Novinky ze světa publikačního průmyslu (19.-20. týden/2006) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Novinky ze světa publikačního průmyslu (19.-20. týden/2006)

lcd trend

17. května 2006, 00.00 | OpenOffice.org bude mít o něco lepší export do PDF, Microsoft zveřejnil betaverzi své
aplikace pro webdesign a nový plugin společnosti RogueSheeep usnadní zdarma práci se
styly v prostředí InDesignu. Takové jsou některé z novinek představených v našem
pravidelném přehledu.

OpenOffice.org bude mít o něco lepší export do PDF, Microsoft zveřejnil betaverzi své aplikace pro webdesign a nový plugin společnosti RogueSheeep usnadní zdarma práci se styly v prostředí InDesignu. Takové jsou některé z novinek představených v našem pravidelném přehledu.

OpenOffice.org 2.0.3: lepší export do PDF

Podle informací ze serveru Openoffice.cz se dá předpokládat, že připravovaný nový setinkový update (2.0.3) bezplatného kancelářského balíku OpenOffice.org nabídne lepší možnosti exportu do PDF. Konkrétně se změny týkají možnosti nastavit u generovaného dokumentu způsob jeho výchozího zobrazení v PDF prohlížeči: vlastnost důležitá zejména pro elektronické publikace či prezentace. Ovlivnit takto bude možno rozvržení či zvětšení stránek, zobrazení panelů a ovládacích prvků nebo nastavení okna. Export tedy bude i nadále postrádat například možnost uzamčení vlastností PDF dokumentů heslem či provázání s funkcí elektronického podpisu, kterou jinak OpenOffice.org na úrovni svých nativních dokumentů podporuje. Připomeňme, že lepší možnosti než exportní funkce OpenOffice.org dnes nabízí mnohé komerční i bezplatné (Ghostscript, PDF Creator, Primo PDF) převodníky do PDF, konkurenční Microsoft Office pak nativním exportem do PDF zatím nedisponuje. Novou podobu OpenOffice.org si lze již dnes stáhnout v nestabilní, testovací verzi, s finální podobou je zřejmě možno počítat v nejbližší době.

bull1920-1f.jpg

Nová nastavení exportu do PDF v OpenOffice.org 2.0.3

Microsoft zveřejnil betaverzi Expression Web Designeru

Již několikrát jsme informovali o poměrně ambiciózních plánech Microsoftu přijít v blízké budoucnosti se sadou technologií a nástrojů pro tvorbu interaktivního elektronického obsahu určeného pro Web a nové Windows Vista. Klíčová pro tvorbu příslušného obsahu zde má být zobrazovací technologie Windows Presentation Foundation a sada prostředků Expression, která sestává z aplikací Graphic Designer (dříve Acrylic, nástroj pro editaci bitmapové a vektorové grafiky), Interactive Designer (dříve Sparkle, prostředek pro animace, něco ve stylu aplikace Flash) a Web Designer (dříve Quartz, řešení pro tvorbu webových prezentací). Zatímco předchozí dvě podoby se již ve formě betaverzí k uživatelům dostaly, byla nyní uvolněna i public beta (Community Technology Preview) Web Designeru.

Uživatelé si tedy takto mohou odzkoušet řešení, které bývá některými přirovnáváno k Adobe (resp. Macromedia) Dreamweaveru. Designer umožňuje návrh webových prezentací založených na standardech XHTML, CSS a XML. Je určen pouze pro platformu Windows a nabízí přístup ke kontrolním prvkům z technologie ASP .NET, k dispozici je též úzká integrace s Graphic Designerem. Poskytovány jsou šablony pro HTML, ASP, CSS a FrontPage Server, nicméně chybí podpora JSP nebo PHP. Doba beta periody pro daný produkt zatím není známa, naprostý otazník je nad uvedením ostré verze daného balíku, která zřejmě může přijít na trh až s Windows Vista, o datu jejichž uvedení toho není příliš známo.

RogueSheep StyleFlocker: organizátor stylů pro InDesign zdarma

Společnost Rogue Sheep, která již dříve zaujala svými skripty InDesignu InEventScript (automatické spouštění skriptů InDesignu při určité události v programu) a Magma Effects (využití technologie Apple Core Images v InDesignu pro Mac OS X), představila nový produkt. Jedná se o plugin StyleFlocker, dovolující organizovat a používat znakové, odstavcové a objektové styly InDesignu z prostředí jediné palety. Styly mohou být přitom pro větší přehlednost seskupovány do skupin (tzv. flocks), které si uživatel může nakonfigurovat například podle typů publikačních projektů apod. V záhlaví paletky pluginu se zobrazuje název jednoho či více stylů aplikovaných na daný výběr, uživatel si odtud může přetáhnout název stylu do některého ze svých flocků. Jedná se tedy o jednoduchý, ale jistě praktický a užitečný nástroj, přinášející více místa na pracovní ploše a větší přehled ve stylech. Potěší na něm i skutečnost, že je zdarma a k dispozici pro InDesign CS a CS2 na platformách Windows i Macintosh.

bull1920-2f.jpg

StyleFlocker v akci

Xactuell 4.0: nová verze výkonného programu pro databázové publikování

Jedním z nejvýkonnějších produktů pro databázové publikování z prostředí QuarkXPressu a InDesignu je Xactuell společnosti Codeware. Jedná se o řešení, které slouží k oboustrannému provázání databází a dokumentů daných sázecích aplikací, přičemž mimo obvyklých textových souborů s oddělovači umožňuje coby zdroj dat použít i SQL databáze. K dispozici je přitom i v podobách pro dávkové zpracování a automatickou sazbu na bázi šablon. Nedávno se tento produkt dočkal nové verze 4.0. Hlavními novinkami v něm jsou podpora tabulek, vrstev a standardu Unicode. Rozšířen byl jeho skriptovací jazyk, který může být nyní použit i v rámci databázových dotazů. Více informací a demoverze jsou k dispozici na serveru výrobce.

MarkzTools 6: užitečná utilita pro QuarkXPress

Dobře známý výrobce řešení pro pre-press, společnost Markzware, přichází v těchto dnech s novou verzí svého převodníku MarkzTools. Jedná se o poměrně unikátní řešení, reflektující některé specifika práce s dokumenty v prostředí sázecího programu QuarkXPress. Konkrétně dovolují MarkzTools především opravit poškozené dokumenty ve formátu XPressu a dále nabízí možnost konverze dokumentů z vyšší (6.x) do nižší (5.x) verze daného formátu. Druhá uvedená funkce může působit poněkud podivně, ale je třeba si uvědomit, že existují workflow, ve kterých jsou ještě z různých důvodů (mj. finančních) provozovány starší verze XPressu. Nová verze MarkzTools (cena 199 Euro) dovoluje konverzi z XPressu 6 do XPressu 4 bez nutnosti mít instalován XPress 5. Dále jsou například poskytovány možnosti obnovy textu z poškozených dokumentů či ukládání dokumentu s náhledy obrázků v odstínech šedi (redukuje objem souborů pro archivaci). Produkt je k dispozici pouze pro platformu Macintosh.

Corel DESIGNER Professional 12: rozšířená verze řešení pro technickou grafiku

Nabídka produktů společnosti Corel je značně široká a mimo kreativního sektoru či kanceláří pokrývá i oblast technické grafiky. Do ní míří i řešení Corel DESIGNER Professional 12. Jedná se o rozšířenou podobu Technical Suite 12, balíku pro technické ilustrace (Corel Designer, Photo-Paint, CorelTRACE aj.). Rozšíření zde směřují do oblasti 3D grafiky, a to konkrétně díky importním filtrům (převzatým od společnosti Spatial), umožňujícím načítat data z řady rozšířených 3D formátů, jako jsou SAT, ProE, IGES či CATIA 4/5. Řešení takto využijí především subjekty například z leteckého či automobilového průmyslu nebo armáda. Daným způsobem mohou původní 3D data začlenit do 2D ilustrací, které lze z Technical Suite exportovat třeba do CGM, PDF, SVG, EPS či JPEG. Produkt je k dispozici za cenu 5 750 USD, k dispozici jsou výhodné upgrady z aplikací jako jsou InterCAP Mondello/NT a ActiveCGM Author.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: