Novinky ze světa publikačního průmyslu (11.-12. týden/2005) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Novinky ze světa publikačního průmyslu (11.-12. týden/2005)

trendy

29. března 2005, 00.00 | Dneškem začínáme na Grafice s pravidelnými přehledy dění v publikačním průmyslu. Vždy
jednou za čtrnáct dní se pokusíme přiblížit nejzajímavější události z oblasti polygrafie
i nových médií. Tentokrát se podíváme například na uvedení některých zajímavých pluginů
Acrobatu, přiblížíme revoluční změny v japonském pre-pressu a přineseme zajímavý tip pro
návštěvníky výstavy EmbaxPrint.

Čtenář, sledující pravidelně stránky Grafiky, ví, že se snažíme průběžně monitorovat pokud možno vše nové a zajímavé, co se odehrává v oblasti publikačního průmyslu. Mimo témat, která vydají na zvláštní článek, se nicméně najdou i mnohá taková, u kterých postačí stručnější anotace, doplněná příslušnými odkazy či případným hodnotícím komentářem. Počínaje tímto týdnem bychom proto rádi každých čtrnáct dnů přinesli přehled, shrnující právě takováto témata. Dnes bude takto naše pozornost věnována například uvedení několika nových pre-pressových pluginů Adobe Acrobatu, analýze současného stavu japonského pre-pressu či tipu na návštěvu zajímavé expozice na veletrhu EmbaxPrint.

Callas Software pdfColorConvert: konverze barev v PDF dokumentech snadno, rychle, kvalitně

Známý výrobce pluginů Adobe Acrobatu Callas Software představil nedávno zcela nový produkt ve své nabídce. Jeho pdfColorConvert nabízí možnost snadných konverzí barev v PDF dokumentech způsobem, který minimálně jednoduchostí a rychlostí, a, podle prvních ohlasů a recenzí, snad i kvalitou, překonává to, co pro danou oblast nabízí Adobe Acrobat a některé jeho pluginy. Podrobněji jsme již řešení Callas Software stihli přiblížit v jiném našem článku.

aaplugzaj1f.gif

pdfColorConvert

ARTS PDF Crackerjack 5.0: nové možnosti profesionálního výstupu z Acrobatu

Jinou novinkou mezi pre-pressovými pluginy Acrobatu je Crackerjack 5.0 od společnosti ARTS PDF. Jedná se o řešení, mající již delší historii (původně vyvíjela společnost Lantana) a poměrně silnou uživatelskou základnu. Posláním Crackerjacka je zajistit profesionální tiskový výstup, zejména separace, z prostředí Acrobatu. Na stále silnější konkurenci, kterou pro tento plugin znamenají zejména příslušné nástroje samotného Acrobatu a rovněž pluginy, jako je Callas MadeToPrint, se výrobce v nové verzi pokusil odpovědět funkcemi pro jednodušší archové montáže, konverzi RGB či CMYK barev na přímé přímo v dokumentu či kontrolou statutu dokumentu v rámci Enfocus Certify PDF Workflow. Hlavními klady řešení nicméně stále zůstává široká škála nastavení separovaného výstupu, komfortní náhledová funkce a automatizované zpracování s pomocí komponenty Pilot. I novému Crackerjacku jsme se již stihli na Grafice věnovat podrobněji.

Creo představila pluginy Acrobatu pro flexografii

A ještě do třetice nové pluginy Acrobatu: tentokrát je uvedla společnost Creo při příležitosti výstavy FFTA INFO*FLEX (20-21. 3. 2005, Orlando). Jak již název akce napovídá, jedná se o produkty, určené pro flexografický tisk resp. obalový průmysl, které Creo hodlá poskytovat v rámci svého workflow řešení Prinergy Powerpack. Pluginy PDF Compare a PDF Merge takto slouží k odhalení změn, provedených na poslední chvíli s výstupním souborem v PDF formátu, nalezené změny lze pak automaticky přenést do původního designu a zajistit tak potřebnou synchronizaci, která se jinak musí pracně provádět manuálním, k chybám značně náchylným způsobem. Produkt Trap Triming je nástavbou řešení Prinergy Advanced Trap Editor, která dovoluje automatizované zpracování trappingu v PDF dokumentech. Plugin DotShop je pak určen ke kontrole nastavení screeningu na úrovni objektů.

CIP4 a PrintPlanet otevřeli CIP4 JDF User Forum

Díky kooperaci mezi konsorciem CIP4, stojícím za vývojem standardu JDF, a serveru PrintPlanet, který provozuje společnost Printable Technologies, mají nyní uživatelé k dispozici novou platformu pro výměnu názorů, zkušeností a dalších informací, týkajících se JDF v polygrafické praxi. PrintPlanet je známým a oblíbeným zdrojem diskusí mezi uživateli z oblasti polygrafie a dá se věřit, že i jeho CIP4 JDF User Forum bude představovat zajímavý zdroj informací o formátu, který slibuje stále více zahýbat polygrafií. K využití fóra je zapotřebí odpovídající bezplatná registrace.

bull11-12-2005-1f.gif

Stránky PrintPlanet

Japonský pre-press přechází z QuarkXPressu na InDesign

Spíše jen kuriózní, ale přece jen značně zajímavé, je sdělení Seybold Bulletinu, podle kterého čeká japonskou předtiskovou přípravu masivní přechod z QuarkXPressu na Adobe InDesign. Přechod je dán především změnou operační platformy: japonští polygrafové (teprve nyní) začínají opouštět Mac OS 9 a přecházet na Mac OS X. Tato změna znamená, že namísto stávajícího QuarkXPressu 3.3 (!) začne být používán InDesign ve své "pojaponštěné" J podobě. Důvodem "technické zaostalosti" Japonců byly a tak trochu i jsou problémy s adekvátní podporou japonského znakového písma ve zmíněných softwarech (stále se používají staré CID a OCF postscriptové fonty, což vede k drahému a restriktivnímu workflow). Adobe ale nakonec dokázala přece jen nabídnout přijatelné řešení v podobě podpory japonských OpenType fontů, zatímco QuarkXPress 6.1J zklamal očekávání uživatelů. Na konci roku 2004 tedy padlo finální rozhodnutí opustit dosavadní drahé Quark workflow a přiklonit se k InDesignu. Quarku tak hrozí ztráta významného trhu. Pro podrobnější analýzu situace doporučujeme příslušný článek Seybold Bulletinu (Vol 10, No. 23).

Drupa Innovation Parc World Tour: první zastávka na EmbaxPrintu

Jednou ze zajímavých expozic Drupy 2004, přibližující nové publikační postupy a technologie, spojené například s formáty XML a PDF, cross-media publishingem, color managementem či digitální fotografií, byl Drupa Innovation Parc (vystavovalo 41 společností z 13 zemí). Tato expozice ovšem s Drupou neskončila: v nejbližších dnech vyrazí na dvouleté turné po významných mezinárodních polygrafických veletrzích. První zastávku přitom budou mít čeští zájemci skutečně na dosah ruky, neboť je jí brněnský EmbaxPrint ve dnech 17-20. 5. K dalších veletrhům, jež budou Innovation Parc hostit, patří Print (Chicago), Ipex (Birmingham), All in Print (Šanghaj) či Igas (Tokio).

Macromedia rozšiřuje Web Publishing System

Společnost Macromedia oznámila update svého balíku aplikací pro podnikové publikování na Webu Web Publishing System. K novinkám, týkajícím se zejména klíčových komponent balíku, aplikací Contribute a Contribute Publishing Services, patří podpora technologie RSS (správce sítě nyní může nastavit systém pro automatické notifikace změn webu), rozšíření LDAP/AD interface, integrace s řešením Macromedia Breeze, snazší publikování jiného nežli HTML-obsahu aj. Update je možné stáhnout ze serveru výrobce zdarma. Připomeňme, že Web Publishing System je řešením, s kterým přišla Macromedia v loňském roce a které si již získalo uživatele například v oblasti zdravotnictví, školství či obchodu. Zaměřeno je na netechnicky zaměřené uživatele, kterým dovoluje snadno publikovat a spravovat obsah na podnikovém Webu.

P3Expeditor nabízí podporu národních specifik

Svým způsobem ojedinělé řešení pro poptávání polygrafických zakázek pomocí Internetu (Request For Quote - RFQ) P3Expeditor se v těchto dnech dočkalo podpory národních specifik, tedy především různých typů měn a měrových jednotek. Produkt, který jsme svého času přiblížili na Grafice v podrobné recenzi, je zajímavý především tím, že se jedná o samostatnou aplikaci (pro Maca či Windows) a nikoli webovou službu, jak je tomu v případě konkurenčních produktů. Uživatelé mohou s jeho pomocí vytvářet poptávkové listy, ty rozesílat polygrafickým podnikům ze své databáze prostřednictvím e-mailu a následně vyhodnotit nejvýhodnější nabídku, zadat zakázku a sledovat její vyřízení. Podle představitelů společnosti se P3Expeditor v posledním roce setkal se značným zájmem uživatelů, takže zákaznická báze se zvýšila víc jak čtyřnásobně, přičemž objem transakcí provedených pomocí řešení překročil 100 milionů USD.

psoft2f.gif

Nastavení parametrů zakázky v P3Expeditoru

X-Ray Magazine se vrací

Ti, kdo stále zachovávají věrnost sázecím programu QuarkXPress, se mohou se zájmem dívat na zprávu o návratu periodika X-Ray Magazine, které svou původní činnost ukončilo před sedmi lety. Jedná se totiž o časopis, který jednou za dva měsíce podává na svých stránkách informace o produktech společnosti Quark, ke kterým vedle XPressu patří enterprise řešení, jako je Quark Publishing System či Quark Content Manager. Vydavatel slibuje přinášet na stránkách svého periodika hloubkové přiblížení vlastností XPressu, informace, týkající se využití různých extenzí, a dále recenze a hodnocení produktů Quarku. Webová prezentace magazínu nabízí bezplatné stažení prvního čísla v PDF formátu, k dispozici je samozřejmě i odpovídající nabídka různých modelů předplatného(např. 60 USD za 6 čísel).

Quark Publishing System ve verzi 3.5 na NEXPO

Při příležitosti výstavy novinového průmyslu NEXPO 2005 (19-22. 3., Dallas) představila společnost Quark svůj Quark Publishing System (QPS) ve verzi 3.5. QPS je dosud hlavním leaderem mezi redakčními systémy pro vydávání magazínů, jak jsme se ovšem pokusili svého času na Grafice ukázat, ztrácí dnes značně zejména na úkor řešení, opírajících se o kombinaci Adobe InDesign-InCopy. Quark má tedy rozhodně dost důvodů k tomu, aby na tomto svém systému výrazněji zapracoval. Verze 3.5 nicméně podle všeho nějaká převratná vylepšení nepřináší: podle informací výrobce pouze nabízí lepší integraci s XPressem 6.x, funkci pro sledování změn, technologii QuarkConnect pro správu dokumentů externích aplikací (Microsoft Word či Excel, Adobe Illustrator a Photoshop aj.), podporu AppleScriptu a technologií Mac OS X Server a Mac XServe či vylepšení funkcí poznámek. K dalšímu dění kolem redakčních systémů a jiným novinkám z NEXPO 2005 se pravděpodobně ještě brzy na stránkách Grafiky vrátíme.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: