Siggraph 2007: Festival počítačové animace - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


VSE

Siggraph 2007: Festival počítačové animace

7. srpna 2007, 07.00 | Jednou ze zajímavých doprovodných akcí Siggraphu 2007 je i festival počítačové animace, který nabízí divákům neuvěřitelných více jak 10 hodin počítačové animace nejrůznějších žánrů. Co nás nejvíce zaujalo?

Festival animovaných filmů či přesněji řečeno počítačové animace probíhá na Siggraphu ve třech sálech prakticky nonstop po celou dobu konání veletrhu. Návštěvník tak může, pokud si najde čas, shlédnout skoro stovku počítačových animací v celkové délce přes 10 hodin. Prezentována jsou nejrůznější díla od prestižních animačních a produkčních studií i studentské práce. Festival je soutěžní, takže dojde i na udělování cen porotou, ve které sedí takový zvuční mistři svého oboru jako Nickson Fong (Egg Story Creative Production), Michael Kass (Pixar), Randal Kleiser (RK Production), Gavin Miller (Adobe), Shelley Page (DreamWorks), Jay Redd (Sony ImageWorks) či Habib Zaragarpour (EA).

Tématické kategorie
Protože nabídka animací je opravdu velmi pestrá, pořadatelé je rozdělili do celkem sedmi kategorií. Projekce probíhá v blocích po jednotlivých tématech, takže diváci mohou volit mezi bloky Kreativita, Vyprávění příběhu, Hry a speciální efekty, Šílenství, Věda, Hudba a 4K. Poslední jmenovaná kategorie je vyhrazena pro tvorbu prezentovanou v rozlišení 4096 x 2160 bodů na digitálním projektoru Sony SXRD 4K.

Speciální prezentace
V rámci festivalu proběhne i prezentace dvou nezávislých projektů. Tím prvním je JMAF, což je zkratka Japan Media Art Festivalu, který bude prezentován vítěznými pracemi 10. ročníku. Druhým je pak soutěžní animační maraton FJORG!, který proběhl v rámci Siggraphu těsně před jeho začátkem. Soutěžily v něm tříčlenné animační týmy, které měly za úkol během max. 32 hodin navrhnout, vymodelovat, otexturovat, naanimovat a vyrendrovat projekt na zadané téma. FJORGu se zúčastnilo celkem 15 týmů, které měli k dispozici následující vybavení: Autodesk Maya a 3ds Max, Softimage, Adobe Photoshop, Flash, AffterEffects, TMZ a Modo. Oba dva projekty prezentují velmi neotřelou tvorbu mladých tvůrců, která si jistě pozornost zaslouží.

Zajímavosti z festivalu
Jak již bylo řečeno, pro projekci se ve všech třech sálech používají digitální projektory Sony s technologií 4k. V hlavním sále je navíc vše doplněno digitálním prostorovým zvukovým systémem, takže projekty, jako je World Trade Center, U2 and Green Day, 300 Bitva u Thermopyl či Lifted, působí opravdu impozantně. Ve dvou menších sálech trochu kazí celkový dojem slabší zvuk a umístění projektoru přímo v sále, což není s ohledem na jeho velmi aktivní chlazení příliš šťastné.

Mezi opravdu zajímavé prezentace patří například Gears of War: Mad World od Digital Domains, která kromě samotné animace divákovi představuje i model, ze kterého vznikla. Podobný koncept nabízí i například Superman Returns. Skvěle provedenou reálnou animaci předvádí Chevrolet Buildings či detailně popsaný projekt Orville Redenbacher, ve kterém díky modelu ožívá v reklamě již dávno zesnulý zakladatel podniku a nabízí zcela nový popcorn. Mezi nejvtipnější práce patří reklamní spoty Pepsi (Dance Tron) a Budweiseru (King Crab). Nejrozsáhlejší a nepropracovanější projekty pak prezentují zástupci herního a filmového průmyslu se svými zcela virtuálními světy.

Závěrem
Festival počítačové animace ukázal, jakých rozmanitých podob dnes tato tvorba může nabývat. Zájem o projekce je opravdu velký a není se čemu divit, opravdu je z čeho vybírat.

:: Seznam prezentovaných animací
:: Informace k projektu FJORG!
:: Informace k projektu JMAF
:: Vtipné reklamní spoty pro pobavení

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » 3dscena - vlastni  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: