Quark XPert Tools Pro 2.2: užitečné doplňky pro QuarkXPress zdarma! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Quark XPert Tools Pro 2.2: užitečné doplňky pro QuarkXPress zdarma!

quark

12. dubna 2007, 00.00 | Původně komerční sada extenzí společnosti ALAP pro QuarkXPress je od začátku dubna u Quarku ke stažení zdarma ve své aktuální verzi 2.2. Souhrnný popis celého balíku, respektive všech jeho zdarma poskytovaných komponent, vám nyní nabízíme.

Akvizicí společnosti ALAP získal již před časem Quark řadu velmi zajímavých a neméně užitečných doplňků pro QuarkXPress. Společnost ALAP neboli A Lowly Apprentice Production byla založena v roce 1990 a její produkty znáte například právě prostřednictvím sady extenzí XPert Tools Pro či dalších užitečných doplňků PSD Import či ImagePort. Všechny zmíněné doplňky pro QuarkXPress jsou již přímo součástí QuarkXPressu verze 7.x, popřípadě jsou ke stažení pro uživatele QuarkXPressu zdarma. Žádné naprosto převratné novinky v aktualizované sadě extenzí XPert Tool Pro 2.2 nečekejte, Quark se zaměřil pouze na integraci jednotlivých doplňků do posledních dvou nových verzí Quarku. Nejdůležitější inovací je proto kompatibilita s QuarkXPressem 7.1 (s verzí 7.0 již XPert Tools Pro 2.2 nefungují) a nejnovější verzí 7.2, jejíž aktualizace je opět ke stažení zdarma ve verzích pro Macintosh a Windows. (Poznámka: V současné době lze oficiálně stáhnout pouze updater QuarkXPressu 7.2 pro Macintosh, verze pro Windows má "technické problémy" se sériovým číslem a příslušný updater bude k dispozici během několik dní.)
Sada extenzí XPert Tools Pro představuje ucelený balíček doplňků, jež vylepšují řadu funkcí QuarkXPressu, které společnost Quark buď nedořešila vůbec, nebo se jim v průběhu vývoje QuarkXPressu příliš nevěnovala. Mezi jednu z mála novinek XPert Tools Pro 2.2 patří například podpora exportu EPS souborů, včetně stylů a průhlednosti pro jednotlivé segmenty layoutu dokumentů QuarkXPressu, a také upravená extenze XPert Toolbars, zahrnující nové příkazy menu aktuálních verzí QuarkXPressu. Jednotlivé doplňky v balíku XPert Tools Pro jsme si již představili v dřívějších článcích, zde je proto jejich souhrnný popis:

XPert Align

Pohodlná metoda usazování a vzájemného zarovnávání objektů na stránce stále v QuarkXPressu chybí, a právě proto ji řeší doplněk XPert Align. Zarovnávat můžete intuitivně objekty ve všech směrech, včetně centrování a případně i včetně zadání jejich přesných odstupových vzdáleností.

XPert BoxTools

K přesnému nastavení velikostí a umístění jednotlivých objektů v layoutu dokumentu QuarkXPressu slouží další extenze XPert BoxTools. Jedná se v podstatě o dva samostatné doplňky – XPert Nudge a XPert Fit Text, pomocí kterých lze objekty rovněž libovolně natočit.


Quark XPert Tools Pro 2.2 - XPert Align


Quark XPert Tools Pro 2.2 - XPert Nudge


Quark XPert Tools Pro 2.2 - XPert Fit Text

XPert FindChange

Jednou z nejužitečnějších extenzí v balíku XPert Tools Pro je doplněk XPert FindChange. Jde o propracovaný nástroj na vyhledávání a nahrazování vlastností objektů, textových rámců, obrázků, vektorové grafiky apod. Prostřednictvím XPert FindChange můžete například velmi rychle zaměnit barvu, rozměry či tvar rámečků pro text i grafiku, typ vektorových čar, velikosti textu a řadu jeho dalších vlastností.

XPert Guides

Podobně užitečná je extenze XPert Guides na pohodlné definování vodicích čar. Nastavení jednotlivých vodicích čar se provádí poměrně komfortně v samostatném okně, ve kterém najdete řadu předvoleb pro určení barev jednotlivých vodicích linek, vytvářet lze samozřejmě též vodicí mřížky.


Quark XPert Tools Pro 2.2 - XPert FindChangeQuark XPert Tools Pro 2.2 - XPert Guides

XPert ImageInfo

Rychlý přístup k základním i rozšířeným informacím o obrázcích a všeobecně o grafice vložené v dokumentech QuarkXPressu poskytuje doplněk XPert ImageInfo. Součástí extenze je i funkce pro případnou úpravu obrázku či fotografie přes externí aplikaci a modul na generování podrobných zpráv o všech grafických objektech v dokumentu.

XPert ItemStyles

Styly pro jednotlivé objekty má na starost doplněk XPert ItemStyles. V rámci této extenze si můžete (opět relativně pohodlně) nadefinovat různé styly pro rámečky, linky, obrázky, text, obtékající objekty či ořezové cesty, které pak lze v příslušné paletě aplikovat na zvolený objekt jedním kliknutím myší. XPert ItemStyles nově podporuje průhlednosti a prolínací módy, které lze navíc vyhledávat a nahrazovat pomocí výše popsané extenze XPert FindChange.


Quark XPert Tools Pro 2.2 - XPert ImageInfo a předvolby pro generování zprávQuark XPert Tools Pro 2.2 - XPert ItemStyles

XPert Layers

Práci s vrstvami a rozložením objektů do jednotlivých vrstev má na starost extenze XPert Layers. Samotný doplněk už není příliš nový a navíc ho nahrazují interní funkce QuarkXPressu pro práci s vrstvami; díky definovatelným „pohledům na vrstvy“ nicméně stále poskytuje užitečné služby.

XPert PageSets

Jednoduchý doplněk XPert PageSets umožňuje uložit všechna nastavení dialogového okna Nový Dokument jako styl, což je funkce, která QuarkXPressu odedávna chyběla, a je až nepochopitelné, že se v tomto ohledu za léta vývoje QuarkXPressu prakticky nic nezměnilo.

XPert Paste

Ke vkládání objektů na shodné souřadnice, ovšem na jinou stránku v dokumentu, slouží doplněk XPert Paste. U všech nových verzí QuarkXPressu je už tato funkce integrovaná.

XPert Pilot

XPert Pilot je typická navigační extenze umožňující plynule posouvat obsah dokumentu v hlavním okně přes malý náhled. Velikost náhledu je plynule měnitelná, k dispozici jsou navíc u doplňku ještě funkce pro přechod na jinou stránku, spread či sekci.


Quark XPert Tools Pro 2.2 - XPert Layers


Quark XPert Tools Pro 2.2 - XPert Pilot

XPert Print

Extenze XPert Print rozšiřuje tiskové a exportní funkce QuarkXPressu o export vybraných stránek či jejich částí v podobě EPS souborů, na které se dále vztahují EPS výstupní styly. Do EPS souborů lze navíc ukládat použitá písma ve formátech TrueType, OpenType a Adobe Type 1.

XPert Scale

Numerickou změnu rozměrů objektů, skupin objektů či jednotlivých položek má na starost extenze XPert Scale. Extenze je dostatečně známá z řady recenzí, takže její další popis není zapotřebí.


Quark XPert Tools Pro 2.2 - XPert Print


Quark XPert Tools Pro 2.2 - extenze XPert Scale a její souhrnné předvolby

XPert TextLink

Intuitivní paleta pro linkování a odlinkování textových rámečků a cest nese již řadu let název XPert TextLink. Jedná se o relativně jednoduchý, ale přesto užitečný doplněk, se kterým můžete rychle spojit dva existující textové řetězce, vytvořit sadu prolinkovaných textových rámečků nebo rámečky duplikovat.

XPert Toolbars

Zpříjemnit a navýšit komfort ovládání QuarkXPressu má za úkol doplněk XPert Toolbars. S jeho pomocí si můžete nadefinovat libovolný počet nových sad nástrojů v plovoucích ikonkových paletkách a umístit do nich například některé „hůře přístupné“ funkce z menu.

XPert Type

Doplněk XPert Type slouží k formátování textových bloků. Funguje na rozdíl od původní objektové a textové palety QuarkXPressu více intuitivně a podporuje změnu velikosti písma přímou změnou rozměrů textového rámce.

Závěrem

O celé sadě XPert Tools Pro lze jednoznačně prohlásit, že zadarmo je to opravdu výborná "koupě". Některé extenze sice už pomalu zastarávají a jejich funkce jsou částečně nahrazeny interními funkcemi QuarkXPressu 7.1/7.2, stále se ale jedná o velmi užitečný balík doplňků, který může navýšit nejen komfort ovládání a používání QuarkXPressu, ale také zvýšit produktivitu práce, a o tu jde především.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: