Scan Tailor 0.9.9.1: úpravy skenovaných dokumentů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Scan Tailor 0.9.9.1: úpravy skenovaných dokumentů

Sken SW

14. července 2010, 00.00 | Scan Tailor je užitečný nástroj na automatizované i manuální úpravy skenovaných dokumentů, které můžete v programu nechat správně natočit, oříznout, rozdělit stránky na více sekcí a nastavit jejich okraje. Scan Tailor dále umožňuje skeny převzorkovat do zvoleného rozlišení a exportovat je do zvoleného adresáře například černobíle, nebo v kombinaci monochromatických textů s plnobarevnými úseky stránek vhodnými pro archivaci bitmapových dokumentů.

Pokud častěji skenujete tištěné textové dokumenty či grafické předlohy kombinující obrázky s textem, jistě máte zažité například různé drobné problémy spojené s natáčením stránek dokumentů. Scan Tailor je open source aplikace určená právě k řešení častých problémů drobných úprav skenovaných dokumentů, a to jak manuální, tak i částečně automatizovanou formou.

Celý Scan Tailor je v podstatě manipulační editor určený pro práci s bitmapovými předlohami určenými například pro archivaci (např. ve formátech PDF či DJVU) či další zpracování. Scan Tailor tedy nezajišťuje eventuální převod skenovaných dokumentů do citovatelné podoby „čistých“ textů a nestará se ani o samotné skenování, které musíte provést ve vhodném programu.

Program tedy můžete použít především k hromadným úpravám skenovaných předloh, kde Scan Tailor pracuje jako klasická postprocessingová aplikace a umí stránky dokumentů natočit/narovnat, rozdělit jejich obsah, oříznout je podle nastavených okrajů a výsledek pak aplikace uloží do vybraného adresáře.

Scan Tailor si můžete stáhnout v binární podobě ve verzi pro Windows, verze pro Linux či Mac OS X, nutné zkompilovat ze včetně zdrojových kódů (v rámci GPL licence).


Scan Tailor 0.9.9.1 - nový projekt s výběrem adresářů zdrojových a výstupních souborů


Scan Tailor 0.9.9.1 - naskenované dokumenty umí program přepočítat do jiného rozlišení

Hlavní funkce programu

V nastavení nového projektu si jednoduše vyberete zdrojový a cílový adresář s grafickými soubory v podobě naskenovaných dokumentů, které umí Scan Tailor volitelně přepočítat do jiného rozlišení podle hodnot dpi. Poté se otevře hlavní okno aplikace s velkým náhledem aktuální stránky dokumentu a malými náhledy dalších stránek, přičemž každý dokument je grafický soubor nalezený ve zvoleném adresáři projektu.


Scan Tailor 0.9.9.1 - oprava/nastavení orientace stránky v dokumentu


Scan Tailor 0.9.9.1 - opravy a změny lze většinou aplikovat na aktuální stránku/sken dokumentu, nebo například na všechny stránky v projektu

K dispozici máte aktuálně celkem šest pracovních kroků. V prvním kroku určíte orientaci dané stránky dokumentu, tedy pokud to nezvládne Scan Tailor sám. Další krok slouží k případnému jednoduchému vizuálnímu rozdělení sousedících stránek dokumentů, v tomto kroku navíc program logicky stále zachovává původní vzhled skenovaných stránek a jejich natočení.

Následný třetí hlavní krok Deskew umí automaticky i manuálně natočit obsah naskenovaného dokumentu. V dalších dvou fázích si pak musíte vybrat obsah dokumentů, který bude použit pro finální uložení zpracovaných skenů, vše s volitelným hromadným či opět manuálním nastavením okrajů a ořezu stránek. Poslední šestý krok pak uloží upravené stránky do adresáře zvoleného v nastavení projektu. Na výběr přitom máte variantu plnokrevného dokumentu či odstíny šedi, převod do černobílé podoby stránek a kombinaci monochromatických textů (ideálních pro archivaci dokumentů) s plnobarevnými úseky stránek – například obrázky či fotografie.


Scan Tailor 0.9.9.1 - rozdělování naskenovaných předloh na dvě strany


Scan Tailor 0.9.9.1 - funkce Deskew umí automaticky natočit a narovnat obsah stránky


Scan Tailor 0.9.9.1 - výběr obsahu dokumentů pro export


Scan Tailor 0.9.9.1 - nastavení okrajů stránek skenovaných dokumentů


Scan Tailor 0.9.9.1 - export upravených skenů je možné provést ve třech módech (plnobarevný dokument/odstíny šedi, černobílý dokument a jejich vzájemná kombinace)

Závěr

K užitečnosti aplikace Scan Tailor není příliš co dodat. Program je zdarma, dobře funguje a hlavně je hodně rychlý. Určitou nevýhodou bude možná pro někoho pouze podpora grafických formátů TIFF, PNG a JPEG a nutnost zkombinovat Scan Tailor s dalšími aplikacemi na skenování a konverzi exportovaných grafických dokumentů například do zmíněných formátů PDF či DJVU.

Scan Tailor si můžete stáhnout z webových stránek programu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: