Nik Silver Efex Pro 1.0: profesionální stylizace černobílých fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


VSE

Nik Silver Efex Pro 1.0: profesionální stylizace černobílých fotografií

15. července 2008, 00.00 | Novinka mezi pluginy pro Adobe Photoshop je určena k tvorbě černobílých fotografií s různými doplňkovými efekty. Silver Efex Pro umí nejen konvertovat barevné snímky do černobílých, ale zvládne také realistickou simulaci různých filmových materiálů, podporuje interaktivní technologii U Point a má paletu pro kreslení efektů libovolným štětcem Photoshopu. Představení pluginu vám nyní nabízíme.

Silver Efex Pro společnosti Nik Software je nový plugin určený profesionálním fotografům a všem náročnějším uživatelům podnikajícím v oboru digitální fotografie. Silver Efex Pro slouží k převodu barevných i černobílých grafických předloh do podoby klasických černobílých fotografií, tedy přesněji řečeno digitálních snímků ve stupních šedi. Nejedná se pochopitelně o obyčejnou konverzi barev do stupňů šedi, nýbrž o poměrně sofistikovanou stylizační metodu tvorby kreativních černobílých snímků s různými vlastnostmi a několika doplňkovými efekty.

Silver Efex Pro existuje ve verzích pro Windows a Mac OS X a prodává se za 200 EUR. Na rozdíl například od Color Efex Pro je Silver Efex Pro k dispozici pouze v jedné variantě pro Adobe Photoshop 7 a vyšší verze funkční i v Photoshop Elements (2.0 až 6.0 pro Windows a 2.0+ pro Mac OS X) a jiných grafických editorech kompatibilních s plugin architekturou Photoshopu. Nik Software myslí i na majitele Apple Aperture, pro který existuje samostatná verze Silver Efex Pro.

Technologie U Point, stylizace snímků a simulace filmových materiálů

Prostřednictvím Silver Efex Pro můžete velmi snadno převést stávající barevné snímky do podoby černobílých fotografií. Vlastnosti vybraných ploch snímků lze přitom ovlivnit prostřednictvím kontrolních bodů technologie U Point – podrobnosti a vlastnosti této velmi zajímavé a užitečné softwarové technologie jsme na Grafice On-line popisovali již několikrát, postačí tedy krátké shrnutí. Každý kontrolní bod definovaný přímo v náhledu grafické předlohy přímo ovlivňuje okolní vymezenou plochu fotografie, přičemž každý kontrolní bod má několik předem daných vlastností. V případě Silver Efex Pro se například jedná o vlastnosti ovlivňující lokální jas, kontrast a strukturu grafické předlohy převáděné do stupňů šedi. Strukturou je míněna zejména intenzita zvýraznění původního reliéfu, což se hodí hlavně u krajin a dalších přírodních scenérií či portrétových snímků.


Silver Efex Pro 1.0 - prostředí pluginu s rozděleným pohledem na původní a upravenou fotografii s jedním nadefinovaným kontrolním bodem, navigátorem plochy snímku a dalšími předvolbami


Silver Efex Pro 1.0 - další z možných typů náhledů upravovaného snímku


Silver Efex Pro 1.0 - některá z dostupných nastavení pro konverzi grafických předloh do černobílých fotografií

Prací s lokálním jasem a kontrastem můžete výrazně ovlivnit tónování zvolených ploch snímku, k dispozici jsou proto i funkce pro potlačení či naopak zvýraznění světlých a tmavých ploch grafické předlohy. Manipulovat můžete i s celkovou úrovní detailů a šesti celoplošnými barevnými filtry ovládanými jedním klinutím myší. Mezi další stylizační funkce patří celková úprava tónování konvertovaného snímku a nastavení efektu vinětace včetně rozměrů kruhových rohů pro vinětaci.

Významný díl na realistické konverzi do podoby černobílých fotografií tvoří sada předvoleb pro simulaci filmových materiálů. Silver Efex Pro umí poměrně dokonale „generovat“ vlastnosti osmnácti nejpoužívanějších černobílých filmových materiálů (Agfa, Kodak, Ilford, Fuji aj.) s různou hodnotou ISO a s odlišnou velikostí zrna.

Všechny výše zmíněné funkce vyjma kontrolních bodů lze uložit do předvoleb, pro které plugin umí vygenerovat i aktuální náhled po právě upravovaný snímek. Součástí instalace Silver Efex Pro je něco přes dvacet souhrnných předvoleb převážně pro různé umělecké fotografie včetně několika variant pro imitaci podexponovaných či naopak přeexponovaných snímků.


Silver Efex Pro 1.0 - součástí efektových funkcí pluginu je i nabídka simulovaných filmových materiálů

Kreslení efektů štětcem

Stejně jako ostatní novější pluginy společnosti Nik Software (původně Nik Multimédia) má Silver Efex Pro samostatnou paletu na tvorbu stylizačních efektů s pomocí libovolného štětce Adobe Photoshopu, který pak lokálně vytváří totožný efekt černobílé kresby jako samotný plugin. Selektivní kreslení funguje pouze v Adobe Photoshopu stejně jako podpora Smart Filter – obě tyto funkce nejsou k dispozici u verze pluginu pro Apple Aperture.

K dispozici máte funkce pro kreslení, vyplňování objektů „efektem“, gumování a smazání nakresleného efektu. U kreslení i mazání efektu štětcem jsou podporovány tlakově citlivé tablety a při vhodně zvolené velikosti a tvaru štětce lze vyrobit netradiční grafické kompozice.


Silver Efex Pro 1.0 - paleta pluginu v Adobe Photoshopu umožňuje selektivní tvorbu efektů libovolným štětcem Photoshopu

Závěr

Silver Efex Pro určitě nezvítězí v oblasti doplňků pro Photoshop a další grafické editory z hlediska poměru cena/výkon, možnosti pluginu včetně integrované technologie U Point a schopnosti kreslit v Adobe Photoshopu efekty štětcem jsou však natolik zajímavé, že by se Silver Efex Pro mohl uplatnit především v oboru stylizace digitálních fotografií – a přesně k těm účelům je plugin navržen a určen. Navíc není vyloučeno, že se Silver Efex Pro v budoucnu objeví (možná i za trochu jinou cenu) i ve verzi pro Nikon Capture NX 2.0, který využívá shodné patentované technologie U Point jako všechny nové pluginy z dílny Nik Software.

Demoverzi pluginu si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Nik Software.


Silver Efex Pro 1.0 - nastavení základních vlastností kreslicích respektive "efektových" funkcí


Silver Efex Pro 1.0 - předvolby pluginu

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: