobně. V případě umístění do prodejny lze volitelně pořídit též speciální podstavec, do kterého lze tento mini-kiosek napevno umístit (na ochranu před nenechavci). Na přední straně je velký 8" dotykový TFT barevný display. Pod ním jsou sloty pro všechny dnes běžně používaná paměťová média (SmartMedia, xD karty, Compact Flash, SD/MMC, SM). Bohužel zde chybí disketová jednotka. SnapLab tiskne s rozlišením 300 dpi a pracuje rychlostí 13 sekund / 16 sekund / 17 sekund (podle formátu: 9 x 13 cm / 10 x 15 cm / 13 x 18 cm). Balení médií obsahuje vždy dvojici rolí papíru a dvojici náplní. Role papíru čítají (opět dle formátu) 172 / 200 / 300 kusů v roli (13 x 18 cm / 10 x 15 cm / 9 x 13 cm). Jako konektivita je zde dvojice USB 2.0 (pro připojení k PC a pro připojení flash paměti). Zařízení zpracovává formát JPEG: JFIF 4:4:4, 4:2:0, alternativně též TIFF: Exif 2.2.1. Ve standardní dodávce je také Ovladač pro Windows 2000 a XP, držák a zásobník papíru, adaptér, napájecí kabel, čistící cartridge, CD-ROM, manuál a balíček "Prime Support" (2-letá rozšířená záruka zahrnující kromě klasické záruky také nadstandardní servisní úkony). Koncovou cenu stanovil výrobce na 51 915 Kč (bez DPH).

UPA-PC500, UP-DR150/3 a UP-D75

Poslední trojice produktů představuje jak jednotlivé - samostatně fungující komponenty, tak i jako celek, tvoří profesionální - klasický stabilní kiosek. Prvním v pořadí - UPA-PC500, je terminál, obsahující dotykovou TFT obrazovku, sloty pro paměťové karty (SmartMedia, xD karty, Compact Flash, SD/MMC, SM) a samozřejmě také CD mechaniku s vypalovací jednotkou, která umožňuje jak tisk z CD tak i zálohování dat. Zařízení je vybaveno operačním systémem Windows XP, 15" XGA TFT barevným dotykovým panelem (rozlišení 1 024 x 768 bodů). Celý přístroj řídí procesor Intel Pentium 4 s rychlostí 2,4 GHz. Operační paměť je 512 MB a paměť interní paměti (HDD) čítá 80 GB. Rozměry a hmotnost jsou 406 x 480 x 244 mm a 23 kg. A cena? Bez daně 98 760 Kč.

Tiskárna UP-DR150/3 tiskne do formátu 9 x 13 cm, 10 x 15 cm a 13 x 18 cm a s rozlišením až 300 dpi. Podle údajů od výrobce zařízení zvládne až 440 fotografií za hodinu. Rychlost tisku jednoho snímku 10 x 15 cm je zhruba 7 sekund a fotografie formátu 13 x 18 cm bude hotova do cca 13 sekund. Zařízení může fungovat i samostatně, ale prioritně bylo navrženo pro práci v kombinaci se samoobslužným terminálem UPA-PC500. Výhodou je fakt, že spolu s terminálem lze použít dvojici těchto tiskáren s tím že pracovní rychlost se tím zdvojnásobí (každá tištěná zakázka se poté rozdělí rovnoměrně mezi obě zařízení, tudíž průměrná doba tisku na jeden snímek formátu 10 x 15 cm se zkrátí ze 7 sekund na cca 4 sekundy). Koncová cena se pohybuje okolo 79 000 Kč (bez DPH).

Posledním produktem z portfolii Sony pro daný segment, představuje tiskárna UP-D75. Opět se jedná o modifikaci předchozího stroje, ovšem tentokrát již hovoříme o formátu A4! Tisknou tedy můžeme jak do velikostech 9 x 13 cm, 10 x 15 cm, 13 x 18 cm, tak i 20 x 30 cm - a to vše opět s tiskovým rozlišením až 300 dpi. Rychlost tisku jednoho snímku A4 dosahuje zhruba 85 sekund. Rozměry a hmotnost zařízení jsou: 494 x 176 x 469 mm a 18 kg. Zařízení může opět fungovat buď sólo nebo spolu se samoobslužným terminálem UPA-PC500 + jednou až dvěmi tiskárnami UP-DR150, čímž dostáváme komplexní řešení plnohodnotného kiosku. Konektivitu tiskárny zajišťuje USB 2.0 a zařízení pracuje pod operačním systémem Windows 2000 a XP Home/Professional. Koncovou cenu stanovil výrobce u tohoto modelu na 62 000 Kč (bez DPH).

Závěrem

Sony sice má již v této oblasti jisté zkušenosti, ale spíše zatím coby subdodavatel jiných firem. Tímto se tedy staví na vlastní nohy v daném segmentu a podle chystaného portfolia je jasné, že nakročeno má rozhodně správným směrem. Jednotlivá zařízení jsou dobře vybavena, také koncové ceny jsou poměrně zajímavé. Vezmeme-li v úvahu že ceny současných kiosků se pohybují v řádu statisíců až miliónu korun, je 240 000 Kč (bez DPH) za kompletní kiosek obsahující terminál a 2 tiskárny (formátu 10 x 15 cm + formátu A4) celkem slušným lákadlem pro potenciální zájemce. Zajímavým řešením je také mobilní kiosek SnapLab UP-CR10L, který zaujme především svým kompaktním provedením a tím i velice širokými možnostmi použití. Teď jen záleží na tom, jakou obchodní strategii Sony zvolí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: