Pantone Goe: nový systém barev nastupuje - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Pantone Goe: nový systém barev nastupuje

21. září 2007, 00.00 | Společnost Pantone představila před několika dny nový systém barvových vzorníků Goe. Ten slibuje širší barevný gamut a logičtější uspořádání nežli dosavadní PMS daného výrobce. K dispozici je rovněž odpovídající softwarová podpora, dovolují tvorbu vlastních palet sestavených z Goe barev. Možnosti a perspektivy daného systému se pokoušíme naznačit v tomto článku.

Pantone Matching System (PMS) společnosti Pantone se stal za víc jak čtyřicet let své existence zásadním prostředkem pro identifikaci barev v nejrozmanitějších oblastech tiskové produkce (vedle toho je užíván též v případě elektronických médií či třeba módního průmyslu). Nejen pro stávající uživatele tohoto systému přitom bude zásadní skutečnost, že společnost Pantone na začátku září představila nový systém identifikace barev Goe. Tento je v současnosti prezentován coby doplněk PMS, ale dá se tušit, že pravděpodobně daný systém dříve či později nahradí. Co vše Goe přináší a jaké jsou jeho perspektivy?

Goe v kostce

Stejně jako v případĕ PMS je základem Goe vzorník přímých barev, namíchaných z odpovídajících barev základních. Zatímco PMS těchto barev používá 15, Goe pouze 11 (10 Goe Mixing Bases doplněných o Pantone Clear - čtyři barvy jsou přidány nově, šest jich odpovídá PMS). Dané barvy by měly být celosvětově dostupné, vytvářejí stejný nános barev, tudíž i stejně rychle schnou a jsou kompatibilní s vodními a UV laky. Zásadní vlastností pak rovněž je, že oproti 1 114 barvám PMS disponuje Goe celkem 2 058 barvami při širším gamutu.

pantone1f.jpg

Základem nového systému je jako dříve vzorník barev, pojmenovaný v daném případě Pantone GoeGuide. Jedná se o sadu vějířovitých vzorníků, ve které jsou barvy setříděny chromaticky, toto řazení je tedy výrazně logičtější než v případě PMS. Každá stránka vějíře vzorníku obsahuje sedm barevných políček, přičemž dole je umístěna "základní" barva, nad ní je pak šest jejich světlejších verzí. Mění se i způsob pojmenování barev, každá barva je identifikována jedinečným třímístným číslem (rodina - číslo stránky - umístění na stránce) a substrátovým identifikátorem ("C" pro natíraný papír), k dispozici je i předpis pro míchání základních barev a příslušné RGB vyjádření barvy. Podrobnější popis nového systému řazení a pojmenování lze najít například v odpovídajícím whitepaperu Pantone či obsáhlém článku G. Gablea "Pantone 2.0: After 45 Years, the Sequel to PMS" na serveru Creativepro.com.

pantone2f.jpg

Druhou součást Goe systému představují GoeSticks – dvoudílná sada nalepovacích barevných políček, která dovolí uživatelům systému vybraná políčka připojit k návrhu zakázky, instrukcím pro tiskárnu apod. Pro každou barvu je k dispozici šest políček. Součástí dodávky je rovněž Pantone palete playground, testovací oblast dovolující experimentovat s vybranými kombinacemi políček. Sdílení vytvořených palet se spolupracovníky, klienty nebo tiskárnou (či též třeba archivování pro potřeby dalších projektů) je možné prostřednictvím třiceti přiložených paletových karet.

pantone3f.jpg

Konečně třetí komponentou je software s názvem myPantone Palettes (dostupný pro Windows i Mac OS X). Jedná se o nástroj pro výběr barev a tvorbu barvových vzorníků odpovídajících specifikaci Pantone Goe. Použít lze tento software s každou aplikací podporující color pickery na systémové úrovni. S pomocí tohoto softwaru lze barvy vybírat různými způsoby, konkrétné z kruhového či čtvercového barevného gradientu či zadáním odpovídajících RGB nebo HTML hodnot, Palettes provede odpovídající "zaokrouhlení" na nejbližší Pantone barvu. Dále je možný výběr z odpovídajících Pantone knihoven určených pro Goe či též PMS nebo jiné Pantone systémy (Fashion+Home, Paints+Interior). Kapátko umožní vybrat libovolnou barvu vyskytující se na pracovní ploše, Image Palete Builder dovoluje generovat barevnou paletu o až dvanácti barvách na základě dominantních barev určeného obrázku. S pomocí Color Blenderu lze generovat přechod mezi dvěma uživatelem zvolenými barvami, a to s až 83 mezistupni. Color Schemes pak dovolují vybrat sadu barev odpovídající barevným harmoniím (monochromatické, analogové, komplementární aj.).

pantone4f.jpg

Vytvořené palety je možné ukládat, tisknout, uzamykat apod. Výměnu palet mezi uživateli a další spolupráci ohledně použití Pantone barev by měl nabídnout komunitní server myPANTONE.com. (Celkovou koncepcí se tedy myPantone Palette značně podobá technologii Adobe kuler.) V současnosti nicméně pouze slibuje spuštění ostrého provozu 19. listopadu, uvidíme, jaký poté bude jeho obsah.

Jednotlivé komponenty Goe systému budou k dispozici v průběhu října. Úplný bundle Pantone Goe System, sestávající z GoeGuide, dvoudílných GoeSticks a softwaru myPalettes bude k dispozici za 499 USD. GoeSticks s myPantone Palettes se budou prodávat za 369 USD, GoeGuide a myPantone Palletes za 129,99 USD. Knihovny Pantone Fashion+Home a Paints+Interiors bude třeba dokoupit zvlášť, každá bude stát 19,99 USD.

Podpora

Nový systém se samozřejmě neobejde bez odpovídající podpory ze strany dalších výrobců. Zatímco evidentně nejdůležitější hráč, tj. Adobe, v daném případě zatím mlčí (nicméně uživatelé jeho softwaru mohou využít Pantone myPalettes), společnost Quark již oznámila, že v říjnu poskytne registrovaným vlastníkům QuarkXPressu 7 příslušnou knihovnu, a to v rámci bezplatného updatu. S konkrétními ohlášeními již přišli také například Xerox, HP či Efi, seznam všech partnerů - ve kterém se mimo výše uvedených nachází také třeba Corel, Agfa, Artwork Systems, Dalim Software, Dupont, Esko, Onyx Graphics, Heidelberg, Nexpress Solutions či Punch Graphix - je vystaven na serveru Pantone.

Kritika

Goe se ještě ani nedostal do prodeje a již se objevila první jeho kritika. Přišel s ní ředitel a analytik střediska Flemish Innovation Center for Graphic Communication Eddy Hagen. Především si povšiml, že Pantone nespecifikuje, z jakého barevného prostoru jsou RGB hodnoty udávané u jednotlivých barev Goe vzorníků. Odchylky v podání při použití sRGB a AdobeRGB byly přitom v Hagenem provedených testech významné. Dle všeho již nicméně Pantone na dané upozornění reagovala a minimálně v některých svých materiálech uvádí, že RGB hodnoty použité v Goe jsou z sRGB.

Hagenovi se dále nelíbí, že Goe má být pouze doplňkem, a nikoli náhradou za PMS. Jádro jeho kritiky zde spočívá v tom, že zatímco Goe staví vyjádření barev na Lab, je v PMS použito CMYK vyjádření. To vede k odlišnému vyjádření téže barvy v různých regionálních či časově odlišných podobách PMS vzorníků. Těžko říci, nakolik této kritice třeba přikládat váhu vzhledem k širokému rozšíření PMS za více jak čtyřicet let jeho existence: rychlé stažení podpory PMS z trhu by se asi nesetkalo s velkým nadšením.

Každopádně ale může dlouhodobější koexistence daných systémů znamenat určité komplikace. Možné nedorozumění v komunikaci zde zřejmě vyřeší odlišný systém značení Pantone barev. Tiskárna, která bude chtít podporovat oba systémy, pak bude muset disponovat odpovídající širší zásobou barev. Drobnou praktickou otázkou pak je, nakolik se vlastně bude stávajícím uživatelům PMS nový systém číslování líbit.

Závěrem

Goe přichází krátce po ohlášení akvizice Pantone společností X-Rite. Spojením může vzniknout velmi zajímavá kombinace propracovaného systému definování barev (Pantone) a příslušných měřících a kalibračních zařízení (X-Rite), dodávající Goe ještě více na atraktivitě. Spekulovat lze přitom i o dalších inovacích systému přímých barev, jež by mohly vést k jakémusi univerzálnímu identifikačnímu systému, neboť X-Rite svými zařízeními pokrývá podstatně širší oblast nežli stávající systémy Pantone. Vývoj je zde ovšem, stejně jako v případě Goe, teprve na začátku.

Goe samotný pak může být pro designéry a tiskárny atraktivní zejména širším gamutem, snazším polygrafickým zpracováním a dle všeho poměrně dobře navrženým softwarem, i když v tomto případě bude potřeba počkat na praktické zkušenosti. Otázkou přitom je, kdy přijde s příslušnou podporou - jež je v daném případě zásadní - společnost Adobe. Širšímu přijetí Goe bude zřejmě ze začátku bránit zejména nutnost dodatkových investic do vzorníků, software a v případě tiskáren i odpovídajících barev. Tak jako tak se ale jistě jedná o zásadní počin, který bude mít zřejmě postupný dopad na celý publikační průmysl.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: