Novinky ze světa publikačního průmyslu (27.-28. týden/2005) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Novinky ze světa publikačního průmyslu (27.-28. týden/2005)

lcd trend

20. července 2005, 00.00 | Beta verze Flash Playeru 8 či cenově hodně zajímavé nové řešení společnosti Appligent
pro serverovou tvorbu a další zpracování PDF. Tyto novinky opravňují k tvrzení, že i
uprostřed léta se v publikačním průmyslu děje leccos zajímavého. Více už v našem
přehledu.

V našem přehledu dění v oblasti publikačního průmyslu jsme již tradičně pozornost zaměřili na produkty pro práci s PDF. Přehlédnout jsme ale nemohli ani uvedení novinky týkající se platformy Flash či zveřejnění zajímavé studie o personalizovaném publikování prostřednictvím Webu.

Callas Software převádí své PDF pluginy na samostatné aplikace

Známý výrobce pre-pressového software Callas Software uvedl na trh své pluginy Acrobatu pdfCorrect a pdfColorConvert převedené do podoby samostatných, řádkových aplikací. Již dříve takto nabídnul i verzi pluginu pdfInspektor3. Připomeňme na tomto místě, že všechny tři produkty slouží k preflightu a zpracování PDF dokumentů v provozech předtiskové přípravy. pdfInspektor (analýza, nikoli však korekce charakteristik PDF dokumentů) je přitom coby plugin licencován Adobe jako zabudovaná součást Acrobatu Professional 7. pdfCorrect pak dovoluje opravovat nejrůznější charakteristiky PDF dokumentů, zatímco pdfColorCorrect slouží k pokročilým korekcím barev. Převedení pluginů do podoby samotných aplikací dovoluje využít funkce uvedených produktů v různých serverových řešeních, tedy například coby službu podnikové sítě nebo ve webové prezentaci. To může přinést značné úspory licenčních poplatků i manuální práce, výrobce tento fakt nicméně zpoplatňuje dosti významně - ceny se pohybují v rozmezí 2 490 euro (serverové nasazení) až 4 999 euro (internetové nasazení). Všechny aplikace jsou v současnosti k dispozici pro Maca i Windows, veze pro Linux a Solaris by se měly objevit na podzim letošního roku.

aaplugzaj1f.gif

Rozhraní pdfColorConvert ve verzi pro Acrobat

Appligent uvádí PDF Foundry

Stále rostoucí rodinu aplikací pro serverové vytváření a další úpravy PDF dokumentů rozšiřuje v těchto dnech společnost Appligent produktem PDF Foundry. Řešení dovoluje vytvářet PDF z postscriptových a TIFF souborů a mimo to také provádět korekce špatně vytvořených PDF (například skenované dokumenty) či nastavení zabezpečení a metadat u daného typu obsahu. Činnost Foundry se řídí konfiguračními XML soubory, k jejichž tvorbě slouží názorná administrativní utilita. Soubory se ke zpracování předávají pomocí horkých složek.

Řešení lze provozovat na platformách Windows, Solaris a Linux, což dovoluje jeho integraci do skutečně různorodých workflow. Vývojáři mohou Foundry propojit s dalšími serverovými produkty Appligentu, kterými si daný výrobce vydobyl značné uznání, jako jsou AppendPDF Pro (spojování/rozdělování PDF dokumentů), StampPDF Batch (razítkování) či FDFMerge (variabilní publikování založené na PDF formulářích). Značně agresivní zaváděcí cenou 995 USD za serverovou instalaci dokáže výrobce evidentně konkurovat i tak nízkým cenovým relacím, jaké poskytují freewarové či sharewarové produkty daného typu, a to při zřejmě vyšší stabilitě a kvalitě.

Macromedia zveřejnila Flash 8 Beta

I po přechodu pod křídla Adobe je společnost Macromedia značně aktivní v rozvoji svých klíčových produktů pro platformu Flash (formát SWF). Nejnověji se takto na serveru daného výrobce objevuje betaverze přehrávače Flash Player ve verzi 8, označená kódovým názvem Maelstrom. Uvedený produkt slibuje podle výrobce výrazně vyšší výkon (rendering grafiky, scrollování textu, správa paměti aj.), působivější grafiku (vržené stíny, transformace barev aj.), lépe čitelné fonty, rozšířenou kontrolu zabezpečení videa či možnost uploadu/downloadu souborů. Maelstrom je prezentován coby jedna ze zásadních komponet nedávno uvedené Flash Platform, slibující z SWF učinit plnohodnotnou platformu pro Web development (nikoli tedy pouze online animace), beta verze ovšem podle všech indícií neznamená, že by ostrá verze či celá platforma (jejíž další komponenty si je třeba v beta verzích vyžádat) byly právě na spadnutí.

Markzware upgraduje svá preflightová řešení

Poměrně aktivní je v poslední době společnost Markzware, která má dnes prakticky výsadní postavení na poli samostatných preflightových aplikací, určených jak pro lokální, tak i online nasazení. Uživatelé se takto nedávno dočkali zejména FlightCheck Workflow ve verzi 2.0 pro platformu Windows. Připomeňme, že se jedná o svým způsobem unikátní řešení, které schopnosti preflightového enginu stojícícho za produkty Markzware využívá k automatizovanému zpracování souborů na bázi workflow diagramů. Nová verze nyní nabízí lepší propojení na jiné produkty daného výrobce FlightCheck Designer a Professional (preflight souborů v nejrůznějších formátech), což přináší především možnost plně automatizovaného, hromadného preflightu. S přibráním aplikací jako je Acrobat, InDesign, QuarkXPress či Enfocus PitStop lze takto budovat skutečně komplexní pre-pressová řešení. Produkt přitom nově podporuje soubory Adobe FrameMakeru a Microsoft Wordu, Publisheru a PowerPointu. FlightCheck Workflow nyní také obsahuje řadu přednastavených workflow diagramů (mini-solutions), dovolujících řešit různé typické úkoly pre-pressové praxe (převody obrázků z pre-pressové do webové formy, korekce souborových přípon, extrahování souborů z komprimovaných archivů aj.). Příjemnou novinkou je pak snížení ceny produktu na 399 USD.

Dílčího vylepšení se dočkala také vlajková loď Markzware, tedy již zmíněná preflightová aplikace FlightCheck Professional (499 USD). Verze 5.6 zde nabízí například detekování vložených písem v nativních souborech, lepší přesnost zpracování Illustrator CS EPS soborů či detekci textu v Pantone barvách v dokumentech InDesignu a QuarkXpressu. Upgrade je zdarma pro uživatele verze 5.4, z nižších verzí (4.5-5.4) pak 199 USD.

fc1f.gif

Workflow diagram FlightCheck Workflow

Internetový personalizovaný tisk na vzestupu

Zajímavým, a dosud nepříliš probádanou tématikou, konkrétně tvorbou tištěného personalizovaného obsahu prostřednictvím Webu, se zabývá nedávno ohlášená studie společnosti TrendWatch Graphic Arts "Web-to-Print: Internet-Enabled Personalization" (995 USD). Ze zajímavých zdarma zveřejněných zjištění, spojených s daným materiálem, si lze povšimnout především skutečnosti, že nejvíce je dnes Web-to-print využíván pro personalizovaný marketing trade-shopy (29 %). Web-to-print dále v nějaké podobě realizuje celých 30 % dotazovaných grafických firem, přičemž třetina z nich se v daném případě zabývá právě zpracováním variabilních dat či personalizovaných marketingových materiálů.

Víc než konkrétní čísla je třeba jako zajímavé vnímat zdůraznění, že personalizovaný Web-to-print dnes zažívá mohutný boom, přičemž skutečně sofistikované aplikace jsou podle TrendWatch na samém počátku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: