Novinky ze světa publikačního průmyslu (19.-20. týden/2005) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Novinky ze světa publikačního průmyslu (19.-20. týden/2005)

trendy

25. května 2005, 00.00 | Společnost Quark opět odhalila několik nových vlastností XPressu 7, Creo a Agfa
upgradují svá worklfow řešení a leccos zajímavého se děje i v oblasti produktů pro
variabilní publikování či design. Podrobnější přiblížení těchto i dalších novinek
naleznete v našem pravidelném přehledu.

Z novinek v publikačním průmyslu zaujme asi většinu našich čtenářů nejvíce několik nových informací kolem připravovaného QuarkXPressu 7. Další novinky se pak týkají jak velkých worklow řešení, tak i produktů, jež jsou zaměřeny spíše na běžné uživatele.

Quark odhalil další vlastnosti XPressu 7

Společnost Quark nedávno již po několikáté přinesla podrobnější informace o některých zajímavých vlastnostech, kterými bude disponovat její sázecí program XPress ve verzi 7. Na prvním místě je takto uvedena možnost nasazení jobtiketů, označených jako Quark Job Jacket. Jedná se o prostředek, dovolující popsat parametry úlohy, resp. projektu XPressu, spojené se všemi fázemi zpracování (od designu po výstup - například nastavení výstupu, kontaktní údaje, požadované zdroje aj.). Změna ve specifikaci projektu se automaticky promítne do Jacketu, a bude automaticky updatována ve všech projektech, které užívají daný Jacket jako zdroj. Struktura Jacketu je kompatibilní s formátem JDF, takže bude možný přenos údajů mezi tikety v daných formátech.

Nabídnuta by měla být konečně možnost plnohodnotného preflightu, založeného na využití pravidel, podporován by měl být standard PDF/X. Výrazně rozšířeny mají být schopnosti cross-media publikování, tedy vytváření projektů, obsahujících více podob téhož dokumentu, určených pro tiskový nebo webový výstup. Poskytnuty by měly být i možnosti databázového a personalizovaného publikování, opírajícího se o standard PPML. (Připomeňme, že již XPress 6.5 nabízí takovéto funkce prostřednictvím extenze QuarkXClusive, ovšem výlučně pro stroje HP Indigo.)

qxp652f.gif

QuarkXClusive v akci

Slibovány jsou i atraktivní designérské funkce. Konkrétně by se mělo jednat o podporu průhlednosti, která umožní nastavovat průhlednost pro libovolný barvový element objektu nikoli jen celé objekty. K dispozici budou také možnosti dynamického stínování a schopnost maskovat obrázky s využitím alfa kanálů - včetně využití nativní průhlednosti v Photoshop či TIFF souborech.

Rozšířeny jsou dále schopnosti soft-proofingu (náhled výstupu RGB dat ve CMYK či CMYK v odstínech šedi) a správy barev (kontrola zdrojových barev a výstupních specifikací). Podporovány dále budou Unicode či OpenType - v druhém případě by mělo být možné naplno využít všech schopností OpenType fontů. Snazší tvorbu extenzí a dalších aplikací pro zpracování projektů XPressu nabízí QuarkXPress Markup Language (QXML), tedy interní formát projektů XPressu přepsaný do XML.

Adobe Camera Raw 3.1

V polovině května uvedla společnost Adobe novou verzi svého pluginu Camera Raw, určeného ke zpracování RAW fotografií v aplikacích Photoshop či Photoshop Elements. Camera Raw 3.1 nyní podporuje 75 modelů fotoaparátů, přičemž nově přidány byly Canon EOS Rebel XT, Nikon D2X, Olympus EVOLT E-300 a Olympus C-7070 Wide Zoom. Plugin nyní dovoluje automatický update JPEG náhledů, vložených do RAW souborů. Součástí dodávky produktu je také update převodníku DNG Converter, který je určen ke konverzí RAW snímků do "univerzálního RAW" Adobe, tedy formátu DNG - konvertor podporuje tytéž formáty jako samotný Camera Raw. Oba upgrady si lze zdarma stáhnout ze serveru Adobe.

Fontlab TransType Pro - konvertor fontů s podporou OpenType

Známý poskytovatel řešení pro práci s digitálními písmy, společnost Fontlab, oznámil novou verzi produktu TransType Pro. TransType Pro 3 je převodníkem písem, který nabízí konverzi mezi formáty PostScript, TrueType, Multiple Master a nejnověji i OpenType. V rámci produktu je nabízena dávková konverze, takže TransType Pro dovoluje převádět zavedené rodiny písem z PostScriptu či TrueType do OpenType. Pokud uživatel konvertuje standardní Type 1 nebo TrueType GX/AAT fonty do OpenType, zajistí TransType Pro 3 automatické vygenerování některých vlastností specifických pro OpenType, jako jsou ligatury či zlomky. Produkt dovoluje konverze písem mezi platformami, přičemž umí přímo převádět obsah StuffIt archivů a umožňuje manuálně přeorganizovat a přejmenovat styly a rodiny fontů. Převody lze po libosti automatizovat, neboť TransType Pro podporuje skriptovací jazyk Python. Produkt je k dispozici pro platformy Windows i Mac a to za shodnou cenu 179 USD.

bull19-20-2005-1f.gif

TransType Pro

Creo upgraduje své workflow řešení

Při příležitosti výstavy PacPrint 2005 (24-28. 5., Melbourne, Austrálie) představila společnost Creo upgrade svých zásadních řešení pro polygrafické workflow. Změny se takto týkají systému Prinergy, který je nyní ve verzi 3.0. Nová verze zavádí koncept na pravidlech založené automatizace (Rules-based Automation): pravidla, řídící činnost systému přitom uživatel vytváří v graficky názorném prostředí. Další novinkou je tzv. unifikované zpracování verzí (Unified Versioning), sloužící k tvorbě a správě různých verzí téže tiskové úlohy, lišících se například jazykem, cenovými údaji apod. - vhodné zejména při zpracování katalogů, ceníků apod. Nové uživatelské prostředí by mělo být snáze ovladatelné a integruje v sobě automatickou archovou montáž pomocí aplikace Preps. V rámci systému je nyní zahrnuta lepší podpora digitálního tisku, která mimo jiné dovoluje tutéž úlohu realizovat jak pomocí ofsetového, tak i digitálního tisku.

Rozšíření doznal i systém Brisque. Nyní ve verzi 5.0 podporuje automatizaci na bázi jobtiketů, nabízí intuitivní grafický interface a umožňuje preflight a trapping v PDF souborech. Tvorbu, správu a automatizaci workflow lze nyní v Brisque kontrolovat pomocí systému Director (dříve pouze součást Prinergy) - Brisque se tímto propojuje s řadou dalších produktů Creo i jiných výrobců, podporujících tzv. Networked Graphic Production.

Agfa rozšiřuje :ApogeeX

Vedle společnosti Creo upgraduje v současnosti svůj workflow systém - :ApogeeX - i společnost Agfa. Upgrade (:ApogeeX 2.5) se přitom vztahuje na všechny jednotlivé varianty systému (Light, Commercial, Packaging ad.) a navíc přináší dvě varianty nové. :ApogeeX Prime je takto zaměřen na požadavky menších komerčních tiskáren, když nabízí komplexní řešení pro tvorbu, preflight, archovou montáž, rendering, trapping a proofing PDF souborů. :ApogeeX Imager pak poskytuje řešení pro zajištění archové montáže a osvit tiskových desek prostřednictvím vzdáleného pracoviště. K dalším novinkám v :ApogeeX patří rozšířené možnosti editace produkčních plánů, optimalizace komponent Server a Database, remote proofing controller pro nátiskové systémy Sherpa, podpora 18. jazyků ve webovém rozhraní systému pro náhledování a schvalování publikací WebApproval a možnost schválení publikace v různých produkčních fázích v témže řešení.

Atlas Software kupuje Techno Design

Konsolidace se nevyhýbá ani trhu produktů pro variabilní publikování. Svědčí o tom nedávné oznámení akvizice společnosti Techno Design společností Atlas Software. Oba výrobci jsou dobře známí svými řešeními pro různé aplikace variabilního publikování a spojené portfolio, sestávající z produktů PrintShop Mail (samostatná aplikace pro personalizovaný tisk), Personalizer-X (personalizace v QuarkXPressu) a Information Publishing Management (řešení pro cross-media publikování prostřednictvím Webu) bude představovat jednu z nejkomplexnějších nabídek řešení daného typu.

atlas1f.gif

Atlas PrintShop Mail

Printable Technologies uvádí FusionPro

Společnost Printable Technologies, známá zejména svými řešeními pro elektronickou komerci v polygrafii a dále variabilní tisk, oznámila uvedení produktu FusionPro 3.0. Jedná se o řešení pro tvorbu variabilního obsahu, jehož základem je dobře známý nástroj DL Formatter, umožňující slučovat šablony z Adobe InDesignu či QuarkXPressu s proměnnými daty. FusionPro má více podob: základní, Desktop verze slouží k tvorbě obsahu v jednouživatelském prostředí. Novinkami v ní jsou vylepšená podpora zpracování dokumentů QuarkXPressu (včetně verze 6.5) a dále výstupů ve formátech, jako jsou PPML, VIPP či VDX. K tvorbě šablon a testování výstupů je určena podoba Designer. Konečně se nabízí podoba Server, jež slouží k serverovému provázání šablon vytvořených s pomocí Desktop či Designer verze. Novinkami této podoby Serveru jsou například lepší schopnosti zarovnání textu do rámečků (copy fitting) či vylepšení podpory Java skriptování.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: