Quark uvádí XPress 6.5 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Quark uvádí XPress 6.5

quark

15. října 2004, 00.00 | Společnost Quark oznámila, že v dohledné době začne dodávat QuarkXPress 6.5. Jedná se o
významný upgrade nebo jen kosmetické úpravy? To se dovíte v tomto článku.

Společnost Quark prochází v poslední době procesem výrazných změn. Není divu, neboť v posledních letech ztratil klíčový produkt tohoto výrobce, sázecí program Xpress, mnoho ze svého výsadního postavení na trhu. Dílem za to mohla činnost konkurence (Adobe InDesign), ještě víc ovšem problematická výrobní a obchodní politika samotné společnosti, která působila vrásky na čele i těm nejloajálnějším uživatelům. Krize nicméně nakonec přinesla významné změny ve vedení i strukturaci Quarku, takže v poslední době se díky tomu začala společnost jevit jako vstřícnější k zákazníkům, a to zejména co se cenových a licenčních podmínek týče.

Základem úspěšnosti jsou nicméně schopnosti samotného XPressu, který v současnosti v lecčems za konkurencí pokulhává. Jako zásadní pro další vývoj lze tudíž chápat upgrade produktu na verzi 6.5, který výrobce představil v těchto dnech (na výstavě Graph Expo). Jak bude XPress 6.5 vypadat? A přinese změny, které XPress opět vrátí na výsluní uživatelského zájmu? Na tyto otázky bychom rádi odpověděli v tomto článku. Musíme ovšem předeslat, že nám (a ani širší uživatelské komunitě) není v současnosti k dispozici demoverze zmíněného produktu a tudíž naše přiblížení může pouze reprodukovat informace z odpovídajících tiskových sdělení výrobce.

QuarkVista: zpracování grafiky přímo v XPressu

Zásadní rozšíření schopností produktu pro všechny uživatele přináší extenze QuarkVista. Jedná se o prostředek, dovolující různým způsobem upravovat vzhled vložené grafiky přímo z prostředí XPressu. Mimo standardních úprav typu vyladění barev, jasu či kontrastu je v rámci QuarkVista k dispozici řada různých filtrů. Jejich aplikace je přitom nedestruktivní, takže uživatelé mohou kdykoli znovu změnit jejich nastavení, aniž by transformovali předlohový obrázek.

qxp651f.gif

Ukázka aplikace QuarkVista

QuarkVista dále dovoluje při nasazení funkce Collect for Output optimalizovat obrázky pro tiskový výstup provedením transformací, jako jsou změna velikosti, ořez či rotace, které byly nastaveny v layoutu dokumentu. K výstupu se tedy neodesílá celý původní obrázek, ale pouze jeho viditelná a již příslušně transformovaná část, což snižuje významně dobu ripování a objem výstupních souborů. K dispozici jsou dále konverze obrázků do různých formátů (EPS, JPEG, TIFF aj.) a možnost změny barevného modelu. Je nepochybné, že pokud bude QuarkVista fungovat tak, jak je výrobcem naznačeno, bude se jednat o prostředek, který výrazně usnadní a urychlí zpracování dokumentů,obsahujících větší množství grafiky.

PSD Import: podpora importu obrázků Photoshopu

I další novinka se týká zpracování počítačové grafiky. Extenze PSD Import (podle všeho by se mělo jednat o jakousi verzi obdobného produktu společnosti Alap ImagePort) dovolí nativní import obrázků Adobe Photoshopu. Po načtení bude možno přímo v XPressu pracovat s takovými parametry obrázku, jako je průhlednost, vrstvy, kanály či ořezové cesty. Opět se tedy jedná o značně užitečného pomocníka, který ušetří mnoho času a úsilí, které si dříve zpracování obrázků z Photoshopu v XPressu vyžadovalo (nutnost využití více verzí souboru obrázku v různých formátech).

QuarkXClusive: variabilní publikování na strojích HP Indigo

Další rozšíření směřuje do oblasti variabilního tisku. Extenze QuarkXClusive totiž dovoluje vytvářet personalizované dokumenty, určené k výstupu na strojích HP Indigo. Připomeňme, že v tomto případě se nejedná o úplnou novinku, neboť XClusive je k dispozici k volnému stažení již od veletrhu Drupa. Mimo toho, že XClusive podporuje výlučně stroje od HP, bude zatím k dispozici pouze pro platformu Mac OS X. S XPressem 6.5 by měla být dodávána nová verze této extenze, umožňující práci se standardem PPML/T (PPML Templates), přičemž výstup na starších i novějších strojích HP Indigo zde bude zajištěn s pomocí systému HP Production Flow. Personalizace hýbe dnešní polygrafií, a tak je existence XClusive (coby rozšíření XPressu zdarma) jistě velmi přínosná. Jen je škoda, že toto řešení zůstává omezeno na zařízení HP Indigo.

qxp652f.gif

QuarkXClusive v akci

Rozšíření funkcí, stabilita a spolehlivost

Nový XPress by měl také nabídnout řadu dílčích vylepšení svých funkcí. Konkrétně jsou zmiňovány možnost použití vodítek na pasteboardu pro předlohové stránky, rozšíření funkcí pro tabulky (například seskupování) a nastavení parametrů přesahu a OPI v tiskových stylech. Vylepšeny jsou i možnosti exportu do PDF, a to s pomocí extenze PDF Boxer, dovolující do vytvářeného PDF vložit informace o stránkových boxech (TrimBox, CropBox, BleedBox). Výrazně vyšší by měla být stabilita a spolehlivost produktu (například při tiskovém výstupu): mnozí betatestéři údajně používají již nyní produkt ve svých provozech naostro.

Citrix: více efektivity ve velkých pracovních skupinách

Nový XPress obsahuje rovněž podporu application deployment software společnosti Citrix. To dovoluje velkým organizacím využívat XPress prostřednictvím serverů. V kombinaci se správním řešením Quark Licence Administrator bude takto možno provozovat XPress ve velkém za cenu podstatně nižších investic než doposud.

Písma, šablony, slevy

Součástí dodávky produktu budou také některé vybrané šablony z nabídky serveru Stock Layouts. Uživatelům se tedy do ruky dostanou přednastavené layouty ve skutečně špičkové kvalitě. Registrovaní uživatelé XPressu 6.5 budou také moci stáhnout a zdarma používat balík písem Linotype v hodnotě 1000 USD. K XPressu 6.5 budou dále přibaleny demoverze programů Creo Tokens a Insider Font Agent Pro. Ti, kdo zakoupí XPress 6.5 s počítačem Power Mac G5 nebo PowerBook G4, budou moci využít slevy 300 USD (formou mail-in rebate). Nabídka je omezena do 10. 1. 2005.

Závěrem

QuarkXPress 6.5 by se měl začít distribuovat za necelý měsíc. Registrovaní uživatelé XPressu 6 jej přitom získají zcela zdarma, cenu jiných upgrade dosud neznáme. Opožděna bude nicméně dodávka PSD Import extenze a nové verze QuarkXClusive: termín uvedení zde zatím Quark nesdělil. Tuzemské uživatel pak jistě bude zajímat, jak na existenci update zareaguje český distributor Quarku, společnost Quentin.

Nový upgrade potvrzuje, že se Quark snaží obnovit zájem o XPress. Víc než nováčci budou ovšem potěšeni stávající uživatelé produktu, kteří se za svou loajalitu konečně dočkají funkcí (QuarkVista, PSD Import), jež rozhodně nejsou pouze kosmetického charakteru. Víc než uvedený upgrade by pak měl kartami zamíchat QuarkXPress 7. Ten údajně nabídne především notně přepracovaný engine pro práci s PDF (velmi vítané), rozhraní více ve stylu InDesignu (těžko říct, jak tuto změnu přijmou stávající uživatelé) a výrazně vylepšenou práci s XML (je otázkou, kdo takovouto možnost skutečně ocení).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: