OnOne Software uvedlo public preview Liquid Resize: vyzkoušejte si seam carving v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


VSE

OnOne Software uvedlo public preview Liquid Resize: vyzkoušejte si seam carving v praxi

9. dubna 2008, 00.00 | Známý výrobce inovativních pluginů Adobe Photoshopu, společnost onOne Software, zveřejnil na svých stránkách public preview produktu Liquid Resize, dovolujícího využít technologii seam carving (jinak též content-aware image resizing) při změnách velikosti a různých retuších digitálních fotografií i jiné počítačové grafiky. Jak řešení funguje, co vše může nabídnout a jaké jsou jeho současné alternativy?

Technologie seam carving (či též content-aware image resizing) vzbudila při svém uvedení na výstavě Siggraph 2007 skutečně hodně pozornosti. Její nasazení totiž nabízí v podstatě zcela nový přístup k úpravám rozměrů elektronických obrázků (digitální fotografie, čistě počítačová grafika), když dovoluje určité "významnější" části obrázku při zvětšení zachovat beze změny, zatímco jiné oblasti z obrázku buďto zcela odstraní nebo adekvátním způsobem transformuje. Nabízí se tak v podstatě zcela nové možnosti základních úprav i pokročilejších retuší, které mohou oproti použití běžných postupů garantovat výrazně lepší, a přitom snáze dosáhnutelné výsledky. Více se lze o seam carving, jejich principech a možnostech dočíst v samostatném článku, který jsme o ní před časem publikovali.

Daná technologie pro své rozšíření pochopitelně vyžaduje odpovídající podporu v aplikacích. V případě Adobe Photoshopu lze poměrně sázet na samotnou společnost Adobe, neboť jeden z tvůrců seam carving, Shai Avidan, se stal krátce po představení technologie zaměstnancem Adobe. S odpovídající implementací zde lze ale počítat asi spíše až u Photoshopu CS4.

Do doby, než se tak stane, mohou zájemci sáhnout po řešeních různých jiných výrobců (kteří takto mají šanci nastavit Adobe laťku hodně vysoko a hlavně získat odpovídající profit, který nemusí být nutně finanční povahy). Jedním z těchto výrobců se chce stát společnost OnOne Software, dobře známá svými pluginy pro Photoshop, zaměřenými zejména na úpravy digitálních fotografií (Mask Pro, Genuine Fractals aj.). Produkt, který má poskytnout uživatelům seam carving podle OnOne Software se jmenuje Liquid Resize a v současnosti je v bezplatné betaverzi (public preview), kterou si blíže představíme v tomto článku.

Možnosti

Liquid Resize je nabízena coby samostatná aplikace pro Mac OS X i Windows, po fázi betatestů by měla být přetvořena do podoby - zřejmě komerčního - pluginu Photoshopu. V současnosti poskytovaná podoba vyprší 14. 6. 2008. Produkt navazuje na dřívější řešení stejného názvu vytvořené manželi Sabetovými, jehož kód onOne Software zakoupila na začátku tohoto roku.

liquidresseam1f.jpg

Rozhraní Liquid Resize

Betaverzi jsme otestovali na platformě Mac OS X. Prakticky veškerou funkcionalitu nabízí Liquid Resize v jediném okně (což je vzhledem k tomu, že se jedná o předstupeň pluginu Photoshopu poměrně pochopitelné). První krok spočívá v otevření obrázku k úpravám, v současnosti jsou podporovány pouze osmibitové JPEG soubory. Finální podoba Liquid Resize by měla podporovat RGB grafiku v 8- i 16-bitové podobě.

Následně má uživatel k dispozici především možnost změnit velikost obrázku zadáním odpovídajících rozměrů v pixelech, případně lze určit i procentuální hodnoty, nechybí možnost přepočtu odpovídajícího poměru při zadání pouze jednoho z rozměrů. Při změně velikosti pomocí Liquid Resize jsou onOne Software zejména v případě neproporčních nastavení slibovány eliminace distorzí, vznikajících při použití jiných nástrojů - za účelem pouhého kvalitního zvětšení se zachováním poměru stran dnes lze použít řadu jiných, odladěných nástrojů, počínaje prostředky pro zvětšování v rámci samotného Photoshopu a konče třeba již zmíněnými onOne Genuine Fractals.

Podstatně zajímavější jsou možnosti kombinovat změnu velikosti s manuálním určením oblastí obrázku, které mají být zachovány i po transformaci v pokud možno původní velikosti, nebo naopak z obrázku při změně rozměrů přednostně odstraněny. K danému účelu slouží odpovídající štětec o volitelné velikosti, s jehož pomocí uživatel určí oblast, která má být zachována či naopak odstraněna, volba Erase Mask dovoluje opravit nastavení masky. Při samotné aplikaci změny velikosti lze použít volbu Animated Retargeting, dovolující sledovat "krok za krokem" způsob, jakým se provádí odpovídající úprava rozměrů, resp. vzhledu obrázku.

V nápovědě výrobce varuje před známými aktuálními problémy Liquid Resize. Konkrétně to je významné zpomalení chodu při změně velikosti obrázků o rozměrech větších než je 1 000 pixelů, nepředvídatelné chování maskovacího štětce při práci s velkými obrázky a ztráta metadat při uložení obrázku.

Alternativy

Jak je z našeho přiblížení vlastností Liquid Resize vidět, jedná se zatím jen o základní řešení, které zdaleka nedokáže naplno využívat schopností seam carving. OnOne je nicméně výrobce se značným potenciálem a lze věřit, že produkt opatří v nejbližší době dalšími zajímavými schopnostmi. Každopádně se ale vyplatí podívat se i na další obdobné produkty.

Tím zřejmě nejdůležitějším dnes je Xfile 2.0 společnosti Human Software. Jedná se o plugin použitelný se všemi aplikacemi podporujícími Photoshop pluginy (kromě Photoshopu tedy třeba i Photoshop Elements, Corel PaintShop či PhotoPaint aj.). Oproti Liquid Resizeru dovoluje v rámci jednoho obrázku zároveň určit jak oblast která má být určitě zachována, tak i oblast pro primární výmaz. Užitečná je funkce náhledu, dovolující posoudit vliv odpovídajících nastavení ještě před jejich aplikací na obrázek. Podle výrobce se pak plugin může pochlubit excelentní rychlostí, dané tvrzení je ovšem nesnadné ověřit, neboť k dispozici není odpovídající bezplatně dostupné demo. Produkt je k dispozici za ne právě nízkou cenu 70 euro.

liquidresseam2f.jpg

Xfile

K dispozici je pak třeba i plugin Liquid Rescale pro open source bitmapový editor Gimp. Dále se nabízí poměrně rozsáhlá sada prostředků dovolujících si s možnostmi seam carving pohrát on-line, prostřednictvím odpovídajících aplikací, postavených obvykle na platformě Flash - blíže jsme o nich psali ve výše již zmíněném článku.

Závěrem

Liquid Resize ani jeho alternativy nenabízí dle našeho názoru v současnosti takovou škálu možností, která by dovolila alespoň vzdáleně využívat seam carving v reálných designérských či fotografických workflow. Jsou ale předzvěstí prostředků, které by mohly možnosti retušování obrázků i samotného inteligentního měnění dimenzí počítačových motivů posunout na kvalitativně novou úroveň.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: