Nové tiskárny Lexmark: konkurence, třes se! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


VSE

Nové tiskárny Lexmark: konkurence, třes se!

31. října 2005, 00.00 | Lexmark představil na Invexu řadu nových tiskáren z oblasti laserového i inkoustového tisku. Navíc jedna z novinek – inkoustová tiskárna P450 přináší v tomto oboru naprosto inovativní funkci – zabudovanou CD vypalovačku.

Společnost Lexmark představila na letošním Invexu nové, výkonné laserové tiskárny řady Lexmark C52x a E34x. Tato zařízení jsou směřována pro pracovní prostředí menších a středně velkých firem. Další novinku představuje laserový monochromatický stroj – tiskárna řady T64x a posledním „žhavým želízkem v ohni“ je inkoustová foto-tiskárna Lexmark P450, určená především pro trh SOHO (malé kanceláře a domácnosti). Na posledně jmenovaném produktu je nejzajímavější přítomnost CD vypalovačky, čímž se tento model stává historicky první foto-tiskárnou s možností přímého zapisování na CD nosiče.

Lexmark C52x

Společnost Lexmark představuje nové barevné laserové tiskárny řady C52x, které jsou určeny pro zatížení menších a středně velkých firem. Tato řada zařízení dosahuje rychlosti barevného a černobílého tisku až 19 stran za minutu, při použití formátu A4 a až 20 stran za minutu - formátu Letter. Výhodou Lexmarku C52x jsou jeho menší rozměry, díky čemuž je zařízení dobře skladné. Díky výkonnému procesoru 312 MHz a volitelnému rozšíření paměti (až na 640 MB) dosahuje doby prvního výtisku za 13 s.Technologie Color Care, kterou je novinka vybavena, poskytuje nástroje pro úsporu toneru, přidělování oprávnění k použití, díky čemuž umožňuje přehlednější řízení nákladů barevného tisku a odhad na barevně vytištěnou stránku.

Tisk probíhá v rozlišení 1 200 x 1 200 dpi a je využíváno chemicky zpracovávaných tonerů. Nově použité tonery obsahují širokou paletu barev a v kombinaci s vysokým rozlišením tisknou ostře s prokreslenými detaily. Přístup k tonerům (při jejich výměně) je jednoduchý a rychlý, především díky bezpásové konstrukci. Tiskárna má implementovaný víceúčelový zásobník, pomocí něhož lze uskutečnit tisk na štítky, obálky, vizitky a další typy médií. V případě zájmu, lze rozšířit možnosti zařízení doplněním dalšího volitelného zásobníku (až na 750 listů A4). Měsíční funkční cyklus C52x je až 65 000 stránek. Zařízení umožňuje též oboustranný tisk a je vybaveno intuitivním ovládacím panelem s grafickými pomocnými obrazovkami. Konektivita probíhá přes USB kompatibilní se standardem USB 2.0, nebo přes rozhraní Ethernet 10/100 Base TX. Nová řada Lexmark C52x nabídne pět modelů, z nichž čtyři jsou síťové. Jedná se o typy C522n, C524n, C524dn a C524dtn. Doporučená koncová cena Lexmarků řady C52x začíná od 14 500 Kč bez DPH.

Řada Lexmark E34x

Další novinku představuje laserová tiskárna Lexmark E340, která vyniká rychlostí tisku až 28 stran za minutu (formátu A4) a až 30 stran za minutu (formátu Letter), přičemž k vytištění první stránky dochází již za 7,5 sekund. Fyzické rozlišení nabízí tento model 1 200 × 1 200 dpi. Hlavní ovládací prvek, představuje procesor s frekvencí 366 MHz s volitelnou „pracovní“ pamětí, jejíž horní hranice končí na 160 MB, čímž je dosaženo rychlého výstupu i složitějších úloh ve sdíleném prostředí. Měsíční funkční cyklus E34x je 15 000 stránek. K uživatelsky zajímavým funkcím tiskáren řady Lexmark E patří snadná instalace tiskových tonerů a tiskový ovladač s rozšířenými grafickými možnostmi. Tiskárny řady Lexmark E34x jsou také vybaveny ovládacím panelem LCD, který napomáhá k orientaci v menu i při tiskových operacích. Novou řadu Lexmark E tvoří výkonná tiskárna typu E340 a dva síťové modely, E342n a E342tn. Doporučená koncová cena Lexmarku E340 je 8 490 Kč bez DPH, cena síťových modelů potom: E342n – 12 190 Kč bez DPH a E342tn – 14 690 Kč bez DPH.

Lexmark T640

V pořadí třetí novinkovou řadu představují monochromatická laserová zařízení Lexmark T640, T642 a T644, které jsou směřovány do prostředí firem s vyšším měsíčním objemem tisku. Tyto tiskárny jsou navrženy s novým uživatelským rozhraním, které umožňuje poskytovat přizpůsobená řešení pomocí sady Lexmark Document Solutions Suite, jež byla dosud dostupná jen u multifunkčních zařízení Lexmark. Numerická klávesnice ovládacího panelu a přímé rozhraní USB usnadňují použití všech nových tiskáren Lexmark (tyto funkce byly s úspěchem použity již u dvou předchozích laserových modelů: W840 a C920). Lexmark T640 tiskne rychlostí až 33 stránek formátu A4 za minutu (popřípadě 35 stran za minutu formátu Letter). Typově vyšší model - Lexmark T642 tiskne rychlostí až 43 stran za minutu, Lexmark T644 dosahuje hodnoty až 48 stran za minutu (což představuje špičku mezi laserovými tiskárnami této cenové kategorie). Díky výkonnému procesoru s frekvencí 400 MHz a volitelnému rozšíření paměti až na 576 MB, dosáhnete doby prvního výtisku už za 6 sekund. Rozlišení tiskárny je 1 200 x 1 200 dpi. Rozměry a hmotnost T640: 345 x 421 x 498 mm (V x H x Š) a 17 kg. Funkční cyklus nového Lexmarku dosahuje až 200 000 stránek za měsíc.

Laserové tiskárny řady T64x jsou vybaveny přímým rozhraním USB pro tisknutí souborů PDF z paměťových zařízení Flash. Uživatelé mohou rychle vytisknout dokumenty vložením paměťového média do tiskárny. Lexmark T640 je vybaven víceúčelovým podavačem na 100 listů, vstupním zásobníkem na 250 listů, odkladačem na 1 850 listů, univerzálně nastavitelným zásobníkem se zásuvkou na 250 nebo 400 listů. Dále zde nejdeme 5 mailboxových přihrádek, expandér výstupu (až 650 listů), podavač obálek (volitelně zásuvka na 250, 500 nebo 2 000 listů). Je možný také tisk duplexní. Tisknout lze na všechny běžně používané typy médií, jako jsou: standardní papír, karty, štítky s dvojitou mřížkou, obálky, integrované a papírové štítky, polyesterové štítky, fólie, vinylové štítky. Konektivita zařízení probíhá přes USB (kompatibilní se standardem USB 2.0) – port USB na ovládacím panelu. Dále volitelné lokální porty: interní sériový RS-232C, interní obousměrný paralelní 1284-B, volitelné síťové porty Coax/Twinax adaptér pro SCS, externí Ethernet 10/100BaseTx (pro tisk), externí Token-Ring (pro tisk), interní Ethernet 10/100BaseTx, interní Fiber 100Basefx, N4050e 802.11g Wireless Print Server, interní Gigabit Ethernet a interní 802.11g.

Lexmark P450

Posledním nově uvedeným modelem je barevná inkoustová tiskárna s typovým označením P450, která nalezne uplatnění především v domácích podmínkách nebo menších kanceláří (fragment SOHO) – a to především díky dostupné ceně. Co je však na této novince nejzajímavější, je možnost přímého zápisu na CD nosiče, díky zabudované CD vypalovačce. Tím pádem můžete tisknout digitální fotografie (popřípadě dokumenty) z CD disků přímo přes zařízení (bez nutnosti připojení počítače). „Inkoustovka“ Lexmark P450 umí kromě zálohování fotografií na CD také kopírovat mezi jednotlivými médii, například: ukládat fotografie na USB flashdisk a z USB flashdisku (nebo fotoaparátu) vypalovat snímky na CD. Zařízení disponuje dále možností bezokrajového tisku fotografií v rozlišení až 4 800 dpi. Nechybí zde ani podpora technologie PictBridge a Bluetooth (s USB Bluetooth adaptérem). Kromě toho nabízí P450 také čtečku paměťových karet, podporující formáty: CF I, CF II, SM, MS a MS Pro, SD, MMC, xD a dále MS Duo, MS Duo Pro a Mini SD přes adaptér.

Lexmark P450 poskytuje užitečné funkce, pomocí nichž můžete zobrazovat snímky, tisknout, upravovat, ukládat, organizovat a sdílet. Zařízení je vybaveno barevným TFT LCD displejem o velikosti 2,4“. Samozřejmě je zde možnost též prohlížení fotografií na TV pomocí standardního videokabelu (není součástí tiskárny). Lexmark P450 je dodávána s ovladači, které umožňují základní úpravy fotografií jako například: oříznutí, otočení, úpravy barev, jasu a odstranění efektu červených očí. Snímky můžete doplnit též klasickými filtry jako jsou: sépiové, monochromatické nebo antické šedé barvy. Lexmark P450 se objeví v obchodních sítích začátkem listopadu, za doporučenou koncovou cenu 4 390 Kč bez DPH.

Resumé

Lexmark rozhodně nezahálí a rozjíždí agresivní útok na trh produkty, vhodnými pro všechny zákaznické skupiny. Vedle klasických laserových strojů pro větší firmy si přijde na své také „střední zákaznická skupina“ (středně velké podniky), ale výrobce nezapomněl ani na zapálené amatéry, kteří chtějí tisknout doma. Jednoznačně PRO hovoří především velice příznivé ceny, rychlost tisku a v neposlední řadě též kompaktní rozměry všech modelů. Velice mile překvapila poslední novinka s implementovanou vypalovací CD mechanikou, což posouvá inkoustové tiskárny všeobecně zase o krok dál. A jak na to zareaguje konkurence?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: