Siggraph 2007 představuje budoucnost počítačové grafiky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Siggraph 2007 představuje budoucnost počítačové grafiky

6. srpna 2007, 00.00 | V San Diegu právě začal veletrh Siggraph 2007, který je bezesporu největší letošní akcí věnovanou současnosti a zejména budoucnosti počítačové grafiky. Letos poprvé přinášíme přímo ze San Diega sérii reportáží z této akce.

Siggraph je akcí zaměřenou na počítačovou grafiku (CG) s dlouhou tradicí a velmi zvučným jménem. První Siggraph proběhl již v roce 1974 a od té doby se pravidelně jednou ročně pod organizační záštitou ACM SIGGRAPH scházejí profesionálové, studenti a fandové počítačové grafiky v různých městech Spojených států. Letošní ročník probíhá od 5. srpna v kongresovém centru v srdci San Diega. Toto umístění není náhodné, protože Kalifornie se může pochlubit nejen Sillicon Valley, ve kterém sídlí řada firem z oboru CG, ale i řadou skvělých univerzit a vývojových pracovišť.


Konferenční centrum v San Diegu patří k nejhezčím v USA


Jedna ze šesti autobusových linek pro návštěvníky Siggraphu

Poslání a podoba Siggraphu
Asi nejjednodušší by bylo prohlásit, že Siggraph je veletrhem počítačové grafiky, nicméně šlo by o značné zjednodušení. Jednou z významných součástí Siggraphu bezesporu výstava technologií je, letos se na ní prezentuje přes dvě stě společností, ale Siggraph je mnohem víc. Siggraph je zejména místem setkání studentů počítačové grafiky, vývojářů, profesionálních grafiků, animátorů, kreativců a nadšenců, pro které je CG něčím víc než jen prací. Na letošním ročníku se očekává účast cca 25 000 návštěvníků z celého světa. Většinu tvoří studenti a mladí tvůrci, pro které je Siggraph nejen inspirací, ale i místem, kde mohou nasbírat kontakty či najít zaměstnání. Proto Siggraph každoročně provází velký dobrovolnický program, který umožňuje studentům z celého světa navštívit tuto akci s minimálními náklady výměnou za pomoc při organizaci akce.

Kromě samotného veletrhu totiž provází Siggraph rozsáhlý přednáškový program, nejrůznější výstavy, projekce, workshopy a setkání jednotlivých zájmových skupin. Zajímavou příležitostí je i veletrh pracovních příležitostí či možnost prezentovat studentské projekty a najít tak pro ně financování.


Registrační hala

Co všechno je dnes počítačová grafika?
Pojem počítačové grafiky a jejího vlivu na náš každodenní život se neustále vyvíjí. Siggraph nabízí pohled na všechny současné hlavní proudy CG a jejich vývoj. Kromě klasické 2D a 3D grafiky letos patří velká pozornost samozřejmě animačním technikám, digitálnímu videu a novým zobrazovacím technologiím. Celý grafický průmysl se bouřlivě rozvíjí díky filmovým zakázkám typu Shreka 3, Spider-Mana apod. To znamená, že na Sigraphu najede vše od 3D skenerů před novinky z oblasti modelování, texturování, animace a postprodukce až k zmíněným projekčním technologiím. Například uvedenému filmu Shrek 3 je věnován celodenní seminář, na kterém se mohou zájemci seznámit s celým procesem výroby filmu počínaje skicami postav až po výslednou digitální projekci. Je zajímavé sledovat rozdíly mezi ultra-realistickým renderingem objektů pro reklamní průmysl a zcela volnou 2D/3D animací filmu typu The Simpsons.


Plánek výstavní plochy

Art Gallery
Jedním ze zajímavých počinů provázejících Siggraph je Art gallery, neboli prezentace zajímavých uměleckých projektů CG. Letošní Art Gallery má k dispozici vlastní halu a představí animace, knihy, koláže, digitální performace, instalace, prezentace z monitoru a nástěnné prezentace díla několika desítek tvůrců z celého světa. Za řadou děl stojí celé týmy studentů univerzit vedené svými profesory. Samozřejmě nechybí ani samostatný festival animovaných filmů, zaměřující se výhradně na filmy vyrobené čistě počítačovou cestou, doplněný soutěžním kláním. Na festivalu je prezentována skoro stovka prací.


Art gallery má svou vlastní halu


Jedno z mnoha doprovodných vystoupení


Kombinace klasické a digitální tvorby

Kurzy, přednášky a workshopy
Siggraph nabízí během pěti dnů více než stovku nejrůznějších kurzů, přednášek, prezentací a workshopů. Základní kostru tvoří 33 kurzů nabízejících špičkové technické informace. Na rozdíl od řady jiných akcí Siggraph nabízí opravdu technicky orientované kurzy s velmi dobrou odbornou hloubkou. Jako příklad uveďme kurzy práce s Direct3D, RayTrace technologiemi, OpenGL, Bilineární filtrací či řadu kurzů zaměřených na různé modelovací techniky. Kurzy reflektují všechny aspekty CG, počínaje matematickými modely přes modelovací techniky až po čistě programátorské záležitosti například z herního průmyslu. Nechybí ani otázky hardwarové architektury a komplexních řešení projektů. Navíc přednášejícími jsou většinou špičkoví tvůrci přímo z praxe, případně profesoři univerzit specializujících se na CG.


Přednáška pro programátory

Speciální prezentace
Jednou z oblíbených akcí jsou diskusní panely s tvůrci, spojené s ukázkami jejich prací. Letošní Siggraph v tomto ohledu nabízí zajímavé srovnání čtveřice projektů filmového průmyslu. Účastníci Siggraphu tak mají možnost se setkat s tvůrci filmu Happy feed (Animal Logic), Transformers (Industrial Light&Magic), Shrek (PDI/DreamWorks) a Spider-Man 3 (Sony Pictures Imageworks).


Něco málo z anatomie princezny Fiony

Doprovodné akce
Paralelně se Siggraphem proběhne v San Diegu celá řada dalších akcí souvisejících se CG. Jmenujme například Sympozium věnované novým vizualizačním technologiím, konferenci o grafickém HW, sympozium o animaci a renderingu, sympozium věnované herním technologiím či třeba řady přednášek a prezentací jednotlivých výrobců. Velkou pozornost samozřejmě poutají i projekce v plně digitálním kinosále s technologií 4k.


Sympozium o moderním renderingu

Shrnutí
Siggraph 2007 toho nabídne opravdu hodně. Kromě přehledu aktuálních technologií se hodně zaměřuje na budoucí trendy, a proto také je letošním podtitulem slogan „Face Tomorrow“. Kromě toho je Siggraph unikátní možností setkat se s opravdovými kapacitami v oboru, a to jak z průmyslové praxe, tak i z vývoje a akademické půdy. Věříme, že vám ze Siggraphu přineseme hodně zajímavých novinek.


Digitální skica


Zájem o Siggraph je obrovský

:: Seznam vystavovatelů
:: Plán vstavní plochy
:: Prezentační video Siggraphu 2007
:: Prezentační video Art Gallery
:: Prezentační video pro nové technologie

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » 3dscena - vlastni  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: