Quark oznámil QuarkXPress 9 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Quark oznámil QuarkXPress 9

24. února 2011, 00.00 | Společnost Quark představila vlastnosti nové podoby svého zásadního produktu pro počítačovou sazbu a elektronické publikování. V souladu se současnými trendy nabídne QuarkXPress 9 nástroje pro publikování na mobilních zařízeních typu iPadu či Android tabletů, a dále solidní sadu vylepšení a nových prostředků pro sazeče a designéry. Blíže představujeme QuarkXPress 9 v tomto článku.

Sázecí program QuarkXPress má za sebou bohatou historii. Svého času dominantní program DTP revoluce byl ze svých pozic významným způsobem vytlačen konkurenčním Adobe InDesignem, nicméně stále zůstává zásadním řešením svého druhu, které má (spolu s dalšími řešeními z portfolia Quarku) co nabídnout nejširšímu spektru uživatelů, od samostatných sazečů a designérů až po velká vydavatelství a korporace.

Nyní přichází Quark s oznámením stěžejní nové verze XPressu, tedy QuarkXPressem 9. Pojďme se v tomto článku podívat, co zajímavého v ní bude k dispozici.

Nástroje digitálního publikování

V souladu s požadavky současného publikačního průmyslu přichází nový XPress především s prostředky, dovolujícími jeho výstupy snadno publikovat na mobilních zařízeních typu tabletů, elektronických čteček, chytrých telefonů a netbooků. Zásadní novinkou má takto být zejména App Studio, prostředek pro přípravu iPad publikací, distribuovaných prostřednictvím samostatných aplikací přes Apple App Store. Možné je přitom jak pouhé převedení stávajícího layoutu dokumentu, tak i vložení prvků jako jsou audio, video, odkazy, slideshow, vyskakovací okna či skrolovatelné regiony určených specificky pro iPad.

quark9-1f.jpg

Výrazně širší škálu nastupujících mobilních zařízení by pak měla pokrýt podpora tvorby publikací pro Blio eReader. V daném případě se jedná o před časem uvedený softwarový prohlížeč multimediálních publikací, nabízející propracované zobrazovací a interaktivní funkce. K dispozici je především pro různé podoby systému Windows a dále též iOS, Android a Silverlight. Stejně jako v případě App Studio nabízí XPress 9 i pro Blio možnost obohatit layout svých dokumentů o interaktivní a multimediální obsah.

quark9-2f.jpg

Konečně pak nový XPress myslí i na publikování pro čtečky elektronických knih jako jsou Amazon Kindle, Barnes & Nooble nook či Apple iBooks, a to díky podpoře formátu ePub. Nový Reflow View přitom v XPressu 9 dovoluje nahlížet podobu layoutu dokumentu po jeho exportování do ePUB. V rámci Reflow View lze rovněž definovat obsah vytvořené ePUB publikace.

Designérské a sazečské nástroje

Ještě více novinek pak QuarkXPress 9 slibuje i pro běžnou sazečskou a designérskou práci. Konkrétně uvádí příslušná tisková zpráva Quarku následující novinky:

  • podmíněné styly: tj. možnost stylovat obsah na základě sazečem definovaných podmínek

  • číslované a nečíslované výčty: nástroje pro tvorbu výčtů a osnov kompatibilních s importem a exportem Microsoft Wordu

  • popisky (callouts): rámečky a skupiny, které se přemisťují automaticky s textem. Možné je umístění těchto prvků relativně ke stránce, dvojstránce, textovému rámečku, odstavci či znaku.

  • ShapeMaker: průvodce sloužící ke snadné tvorbě či modifikování složitých tvarů, které by se jen s obtížemi vytvářely ručně, jako jsou vlny, polygony, hvězdy či spirály

quark9-3f.jpg

  • obrazová mřížka: možnost importovat skupinu obrázků a tuto rozmístit na mřížku podle různě definovaných layoutů a s případnou podporou popisek

  • Linkster: nástroj umožňující řetězit textové rámečky jenž již obsahují text, zrušit řetězení článků jdoucích přes vícero stránek a řetězit rámečky bez přerušení existujícího textu

  • Story Editor: editor článků dovolující snadno a přehledně editovat text v dokumentu XPressu způsobem obdobným textovému procesoru či editoru

  • Cloner: nástroj pro klonování prvků designu

Dostupnost a ceny

QuarkXPress 9 by se měl do distribuce dostat v dubnu 2011, App Studio pro výstup na iPadu se nicméně má objevit až později, v průběhu 90 dnů od uvedení XPressu 9. To je samozřejmě trochu handicap, už i z toho hlediska, že Adobe zřejmě v nejbližší době příjde s Creative Suite 5.5, jenž by měla přinést značné posílení zejména v případě publikování na mobilních zařízeních.

Nová podoba QuarkXPressu bude k dispozici za obdobné ceny jako QuarkXPress 8, tedy v USA to bude činit 799 USD za plnou verzi a 299 USD za upgrade z verzí 7 či 8, ceny pro český trh zveřejníme v nejbližší době. Stejně tak se chystáme přinést bližší představení a zhodnocení jednotlivých novinek QuarkXPressu 9 po jejich odzkoušení v praxi.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: