Novinky ze světa publikačního průmyslu (49.-50. týden/2005) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Novinky ze světa publikačního průmyslu (49.-50. týden/2005)

lcd trend

21. prosince 2005, 00.00 | Ani v hektickém předvánočním období se vývoj v oblasti publikačního průmyslu
nezastavuje. Quark kupuje ALAP, Adobe poodkryla své plány ohledně integrace produktů
Macromedia a na světě je i nové řešení pro personalizované cross-media publikování od
společnosti Pageflex. Více už v našem přiblížení.

Událostí číslo jedna na poli aplikací pro publikační průmysl je v dnešních dnech rozhodně akvizice společnosti ALAP společností Quark. V našem přehledu novinek z oblasti publikačního průmyslu jsme nicméně nemohli dále pominout ani příslušné aktivity společností Adobe, onOne Software a Pageflex.

Quark kupuje ALAP

V polovině prosince oznámila společnost Quark, že zakoupila společnost A Lowly Apprentice Production Inc. (ALAP). Ta je i v tuzemsku dobře známa svými extenzemi QuarkXPressu a pluginy InDesignu či Acrobatu, zaměřenými jak na archovou montáž v prostředí zmíněných aplikací (odlehčená podoba vyřazovacího pluginu InBooklet je poskytována v rámci InDesignu CS2, pro pokročilou montáž je zde Imposer Pro), tak i různé pomůcky pro sazeče či designéry (inEffects, XPert Tools Pro aj., odlehčená podoba extenze ImagePort pro načítání obrázků Photoshopu je součástí QuarkXPressu 6.5, resp. technologie QuarkVista ). Akvizice (zahrnující pochopitelně uvedené produktové portfolio firmy) vyvolává řadu otazníků a očekávání. Především bude zajímavé, zda se nákup zúročí již v rámci QuarkXPressu 7, který by se měl na trhu objevit snad už v následujících týdnech: konkrétně by integrace nástroje typu InBookletu vyrovnala stávající konkurenční nabídku ze strany Adobe. Spekulovat se dá hodně i na téma další existence pluginů InDesignu a Acrobatu. Na konkrétní odpovědi si nicméně nějaký čas počkáme, doufejme pak, že se bude jednat o odpovědi, které uživatele spíše potěší.

bull495005-1f.jpg

Stránky ALAP se stávající nabídkou produktů

Adobe-Macromedia FAQ: pár zajímavých informací

Pro ty, kdo se zajímají o podrobnosti dnes již definitivní akvizice Macromedia společností Adobe (uzavřeno 3. prosince 2005), zveřejnila Adobe na svých stránkách odpovídající informační materiál FAQ (Frequently Asked Questions). "Povinné" informace se zde týkají především struktury po sloučení, odpovídajících řídících pracovníků, distribuce či technické podpory a obchodování s akciemi. Pro většinu uživatelů jsou nicméně zajímavější záležitosti, týkající se budoucnosti produktů obou společnosti. Mimo jiné se lze takto dovědět, že se "sloučenými" produkty, vzniklými z toho, co je dnes k dispozici zejména v rámci Adobe Creative Suite 2, Adobe nástrojů pro video a Macromedia Studio 8 lze počítat v upgradovacím cyklu 12 až 18 měsíců. Zajímavá je pak informace o plánu vytvořit "univerzálního klienta", který by kombinoval možnosti prohlížení PDF, Flash animací a HTML, v současnosti lze nicméně počítat s dalším rozvojem Flash Playeru i Adobe Readeru. Společnost dále hodlá pokračovat i v rozvoji řešení pro SVG (zejména pro mobilní zařízení), která jsou nicméně tak trochu konkurenční k těm, jež jsou vyvíjena pro Flash Player (Lite). Spojení PDF a Flash produktů je podle Adobe součástí dlouhodobé strategie, jejímž cílem je poskytovat komplexní řešení napříč publikačními kanály, od tištěné produkce přes Web a video až po mobilní zařízení.

Adobe plánuje pravidelné bezpečnostní updaty

Podle některých informačních zdrojů se zdá, že by se produkty Adobe a Macromedia měly od příštího roku zaplátovávat v měsíčních cyklech. Dosud se tak činí na ad-hoc bázi, přičemž na stránkách Grafiky jsme takto referovali například o bezpečnostních dírách v Acrobatu, Readeru či Flash Playeru, jež se v poslední době objevily. Uživatelé by o nových updatech měli být informováni prostřednictvím e-mailu, k dispozici pak bude i stávající systém automatických aktualizací. Oficiální potvrzení daného záměru ze strany Adobe se zatím neobjevilo.

onOne Software nabízí cenově výhodnou sadu pluginů Photoshopu

Společnost onOne Software, pod kterou nedávno přešla řada produktů z dílen společností Extensis a LizardTech, přichází s cenově zajímavým budlem pluginů Photoshopu. Photoshop Plug-in Suite takto za 399,95 USD nabízí v jednom balíku Genuine Fractals 4.1 (známé řešení pro efektivní kompresi a kvalitní zvětšování bitmapové grafiky ve Photoshopu), Mask Pro 3 (pokročilá práce s maskami), PhotoFrame 2.5 (rámečkové efekty) a Intellihance Pro 4 (inteligentní korekce obrázků a barev). Nabídka představuje podle údajů výrobce slevu o až 47 % ve srovnání s nákupy jednotlivých řešení. Všechny pluginy mají ve světě pre-pressu a profesionální digitální fotografie poměrně dobré jméno a tak se zřejmě najde poměrně dost uživatelů, kteří možnost výhodného nákupu zúročí.

bull495005-2f.jpg

Mask Pro v akci

Pageflex Persona Cross Media Suite: pokročilé cross-media kampaně z prostředí desktopu

Jednou z high-end oblastí publikačního průmyslu (co do přístupu, cenového nastavení i rentability) je personalizované cross-media publikování, které má svůj prostor zejména v rámci nejrůznějších marketingových kampaní (typicky smíšená kampaň typu tiskovina-e-mail). V uvedené oblasti donedávna kralovala rozsáhlá řešení fungující na bázi technologie klient-server a databázových systémů (z dílen společností jako je Exstream Software či XMPie), obdobně jako v jiných případech se nicméně i zde začínají objevovat produkty směřující blíže k normálním uživatelům.

Jednou z takovýchto novinek je i Persona Cross Media Suite společnosti Pageflex (divize společnosti Bitstream), uvedená v minulých dnech. Jedná se o desktopovou aplikaci, určenou k zajišťování personalizovaných kampaní na bázi tisku a e-mailu s využitím napojení na databázové systémy (na bázi ODBC). Za produktem stojí stejný engine, opírající se o XML, který Pageflex úspěšně provozuje ve svých serverových řešeních daného typu (Storefront, .EDIT, Mpower). K zajímavým vlastnostem patří především technologie "flex", jež umí měnit velikost objektů na stránce v závislosti na aktuálně načítaných datech, k dispozici je i pokročilý copyfit (schopnost úpravy parametrů textového obsahu tak, aby se tento vešel do daného rámečku). Produkt se dále může pochlubit schopností tvorby různě dlouhých dokumentů v rámci jednoho personalizovaného výstupu, textovou kompozicí podporující více jak 60 jazyků (včetně čínštiny či japonštiny), spojením s Adobe InDesignem či QuarkXPressem (využití šablon), nativní podporou PDF či vazbou na pokročilejší řešení Pageflex (převzetí šablon, proměnných a projektů vytvořených v Persona Suite).

bull495005-3f.jpg

Schéma naznačující způsob fungování Pageflex Persona Cross Media Suite

Coby desktopové řešení je Persona Cross Media Suite zajímavým prostředkem zejména pro ty subjekty, které hodlají začít využívat daný typ publikování. Cenové nastavení je nicméně odpovídající stávajícím zvyklostem v dané oblasti, když základní podoba (s výstupy do PostScriptu, PDF a HTML) stojí 4 995 USD, dodatkové moduly (cena 2 500 USD) pak nabízejí podporu specializovaných výstupních formátů, jako jsou PPML, PPML/VDX, VIPP či VPS.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: