Objevily se náznaky brzkého příchodu modernizovaných iMaců (a zřejmě i Maců Pro) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Objevily se náznaky brzkého příchodu modernizovaných iMaců (a zřejmě i Maců Pro)

26. července 2010, 09.00 | Omezení dodávek stávajících iMaců prodejcům možná věstí jejich blížící se modernizaci a váznout začínají též maloobchodní dodávky některých konfigurací Maců Pro. Co by měly přinést inovované modely?

Není tu ani začátek srpna a okurková sezóna na poli novinek končí. Jednotlivé společnosti pomalu začínají uvolňovat další nové fotoaparáty. Mezi tyto společnosti patří i Fujifilm, který představil hned několik kompaktních fotoaparátů. V našem článku si stručně uvedeme jeden z nich, kterým je ultrazoomový kompakt Finepix F300EXR. V nabídce Fujifilm tento fotoaparát stane vedle kompaktů F80 EXR a F200EXR.

Kompaktní ultrazoom Fujifilm FinePix F300EXR

Jak již samotná koncovka „EXR“ v názvu fotoaparátu napovídá, tak uvedený přístroj se může pochlubit přítomností 12Mpix Super CCD EXR snímače. Tento senzor nabídne uživateli větších rozměrů (velikost 1/ 2 palce vs. 1/ 2,33 palce, jež je obvyklá u většiny kompaktů) také možnost nastavit chod snímače dle různých priorit (Vysoké rozlišení, Vysoký dynamický rozsah či Nižší šum). Objektiv přístroje nese označení Fujinon, přičemž jeho rozsah ohniskových vzdáleností 24 – 360 mm je velmi univerzální. Parametry světelnosti daného objektivu přinášejí akceptovatelný (s přihlédnutím k tomu, že se jedná o objektiv s 15x zoomem) rozsah f3,5 – f5,3. Dodejme, že přístroji nechybí systém mechanické stabilizace senzoru (nyní tento stabilizační systém nabízí i kvalitnější stabilizací při nahrávání videa).

Ovšem největší inovaci nabízí kompakt F300EXR v oblasti AF ostření. Dosud bylo nepsaným technologickým pravidlem, že u kompaktních fotoaparátů probíhalo ostření pouze metodou detekce kontrastu. Nový fotoaparát ovšem dokáže ostřit i metodou fázového posunu, která se používá u DSLR aparátů. Samostatný AF senzor v aparátu ale není, jeho funkci supluje samotný EXR senzor. Díky této vymoženosti by měl podle výrobce daný fotoaparát ostřit za dobrého osvětlení za neuvěřitelně rychlý čas (pokud uvážíme, že se jedná kompakt) 0,158 s. Při ostření v podmínkách horšího osvětlení dojde u AF ostření k samočinnému přepnutí na klasickou technologii ostření pomocí detekce kontrastu. Prosté a šikovné - je s podivem, že se něco podobného u kompaktů neobjevilo už dřív.

Aparát F300EXR nabízí paletu P/A/S/M/ expozičních režimů plus režim inteligentní automatiky a balík scénických presetů. Dodejme, že aparát nedisponuje plnohodnotným manuálním režimem, neboť umožňuje nastavovat jen vybraná clonová čísla.

Mezi funkcemi, které by mohly zaujmout uživatele, je třeba zmínit například možnost plynulého pořizování 360stupňových panoramatických fotografii („Motion Panorama 360˚“) či simulaci nízké hloubky ostrosti („Pro Focus Mode“). Přístroj dokáže pořizovat HD videonahrávky s rozlišením 1 280 x 720 pixel. LCD monitor kompaktu má velikost 3 palce a slušné rozlišení 460 000 pixelů.

Informaci o ceně a časové dostupnosti kompaktního ultrazoomu FinePix zatím výrobce nezveřejnil. Další informace o tomto fotoaparátu můžete najít ZDE .

Fotoaparát Fujifilm F300EXR – hlavní charakteristika:

 • Ultrazomový kompakt; P/A/S/M režimy plus inteligentní automatika doplněna bohatou nabídkou expozičních režimů; možnost pořizovat 360stupňové panoramata; speciální režim na simulace nízké hloubky ostrosti; Záznam snímků pouze do JPEG formátu; inteligentní režim blesku
 • Rozlišení: 12 Mpix (efektivně)
 • Typ snímače: Super CCD EXR
 • Objektiv: Fujinon 24 – 360 mm (ekv. 35 mm); světelnost f3,5, - f5,3
 • Mechanická stabilizace: Ano (na snímači)
 • Citlivost ISO: 100 – 12 800 (hodnoty vyšší než 1 600 ISO jsou zaznamenávány při sníženém rozlišení)
 • Typ ostření: Hybridní AF ostření (přepínání mezi ostřením pomocí fázového posunu či detekce kontrastu)
 • Rozsah časů závěrky: 8 s - 1/ 2 000 s
 • LCD displej: 3palcový s rozlišením 460 000 obrazových bodů
 • Video: 1 280 x 720 pixelů při rychlosti záznamu 30 sn./s
 • Typ podporovaných paměťových karet: SD/SDHC
 • Rozměry: 104 x 59 x 33 mm
 • Váha: 195 g
 • Napájení: Li-Ion akumulátor NP-50 (výdrž neuvedena)

Podrobnější technickou specifikaci naleznete ZDE

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: