QuarkXPress 8 v prodeji od srpna? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

QuarkXPress 8 v prodeji od srpna?

14. května 2008, 00.00 | Server AppleInsider včera oznámil, že podle jeho informací se nová, již osmá zásadní verze sázecího programu QuarkXPress objeví letos v srpnu. Zajímavých novinek by přitom měl nový XPress nabídnout více jak dost, konkrétně například vylepšené uživatelské rozhraní, nové nástroje pro práci s vektory, bitmapami či objektovými styly, nebo též rozšířené schopnosti tvorby Flash prezentací a PDF souborů ze svých dokumentů. Více podrobností, včetně sady ilustrativních screenshotů nové podoby QuarkXPressu naleznete v tomto článku.

Sázecí program QuarkXPress má za sebou léta strmého vzestupu v čase verzí 3.x, léta více či méně nevydařená(verze 4-6) a současnou, dá se říci že v mnohém dosti zdařilou verzi 7 (a s ní spojená redakční a enterprise řešení, konkrétně zejména Quark Publishing System, CopyDesk, QuarkXPress Server či nejnověji Quark Dynamic Publishing Solution). Ta nicméně o své místo na slunci musí bojovat v nemalé konkurenci InDesignu CS3, resp. celé Adobe Creative Suite, posílené ve verzi 3 o nástroje společnosti Macromedia, a také redakčních a serverových řešení Adobe, opírajících se o desktopový InDesign, InDesign Server a editor InCopy.

QuarkXPress 7 se na trhu objevil již před delší dobou, konkrétně v roce 2006, a i když pak prošel řadou poměrně důležitých updatů (zatím poslední podoba 7.31 přinesla podporu operačních systémů Mac OS X 10.5 Leopard a Windows Vista), na novou zásadní verzi se stále čeká. Čekání by nicméně mělo podle článku ze serveru AppleInsider, který byl publikován včera, tj. 13. 5., skončit v srpnu tohoto roku, kdy má být uvedena na trh verze 8 daného programu. Článek AppleInsideru pak přináší poměrně dost informací o novinkách, které by QuarkXPress 8 měl přinést: podrobněji vám je představíme v tomto článku.

Rozhraní

QuarkXPress 8 by měl nabídnout více intuitivní layout nástroje a updatovaný interface, umožňující efektivnější provádění většiny operací. Nová verze bude také používat více standardních klávesových zkratek známých uživatelům pracujícím ve více aplikacích. K dispozici má být navigace v dokumentu na bázi náhledů stránek.

quark8-1f.jpg

Vylepšená podpora pro vektory, bitmapy a Flash

Jednou z velkých výhod konkurenčního InDesignu je bezpochyby úzká vazba daného programu na nástroje Adobe pro tvorbu a zpracování vektorové a bitmapové grafiky, tedy Illustrator a Photoshop. QuarkXPress již ve verzi 7 dovoluje poměrně dost základních operací při zpracování bitmap řešit přímo v prostředí daného programu a nabízí poměrně propracovaný import Photoshop dokumentů, v případě Illustratoru lze v XPressu 7 zpracovávat PDF podobu dokumentů daného programu.

Nyní by měly být uvedené možnosti ještě více posíleny. Mimo vylepšení nativní podpory zpracování dokumentů Photoshopu a Illustratoru má nový XPress nabídnout sadu standardních nástrojů pro práci s Bézierovými křivkami, což by mělo v různých případech dovolit designérovi obejít se bez pomoci Illustratoru.

quark8-2f.jpg

Picture Content Tool by pak měl nabídnout možnost provádět ořez, změnu velikosti a rotaci grafiky s použitím standardních ovládacích prvků přímo v QuarkXPressu.

quark8-3f.jpg

Posíleny by pak měly být i možnosti tvorby Flash prezentací z dokumentů QuarkXPressu. Dosud Quark k tomuto účelu poskytoval samostatnou extenzi Interactive Designer, dle všeho bude nyní vylepšená funkcionalita daného nástroje přímo zabudována do XPressu. Obdobné funkce hodlá zřejmě Adobe nabídnout v rámci InDesignu CS4. Není pak od věci zmínit, že Quark v současnosti veřejně testuje i možnost exportu dokumentů XPressu do elektronických prezentací Microsoft Silverlight - takovouto funkcionalitu Adobe v rámci InDesignu nabídne asi jen stěží. Nicméně lze těžko říci, zda se výstup do Silverlight objeví v QuarkXPressu 8 bezprostředně, navíc to (přinejmenším zatím) nebude zásadní vlastnost v souboji XPress-InDesign.

quark8-4f.jpg

Jazyková podpora

Posíleny by měly být i schopnosti XPressu pracovat s dokumenty v různých jazycích - připomeňme, že XPress 7 v daném směru přinesl zejména plnou podporu Unicode. Konkrétně se novinky mají týkat rozšířené podpory jazyků asijských (japonština, korejština, čínština), univerzální souborový formát by měl dovolit snadný přenos dokumentů mezi regiony.

quark8-5f.jpg

Designérské nástroje a výstup do PDF

Vylepšeny by v novém XPressu měly být nástroje pro tvorbu stínů a efektů průhlednosti, pro výběr písem bude k dispozici WYSIWYG menu.

quark8-6f.jpg

Novinkou mají být uživatelské Design Grids pro uživatelská nastavení účaří v textových rámečcích. Nastavení bude možno uložit v podobě Gride Stylu, linkovatelného do předloh stylů pro snadný update v rámci projektu. K dispozici pak mají být i Item Styles, tedy vlastně jakási obdoba objektových stylů InDesignu - již XPress 7 nabízí příslušnou funkcionalitu prostřednictvím extenze XPert Item Styles ze sady XPert Tools Pro, otázkou je, zda dojde k výraznějším vylepšením. K dispozici má být i příslušná podpora v rámci funkcí pro hledání a náhrady. Prostřednictvím technologie Job Jackets pak má být podporován výstup do souborů odpovídajících PDF/X Plus specifikacím.

quark8-7f.jpg

quark8-8f.jpg

K prodeji

Článek AppleInsideru se vyjadřuje i k připravovaným podmínkám prodeje. Ti, kdo zakoupí QuarkXPress 7 v období od 1. 5 do 1. 8. tohoto roku budou mít prý nárok na bezplatný přechod na verzi 8. Quark pak údajně přijde s významnými pobídkami pro stávající uživatele verzí 6 a 7, aby tito též přešli na verzi 8. Rádi bychom ale zdůraznili, že stejně jako všechny ostatní informace podané v tomto článku, není ani uvedené nastínění obchodních podmínek v žádném ohledu oficiálním, autorizovaným sdělením ze strany společnosti Quark, a tudíž jej nelze považovat v žádném případě za jakkoli závazné!

Závěrem

Nastíněné možnosti nového QuarkXPressu vypadají poměrně zajímavě, nezbývá ovšem, než si počkat na oficiální zprávy ze strany Quarku. Těchto se - má-li být XPress 8 uveden skutečně v srpnu - zřejmě dočkáme nejpozději na veletrhu Drupa, jenž startuje 29. května. Je pak jasné, že ať už byly zdroje, z kterých AppleInsider čerpal, jakkoli spolehlivé, ukazuje příslušný článek jen výsek z nových funkcí a vylepšení, které nový XPress přinese - určitě bude zajímavé dozvědět se například to, jakých změn doznaly technologie Job Jackets či kompozitních zón, uvedené s XPressem 7, kterým sice nelze upřít značnou inovativnost, ale jenž ve stávající podobě trpí určitou techničností a složitostí. Ale na tyto a mnohé další informace si opravdu budeme muset - ještě zřejmě minimálně několik dnů - počkat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: