Nový software pro Macy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Nový software pro Macy

15. února 2010, 00.00 | Google vydal druhou beta verzi prohlížeče Chrome pro Mac doplňující dosud chybějící vlastnosti. A Creaceed uvolnil 64bitovou verzi svého zásuvného modulu Hydra pro tvorbu HDR fotografií, kompatibilní s Aperture 3.

Easypano Studio 2010 patří v současné době mezi nejdokonalejší nástroje na tvorbu virtuálních prohlídek, což (pro nás bohužel) naznačuje aktuální cena 1 000 EUR za verzi Professional, nebo 250 EUR za funkčně omezenou edici Standard.

Obě edice Studio 2010 Professional a Standard jsou k dispozici pouze ve verzi pro Windows a liší se zejména možností využívat video komponenty a specializovanou grafiku v jednotlivých virtuálních prohlídkách. Dalšími rozdílem dražší verze je podpora akcí jako například otevření popup okna ze zvolené části prohlídky, odkaz na e-mailovou adresu a také výrazně bohatší možnosti nastavení pro publikování panoramat a virtuálních prohlídek a konverzí panoramat.

Panoweaver + Tourweaver = Easypano Studio

Jednoduchá rovnice má dva prvky. Prvním z nich je editor panoramat Panoweaver, ve kterém můžete z jednotlivých fotografií poskládat několik typů panoramat. Panorama lze uložit jako statický snímek, nebo jako Flash VR či QuickTime VR projekce, které pak lze zkombinovat v druhém stěžejním editoru Tourweaver do podoby komplexní virtuální prohlídky, přičemž jednotlivá panoramata se v Tourweaveru propojují přes klasické hotspoty a příslušné navigační prvky.


Easypano Studio 2010 - s pomocí editoru Panoweaver můžete sestavit několik druhů a typů panoramat a uložit je v různých formátech

Panoweaver 6.0

Vyjma klasických širokoúhlých či celoplošných panoramat s různým počtem snímků na řádek i sloupec v matici fotek umí Panoweaver sestavovat válcovitá, sférická či krychlová panoramata, u kterých se snímky matematicky mapují na vnitřní plochu zmíněných typů geometrických objektů. Všechna geometrická panoramata mohou mít 360 stupňový rozsah a lze je exportovat či spíše publikovat ve formátech Flash, QuickTime VR, nebo jako Java applet pro Easypano Virtual Tour Player.

S pomocí doplňkové utility přidružené k Panoweaveru můžete vytvořit HDR obrazy s vysokým dynamickým rozsahem, který pak lze využít v jednotlivých panoramatech. Skládat lze i RAW snímky, přičemž program umí rozpoznat typ objektivu použitý pro vyfocení snímku a přizpůsobí mu automatizovaný algoritmus pro spojování snímků. Pokud by se stalo, že některé snímky nebudou prolnuty správně, můžete prolnutí ovlivnit ručně přímo v editoru.

Mezi novinky Panoweaveru 6.0 patří mimo podpory HDR obrazů také implementace Flash VR engine pro Flash 10, ukládání rozvrstvených panoramat ve formátu PSD včetně blendingu, rozšířená databáze objektivů digitálních fotoaparátů a možnost změny šířky válcovitého panoramatu. Další novinky zastupuje samostatná edice Panoweaver 6.0 Batch pro současné hromadné skládání více panoramat a jejich publikování do Flashe, QTVR a Java appletu, podpora 16-bitových TIFFů a především navýšení celkového výkonu aplikace s využitím vícejádrových procesorů.


Easypano Studio 2010 - souvislý sled snímků v Panoweaveru u plošného zobrazení panoramatu


Easypano Studio 2010 - doplňková utilita balíku Studio na tvorbu HDR obrazů s vysokým dynamickým rozsahem


Easypano Studio 2010 - mezi největší přednosti Panoweaveru patří možnost přesného manuálního nastavení styčných bodů u objektů pro účely prolnutí sousedících snímků v panoramatu


Easypano Studio 2010 - panorama sestavené v Panoweaveru


Easypano Studio 2010 - hotové panorama můžete v Panoweaveru uložit (v různých formátech) i jako statickou fotografii


Easypano Studio 2010 - volba formátu panoramatu v editoru Panoweaver při jeho publikování na disk


Easypano Studio 2010 - obecná nastavení u publikování panoramatu v Panoweaveru


Easypano Studio 2010 - další volby pro export Flash panoramatu v Panoweaveru


Easypano Studio 2010 - testování poskládaného panoramatu v Panoweaveru


Easypano Studio 2010 - jednotlivé snímky či celé panorama můžete v Panoweaveru také rozostřit či naopak zaostřit

Tourweaver 5.0

Editor virtuálních prohlídek Tourweaver má dvě hlavní funkce, které se navzájem prolínají. Celý Tourweaver je totiž v podstatě editorem Flash animací a funguje na podobných principech jako Adobe Flash CS3/CS4, se kterými má společné rysy především v práci s komponenty, vizuální editací objektů na scéně a knihovnou objektů a dalších grafických prvků využívaných ve virtuální prohlídce. Částečně společným prvkem je i časová osa, která je ale u Tourweaveru 5.0 vyloženě hodně jednoduchým schematickým znázorněním posloupnosti snímků.

Díky vizuálnímu editoru si můžete v Tourweaveru navrhnout a vyrobit vlastní ovládací prostředí pro danou virtuální prohlídku, která následně exportovaná do formátu Flash de facto přebírá vlastnosti QuickTime VR prezentace, neboť nativní QTVR ani Java applet (jako u Panoweaveru) Tourweaver 5.0 publikovat neumí. Jednoduchým importem statických plošných či prostorových virtuálních panoramat vytvoříte v Tourweaveru scény, které se pak příslušnými nástroji propojí do celkové virtuální prohlídky.


Easypano Studio 2010 - Tourweaver slouží ke zkombinování a provázání jednotlivých panoramat do komplexní virtuální prohlídky a také k editaci ovládacího prostředí prohlížeče pro VR panorama

Navigace funguje na bázi hotspotů, u verze Professional navíc můžete používat popup okna a další přesně určené akce. V prohlídkách lze využít i systém 2D navigační map, které například zjednoduší navigaci v plánech budov či virtuálních výstavních síní.

Pátá stěžejní verze Tourweaveru přidává možnost kopírovat komponenty mezi různými popup okny a hotspoty mezi scénami a eventuální navigační mapou. Dvojklik automaticky přepne celoobrazovkový mód, zoomování scény nově funguje kolečkem myši. U menších scén umí Tourweaver sám vypnout navigační mapu, která by zbytečně zabírala plochu okna virtuální prohlídky. Důležitý může pro někoho být export Flash prohlídek v podobě samospustitelného EXE souboru, stejně jako popup okna přes mouseover efekt, která se mohou odkazovat (respektive mohou obsahovat) na nezávislou Flash či video komponentu.


Easypano Studio 2010 - předvolby editoru Tourweaver


Easypano Studio 2010 - náhled scény s interaktivním ovládáním přes Flash modul


Easypano Studio 2010 - přecházení mezi jednotlivými panoramaty při jejich kombinování v Tourweaveru


Easypano Studio 2010 - další ukázka z práce se scénou a její časovou osou v Tourweaveru


Easypano Studio 2010 - Tourweaver umí prohlídku uložit ve formátu Flash v podobě SWF i EXE souborů


Easypano Studio 2010 - obecná nastavení při publikování virtuální prohlídky v Tourweaveru


Easypano Studio 2010 - volby pro Flash panorama u exportu hotové virtuální prohlídky v Tourweaveru

Závěr

Celkově patří Panoweaver i Tourweaver mezi poměrně vyspělé aplikace na sestavování panoramat a jejich provázání formou (libovolně rozsáhlých) virtuálních prohlídek, navíc u Panoweaveru s volitelným výstupem do Flashe, QuickTime VR i Java appletu. Největší síla obou aplikací se projeví právě zkombinováním schopností Panoweaveru s Tourweaverem, ovšem s jedním důležitým konstatováním - mírně podivné totiž je, že samotný editor Panoweaver 6.0 existuje pro Windows i Mac OS X, Tourweaver 5.0 však pouze pro Windows. I po mnoha stěžejních verzích Tourweaveru si tak Easypano vlastně nechává utéct trh se software pro virtuální prohlídky vytvářené nativně Macu, neboť jak QuickTime VR, tak i Flash pochopitelně je možné v Mac OS X bez problémů přehrávat.

Zkušební verzi Studia 2010 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Easypano.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: