Recenze: Mac mini - tichý a úsporný američan - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Recenze: Mac mini - tichý a úsporný američan

10. září 2010, 00.00 | Přesně v polovině června představil Apple zcela přepracovaný model svého nejlevnějšího počítače. Nový Mac mini je nižší, širší, výkonnější, takřka neupgradeovatelný a také dražší. Pokud hledáte malý a tichý stroj do obýváku, pracovny nebo kanceláře, má smysl o něm uvažovat.

První generace Macu mini (představená v roce 2005) byla asi jedinným počítačem Apple, který byl nejen kvůli nízké ceně akceptován i ortodoxními vyznavači Windows a Linuxu. V malém balení tiše pracoval přiměřeně výkonný hardware, který si poradil s většinou domácích i kancelářských úloh. Na hraní her moc nebyl, ale zato se dobře vyjímal vedle televizoru v obýváku. Nová generace pokračuje v rodinné tradici, ale přináší výkonnější hardware v placatějším těle za vyšší cenu. Jak se vlastně vyvíjel Mac mini v průběhu pěti let? Podívejte se na porovnání vybraných parametrů.

  Mac mini 2005 Mac mini únor 2006 Mac mini září 2006 Mac mini 2007 Mac mini březen 2009 Mac mini říjen 2009 Mac mini 2010
Procesor PowerPC G4 1,26 GHz Intel Core Solo 1,5 GHz Intel Core Duo 1,66 GHz Intel Core 2 Duo 1,83 GHz Intel Core 2 Duo 2,0 GHz Intel Core 2 Duo 2,26 GHz Intel Core 2 Duo 2,4 GHz
Operační paměť 512 MB 512 MB 512 MB 1 GB 1 GB 2 GB 2 GB
Grafika ATI Radeon 9200 Intel GMA950 Intel GMA950 Intel GMA950 nVidia GeForce 9400M nVidia GeForce 9400M nVidia GeForce 320M
Pevný disk 40 GB 60 GB 60 GB 80 GB 120 GB 160 GB 320 GB
Operační systém Mac OS 10.4 Tiger Mac OS 10.4 Tiger Mac OS 10.4 Tiger Mac OS 10.4 Tiger Mac OS X 10.5 Leopard Mac OS X 10.6 Snow Leopard Mac OS X 10.6 Snow Leopard

Až do uvedení současného modelu se nezměnily rozměry hliníkového šasi. Ty celé čtyři roky činily 16,51 x 16,51 x 5,08 cm což se rovná objemu 1,384 litru. Nový model přichází s proporcemi 19,7 x 19,7 x 3,6 cm, takže se přes větší půdorys objem nepatrně zmenšil na 1,382 litru.

Menší výška je praktičtější. Mnohem lépe se totiž vejde do police s DVD přehrávačem či set-top boxem a na stole nezabírá o mnoho víc místa než jeho předchůdce.

Upgrade? Jen těžko

Balení Macu mini obsahuje kromě samotného počítače ještě redukci z HDMI na DVI, napájecí kabel, instalační DVD a příručku. Na zadní straně najdete vedle čtyř portů USB 2.0, ještě FireWire 800, gigabitový ethernet, HDMI a mini DisplayPort. Počítač tak poprvé umožňuje práci na dvou displejích, budete ale nejspíš potřebovat příslušnou redukci, protože monitorů s mini DisplayPortem zatím na trhu mnoho není.

Výbavu doplňuje podpora Wi-Fi standardu 802.11n a Bluetooth 2.1 s EDR. O práci optickými disky se stará mechanika Super Drive podporující formáty DVD±R/RW a CD-R/RW. Novinkou je vestavěná čtečka paměťových karet SD a SDHC, jimiž Apple postupně vybavil prakticky všechny své počítače (vyjma MacBooku Air). Bylo by samozřejmě praktičtější, kdyby byla umístěna na přední straně počítače, ale to by rušila jinak čistý design Apple.

Pokud Mac mini otočíte vzhůru nohama, uvidíte mírně vystouplou kruhovou nohu, na které počítač obvykle spočívá. Po jejím pootočení a odklopení se objeví útroby stroje a máme možnost provést jedinný servisní zásah, totiž upgrade operační paměti.

Mac mini je dodáván standardně se dvěma gigabajty paměti. Ty zabírají oba so-DIMM sloty. Chcete-li upgradovat, připlaťte si už při nákupu, nebo počítejte s vyšší investicí, protože paměť lze jen vyměňovat ale nikoliv přidávat.

Zručnější z nás se mohou ještě pustit do výměny 2,5 palcového pevného disku, který je ukrytý pod anténou Wi-Fi. Celá operace však vyžaduje celkem tři mikrošroubováky s koncovkami torx a imbus, dostatek trpělivosti a dobrou paměť, abyste vše opět dokázali vrátit do původního stavu. Pokud vyžadujete vyšší kapacitu, je lepší si objednat rovnou verzi s 500 GB diskem.

Apple nabízí při objednávce ještě volbu mezi dvěma variantami procesoru - Intel Core 2 Duo 2,4 GHz a 2,66 GHz. Tím ovšem možnosti rozšíření a úprav konfigurace končí.

Na cenu už nenaláká

Nepříjemné překvapení nové generace představuje cena. Ta vzrostla proti předchozímu modelu o sto dolarů na 699 USD. To v tuzemské praxi znamená, že zatímco starý Mac mini jste sehnali za cenu kolem 18 000 Kč s DPH, nový pořídíte o bezmála čtyři tisíce dráž. Nejspíš i proto byly po představení nové generace staré modely ze skladů vyprodány behěm dvou týdnů.

Zvýšení ceny nicméně znamená také to, že případní zájemci o vstup do světa Apple musí sáhnout hlouběji do kapsy a to si v dnešní době mnoho lidí rozmyslí. Zatímco dříve sloužil Mac mini jako lákadlo a brána umožňující za poměrně rozumné peníze vyzkoušet platformu Mac OS X, dnes jde o produkt zcela zapadající do cenové politiky Apple.

Jak už bývá u výrobce s nakousnutým jablkem ve znaku zvykem, cena Macu mini neobstojí ani ve srovnání s obdobnou konfigurací na platformě PC. Například MSI Hetis G41 pořídíte včetně operačního systému Windows 7 Home Premium za cca 12 300 Kč s DPH, tedy bezmála o 10 000 Kč levněji. Mac mini ovšem obsahuje kromě Mac OS X 10.6 Snow Leopard také nainstalovaný balík iLife 09, jehož funkce však lze z větší části nahradit aplikacemi dostupnými pro Windows zdarma. Uživatelé Maců si sice počítače Apple nekupují, aby ušetřili, ale v případě Macu mini by mohla být přece jen o něco nižší.

Jak funguje v praxi

Mac mini dostanete v krabici, která není o mnoho větší než samotný počítač. Kromě monitoru k němu potřebujete také klávesnici a myš, které samozřejmě nemusí nést logo Apple. Počítač se už při prvním spuštění bez problémů domluvil s Bluetooth klávesnicí a myší Geniusu resp. Logitechu.

Proti předchozí verzi je vidět znatelný nárůst výkonu zejména v oblasti grafiky. Díky kartě nVidia GeForce 320M si obstojně zahrajete i současné 3D hry. Výkon procesoru zase tolik nevzrostl a leckdo očekával, že Apple v Macu mini už nasadí novou generaci čipů Intel Core i3. K tomu však dojde nejdříve počátkem příštího roku, kdy lze očekávat první modernizaci.

Lidé, kteří přecházejí na Mac z Windows, ocení, že díky technologii BootCamp mohou provozovat oba operační systémy, byť nikoliv souběžně. Paralelní běh více systémů řeší virtualizační aplikace. Vyzkoušeli jsme zdarma dostupný VirtualBox a nainstalovali Windows Vista. Vše fungovalo bez problémů, nicméně pro pravidené používání se vyplatí Mac mini upgradovat na 4 GB operační paměti.

Stále silnějším argumentem je pro uživatele také spotřeba elektrické energie. V této oblasti tkví jedna z předností Macu mini. Při plné zátěži má příkon pouze 85 W a v pohotovostním režimu spotřebovává jen cca 10 W.

Stojí za to, ale není pro každého

Pokud hledáte elegantní doplněk pracovního stolu nebo obýváku, který je ještě navíc slušně vybaveným počítačem, je pro vás Mac mini dobrá volba. Hliníkové šasi se ani při plném zatížení nijak dramaticky nezahřívá, spotřeba energie je více než příznivá a nic podstatného nechybí. Na počítači můžete provozovat většinu obvyklých aplikací typických pro domácnost nebo kancelář, počínaje svižným brouzdáním na internetu, přes vytváření dokumentů, tabulek a prezentací, až po úpravu fotografií nebo střih videa. Mac mini zároveň, díky rozhraní FrontRow, dobře poslouží také jako snadno ovladatelné multimediální centrum, které prostřednictvím HDMI jednoduše připojíte k Full HD televizoru nebo projektoru.

Zamrzí především vyšší cena a minimální možnost upgradu. Balení by mohlo obsahovat navíc ještě dálkové ovládání, které je pro efektivní obsluhu multimediálního centra nezbytné. Macu mini by také víc slušel modernější procesor z řady Intel Core i3.

Vedle standardního Macu mini, nabízí Apple ještě variantu bez DVD mechaniky a s nainstalovaným serverovým operačním systémem Mac OS X 10.6. Ten právě intenzivně testujeme a jeho recenzi najdete na www.mujmac.cz zhruba v polovině září.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: