PictureXTracker 5.0: automatizované alokace grafických souborů v Quarku a InDesignu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

PictureXTracker 5.0: automatizované alokace grafických souborů v Quarku a InDesignu

Adobe InDesign sazba

28. dubna 2009, 00.00 | Potýkáte se při zpracování publikací v QuarkXPressu či Adobe InDesignu často s problémy souvisejícími s chybnými či změněnými odkazy na grafické soubory? Plugin či extenze PictureXTracker vše vyřeší skoro sám a navíc poměrně elegantním způsobem.

Pokud pracujete s dokumenty QuarkXPressu či Adobe InDesignu, určitě už jste narazili na problém se změněnými odkazy na grafické soubory vložené do publikací. Tento nemilý jev obvykle nastane při přesunu daného dokumentu na jiný počítač, kde jsou například odlišně pojmenovány diskové jednotky či se jednoduše obrázky nachází na jiném médiu, a ne pouze na síťovém disku (ne)přístupném z každého počítače v síti.

Je to ostatně klasika samo o sobě – například grafik udělá v InDesignu layout publikace, vloží fotky či jinou grafiku a dokument nesbalí, nýbrž pouze uloží třeba na disk. DTP operátor (říkejme mu prostě takto) si dokument stáhne třeba z domova, na CD/DVD dostane upravené fotky, ovšem linky na ně už pak budou pochopitelně zcela jiné. U jednodušších publikací je „naklikání“ příslušných grafických souborů otázkou několika minut, u bohatě ilustrovaných publikací je to naopak značný problém.

A právě pro uvedené účely je určen plugin PictureXTracker společnosti CODEWARE, která tento doplněk pro Adobe InDesign nabízí i jako extenzi pro QuarkXPress. PictureXTracker se prodává za 199 EUR, existuje ve verzích pro Windows i Mac OS X a je primárně určený ke snadné automatizované alokace grafických souborů pro libovolné publikace.

Práce s pluginem

PictureXTracker má manuální nebo automatizované vyhledávání obrázků, fotografií a jiných grafických souborů, které podporuje InDesign či QuarkXPress. Hlavní okno pluginu/extenze souhrnně zobrazí výpis všech grafických souborů vložených v dokumentu či s dokumentem nějak provázaných a umožní jejich dodatečné vyhledání. V přehledu grafických soborů najdeme mimo názvu dotyčného souboru také jeho rozměry/velikost, formát, barvový prostor, rozlišení v DPI, malý náhled obrázku a jeho různé stavy. PictureXTracker dále zobrazuje aktuální stránku publikace a vrstvu, ve které se daný grafický soubor vyskytuje a také celkové počty obrázků, stran v publikaci apod.


PictureXTracker 5.0 - prostředí pluginu s volitelnou velikostí okna a seznamem grafických souborů včetně jejich základních vlastností, barvového prostoru, rozlišení, formátu apod.


PictureXTracker 5.0 - informace o obrázcích, fotografiích a dalších grafických souborech v aktuálním dokumentu

Předvolby pluginu/extenze PictureXTracker obsahují několik sekcí, ve kterých je celá řada nastavení řídicích například cesty k souborům, jenž umí doplněk automaticky prohledat a přiřadit k původním odkazům odpovídající grafické soubory. Pokud se názvy souborů a adresářů změní, musíte použít ruční vyhledávání, nebo využít tzv. wildcards na prohledání adresářů obsahujících zadanou část názvu.

Nahrazování odkazů na grafické soubory funguje inteligentně pouze v aktivních vrstvách, podle potřeby lze ale aktivovat také nahrazování obrázků a dalších grafických souborů ve vypnutých vrstvách. Upřesnit lze dokonce i barvový prostor grafického souboru, což je velmi užitečné hlavně v případě, kdy máme na datovém médiu k dispozici například zdrojové fotografie v RGB a jejich konvertovanou či jiným způsobem upravenou CMYK podobu pro publikaci.


PictureXTracker 5.0 - nastavení libovolného množství cest ke grafickým souborům


PictureXTracker 5.0 - předvolby pluginu týkající se náhledů obrázků/fotografií

Druhou stěžejní funkcí pluginu je dále velký a přehledný requester pro vyhledávání a nahrazování grafických souborů. Zadávat a nahrazovat můžete přitom jak externí grafiku, tak i grafické objekty přímo vložené v dané publikaci, přičemž je možné nechat prohledat všechny momentálně otevřené dokumenty.

Závěr

Doplněk PictureXTracker je sice relativně finančně náročný, můžete ale ušetřit opravdu mnoho času při práci s grafickými soubory především v rozsáhlejších publikacích. Plugin i extenze se hodí zejména pro víceuživatelské „mobilní“ DTP prostředí, typicky všude tam, kde se stejnými dokumenty pracují různí uživatelé na různých počítačích, které navíc nemusí být propojeny do stejné sítě. Pak mohou být služby doplňku vskutku neocenitelné.

Demoverzi pluginu pro Adobe InDesign či extenze pro QuarkXPress si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti CODEWARE.


PictureXTracker 5.0 - stěžejní funkcí pluginu je vyhledávání a nahrazování grafických souborů včetně možnosti prohledávat všechny momentálně otevřené dokumenty


PictureXTracker 5.0 - předvolby pluginu například pro manipulaci s vrstvami


PictureXTracker 5.0 - další volitelná nastavení

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: