QuarkXPress 8.02 CZ zblízka (2.): Stránky a objekty - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

QuarkXPress 8.02 CZ zblízka (2.): Stránky a objekty

4. června 2009, 00.00 | Sázecí program QuarkXPress zůstává na poli pre-pressu a cross-media publikování stále silnou alternativou Adobe InDesignu. Zatím poslední verzi 8 tohoto produktu dostali čeští uživatelé nedávno k dispozici v plně lokalizované podobě s označením 8.02 CZ. V dané souvislosti jsme považovali za vhodné představit formou několikadílného seriálu všechny podstatné novinky, které s sebou QuarkXPress 8.02 přináší. Dnes se takto podíváme na nové prostředky pro práci se stránkami a objekty.

Práce se stránkami

Řadu drobnějších i významnějších vylepšení přináší XPress 8 v případě práce se stránkami. Napohled nejvíce atraktivní jsou zde miniaturní WYSIWYG náhledy stránek (včetně stránek předlohových), doplňující dosavadní ikonkové náhledy. Dostupné jsou nicméně pouze na platformě Macintosh.

qxp8-2-2f.jpg

Uživatel může s pomocí těchto náhledů lépe a přehledněji procházet dokumentem. Náhledy je možno vyvolat klepnutím na odpovídající tlačítko, umístěné v levé dolní části okna sestavy (layoutu) QuarkXPressu a následným stiskem kurzorové klávesy pro posun nahoru, velikost náhledů lze měnit kurzorovými klávesami pro posun nahoru a dolů. Naposledy použité nastavení se nabídne i při příštím spuštění XPressu. Použití náhledů může výrazněji zatěžkávat procesor při práci se stránkami, obsahujícími například náhledy obrázků ve vysokém rozlišení nebo hodně Bézierových křivek: v takovémto případě se nicméně lze vrátit k ikonkovým náhledům.

qxp8-2-1f.jpg

V levé dolní části okna sestavy se nabízí i jiné nové užitečné tlačítko, dovolující přepínat mezi zobrazení aktuální stránky projektu a její předlohovou stránkou. Záměr dané funkce, tj. usnadnit snadno úpravy předlohové stránky ve vztahu k určitému obsahu umístěném do dokumentu, je posílen tím, že po přepnutí se předlohová stránka zobrazí při stejné velikosti a na stejné pozici, jako stránka aktuální. Aktualizace formátování, například pro prvky záhlaví či zápatí, je tedy s pomocí této funkce výrazně rychlejší, ihned po provedení úpravy lze po přepnutí na aktivní stránku zkontrolovat výsledek.

qxp8-2-3f.jpg

Velmi užitečné z hlediska rutinní práce (manipulace s objekty aj.) je to, že XPress nyní umí podstatně lépe identifikovat a zvýraznit aktuální stránku, mimo jiné dokáže inteligentně vybrat správně aktivní stránku/dvojstránku při skrolování dokumentem, barevně odlišuje aktivní a neaktivní dvojstránky (barvy odkládací barvy, vodítek a mřížek), či dovoluje stránku aktivovat klepnutím.

qxp8-2-4f.jpg

Objektové styly

Významným způsobem byla rozšířena funkcionalita QuarkXPressu 8 v případě práce s objekty. Nejedná se zde ovšem o zásadní novinky: Quark pouze přímo do prostředí produktu integroval funkcionalitu extenzí z balíku XPert Tools společnosti ALAP, kterou získal již před časem akvizicí. Zatímco pro Quark 7 byly extenze daného balíku poskytovány zdarma, jako doplňkový download, jsou nyní k dispozici přímo s instalací produktu a jejich použití je bezproblémové (ve verzi 7 byly problémy při spolupráci s českým XPressem). Škoda nicméně je, že daným způsobem nebyly integrovány všechny součásti daného balíku, ale pouze extenze XPert Item Styles (objektové styly), Find/Change (hledání a náhrady objektových atributů) a Guides (rozšířené možnosti práce s vodítky) – na integraci nástrojů jako je XPert Scale (inteligentní změna velikosti) si tedy budou muset uživatelé počkat až do příští podoby XPressu.

qxp8-2-5f.jpg

Prostředky pro práci s objektovými styly dovolují uložit a pak aplikovat nastavení v podstatě všech objektových atributů, jako jsou tah či výplň rámečku, způsob obtékání, zkosení, natočení, změna velikosti aj. Práce s daným typem stylů je velmi jednoduchá a obdobná tomu, co zná uživatel z práce s textovými styly. Nastavení stylu se tedy provádí v jediném přehledném dialogu, ke správě stylů daného typu (vytvoření, aplikace, odstranění aj.) se nabízí odpovídající paleta (Okno-Styly objektu). Nastavení stylu lze provést v odpovídajícím dialogu, výrazně efektivnější je nicméně selektivní převzetí atributů určitého konkrétního objektu. Styl lze kdykoli změnit a s ním tedy změnit i vzhled všech objektů projektu, na které byl aplikován.

qxp8-2-6f.jpg

Užitečnou součástí daného nástroje je dialogový box zobrazující seznam všech aplikací objektových stylů v dokumentu, vyznačeno je zde i případné lokální formátování objektu. Z daného dialogu lze snadno přecházet na odpovídající objekt v dokumentu za účelem jeho dalších úprav (např. odstranění lokálního formátování).

qxp8-2-7f.jpg

Celkově nabízí daný nástroj silné prostředky pro snadné dosažení konzistentního vzhledu objektů (loga, dekorované rámečky, stínování, tlačítka aj.) v rámci jednoho či více dokumentů. Je třeba ale zdůraznit, že Adobe InDesign daným typem stylů disponuje již dávno a od verze CS3 nabízí třeba i styly tabulkové, a vedle toho také možnost stylizace objektů s pomocí řady efektů, převzatých z Photoshopu.

Hledání a náhrady objektových atributů

Logickým doplňkem nástroje pro objektové styly je funkce pro hledání a náhrady objektových atributů (Upravit-Hledat/Nahradit objekt). Poslouží zejména při rychlých úpravách dokumentů, které nebyly postaveny na objektových stylech, či při jednorázových změnách na bázi objektových atributů. Užitečná je u této funkce možnost omezit rozsah hledání pouze na určité typy objektů (textové nebo obrázkové rámečky, řádky, textové cesty), zamrzí absence možnosti ukládat nastavení hledání a záměn pro opakované použití.

qxp8-2-10f.jpg

Správce vodítek

Z XPert Tools byla do XPressu 8 převzata i funkcionalita extenze XPert Guides. Odpovídající paleta (Okno-Vodítka) tedy nyní nabízí přehled všech vodítek v dokumentu a dovoluje zde jejich úpravy i správu. Mimo jiné lze modifikovat barvu, umístění, viditelnost a orientaci jednotlivých vodítek. K dispozici takto jsou i nástroje pro odstraňování, zrcadlení či kopírování vodítek mezi stránkami.

qxp8-2-8f.jpg

Pro snazší zpracování lze na dané paletě zobrazit pouze vodítka patřící k určité stránce či dvojstránce či též pouze vodítka svislá nebo vodorovná. Možné je precizní umístění vodítka zadáním odpovídající numerické hodnoty a určit lze také, od jaké úrovně zvětšení pohledu bude vodítko skryto.

Pro určené stránky v dokumentu lze nechat vytvořit mřížku vodítek. Dále je k dispozici i funkce, umožňující automaticky umístit vodítka kolem zvoleného objektu, obdobně lze vytvořit vodítka dvojstránky aj.

qxp8-2-9f.jpg

Závěrem

Tolik zatím k zajímavým vlastnostem QuarkXPressu 8. V příští části se podíváme na vylepšení, která daný produkt přinesl v případě práce s textem a vektorovou grafikou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: