onOne PhotoTools 2.5 a PhotoFrame 4.5 Free Edition: pluginy Photoshopu zdarma v nové verzi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

onOne PhotoTools 2.5 a PhotoFrame 4.5 Free Edition: pluginy Photoshopu zdarma v nové verzi

18. března 2010, 00.00 | Známý výrobce pluginů Adobe Photoshopu, společnost onOne, uvedl nedávno nové verze svých bezplatných pluginů PhotoTools (efektové úpravy) a PhotoFrame (rámečky, pozadí a textury pro fotografie). Co dané novinky nabízí?

Adobe Photoshop patřil k prvním programům, jejichž funkce bylo možné rozšiřovat pomocí zásuvných modulů, není proto divu, že jich pro něj dnes existuje obrovské množství. Mnohé bývají placené (speciální moduly mohou přijít hodně draho), ale současně se některé moduly dají sehnat zadarmo, často to bývají mírně omezené varianty placených modulů.

Takové se najdou též v nabídce oregonské firmy onOne zabývající se fotografií a softwarem pro její zpracování, jež nyní uvolnila nové bezplatné verze dvou svých modulů pro Photoshop.

PhotoTools 2.5 Free Edition

Prvním je modul PhotoTools 2.5 Free Edition (někdy pro něj onOne užívá označení Lite). Loni v květnu onOne vydala modul PhotoTools 2 Lite, nová verze 2.5 dále rozšiřuje jeho možnosti.

Samozřejmě i tentokrát modul vychází z placených vydání Professional a Standard Edition, rozdíly mezi nimi popisuje tato tabulka.

Bezplatné vydání Free Edition nabízí 18 základních fotografických efektů (placená vydání k nim přidávají stovky dalších, vydání Professional navíc umí efekty uplatňovat na videoklipy ve Photoshopu Extended a dá se integrovat s programy Lightroom a Aperture), přehled účinků všech efektů se nabízí v kartě „Examples“ stránky modulu, vesměs jde o efekty zlepšující barevné podání a celkové vzezření snímku.

Verze 2.0 poskytovala 14 efektů (ty podrobněji předvádí toto Flash Video), konkrétně se jednalo o efekty Black Soft (změkčení tmavých oblastí), Bleach Bypass (úprava bělosti), Boost Color (oživení barev), Chrome (převod na odstíny šedé), Cross Process (úprava tónování), Digital Fill Flash (simulace blesku), Golden Hour Enhancer (napodobení snímků pořízených za úsvitu nebo před setměním), Graduated Blue (úprava odstínů modré, pro fotografie oblohy), Impression (zvýraznění obrazu), Model Skin (vylepšení pleti u portrétů), Super Sharpener (zaostření) a Turbo Boost (celkové vylepšení detailů a barevnosti).

Verze 2.5 k tomu přidává ještě efekty Brush Darker, Brush Lighter a Brush More Dynamic Range pro ztmavení a zesvětlení štětce a pro zvětšení jeho dynamického rozsahu, efekt HDR Color se snaží snímek převést na HDR variantu, právě doplnění HDR efektů představuje jednu z hlavních novinek.

Modul PhotoTools 2.5 Free Edition dovoluje s těmito efekty rychle a snadno propůjčit fotografiím profesionální vzhled, na snímek se dá uplatnit kombinace více efektů, náhledy ukazují vzhled fotografie před a po uplatnění daného efektu. Efekty se mohou skládat na sebe podobně jako fyzické filtry na objektiv fotoaparátu, takto jich lze zkombinovat až 16, přičemž jde určovat sílu vlivu každého efektu a vzájemně je prolínat, tak může vzniknout ohromné množství kombinací.

Nově je též možné používat maskovací štětec (Masking Brush), díky němuž půjde efekt selektivně uplatnit jen na vybrané části fotografie, podobně jako se ve Photoshopu omezuje vliv efektu maskou vrstvy. Maskovací štětec dokonce podporuje tablety Wacom citlivé na přítlak, takže příslušnou masku vymezující účinek efektu bude možné nakreslit na tabletu.

Další výuková videa pro PhotoTools 2 najdete zde a na webu onOne se nachází také volně dostupná HTML příručka placené verze 2 (verze 2.5 Free převzala některé její možnosti).

PhotoFrame 4.5 Free Edition

Modul PhotoFrame 4.5 Free Edition pak umožňuje k fotografiím přidávat profesionálně vyhlížející rámečky, pozadí, textury a další okrasy, celkem se nabízí 20 různých efektů tohoto typu, jejich přehled najdete v kartě „Examples“stránky tohoto modulu, uživatel si je může samozřejmě dále uzpůsobovat, nastavovat jejich průhlednost, rozměry a barvu. Také je možné navrstvit více prvků na sebe a jejich kombinace ukládat pro pozdější použití.

Opět jde o zjednodušenou verzi placených vydání Professional a Standard, rozdíly mezi nimi shrnuje tato tabulka. (Tak jako v případě modulu PhotoTools též zde placená vydání nabízejí spoustu dalších designérských prvků a přednastavených konfigurací, vydání Professional navíc dovoluje integraci s programy Lightroom a Aperture).

PhotoFrame kromě toho poskytuje i celou knihovnu designérských prvků, k nimž lze rychle přistupovat z okna Library a dají se zobrazovat náhledy, jak bude daný prvek ve snímku vypadat.

Mohou se ovšem vytvářet i celá rozvržení stránek, jež půjde uložit pro pozdější použití jako šablonu, prvky rámečků a okrajů se dají přidávat k aktuální vrstvě nebo do nové vrstvy, případně lze nechat vykreslit jednotlivé rámečky do jejich vlastních vrstev, takže bude snadno možné je dále upravovat či maskovat a dokonce je použít jako masku vrstvy. Verze 4.5 k tomu ještě přidává možnost exportovat designérské prvky jako ořezovou masku, což umožní editovat tvar nebo okraj obrazové vrstvy editovatelným a nedestruktivním způsobem.

Ve Photoshopu CS4 lze PhotoFrame 4.5 rychle vyvolávat pomocí nového modulu onOne, nebude tak již třeba ho hledat v menu Photoshopu.

Novinky verze 4.5 přibližuje toto video, další výuková videa pro PhotoFrame 4 najdete tady.

Oba dva moduly vyžadují Mac OS X 10.5 nebo vyšší (fungují tedy pouze pod Leopardem a Snow Leopardem), procesor PowerPC G5 nebo Intel, 2 GB RAM a grafickou kartu podporující OpenGL 2.0 s alespoň 128 MB RAM. Použít se dají ve Photoshopu CS2 až CS4, modul PhotoFrame 4.5 omezeně též ve Photoshop Elements 6 až 8. (Samozřejmě se oba moduly dodávají také pro Windows, tam mají obdobné požadavky, potřebují Windows XP nebo vyšší.)

Modul PhotoTools 2.5 Free Edition si lze zdarma stáhnout odtud, modul PhotoFrame 4.5 Free Edition získáte tady, avšak až po vyplnění registračních formulářů. Co se týče placených verzí obou modulů, vydání Standard přijdou na 160 USD každé, za vydání Professional se musí zaplatit po 260 USD.

onOne navíc udržuje web onOne Exchange, na němž si mohou uživatelé výše popisovaných modulů mezi sebou vyměňovat svá nastavení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: