MyFonts: nejúspěšnější písma roku 2009 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

MyFonts: nejúspěšnější písma roku 2009

8. ledna 2010, 00.00 | Jeden z největších online prodejců počítačových písem, server MyFonts, zveřejnil nedávno seznam deseti písem, která se loni na jeho stránkách nejlépe prodávala. Jejich kategorie, resp. účely, jsou skutečně rozmanité a podání zdařilé a mnohdy inspirativní, a tak jejich přehled stojí určitě za pozornost. Naleznete jej v našem článku.

Jeden z největších online prodejců počítačových písem, server MyFonts, zveřejnil nedávno seznam deseti písem, která se loni na jeho stránkách nejlépe prodávala. Jejich kategorie, resp. účely, jsou skutečně rozmanité a podání zdařilé a mnohdy inspirativní, a tak jejich přehled stojí určitě za pozornost. V následujícím přehledu uvádíme jen zkrácenou verzi informací, které lze blíže dohledat v tomto původním článku z blogu MyFonts.

Champion Script Pro

Nejúspěšnější font kategorie „formal script “ na MyFonts v roce 2009. Výtvor řecké písmolijny Parachute. Založen na rukopisech anglického kaligrafa Josepha Championa z 18 století. Oba řezy písma obsahují úctyhodných 4 280 glyfů, což je podle MyFonts možná největší počet alternativních glyfů poskytovaných v rámci jediného script fontu. Za nabízenými možnostmi se skrývá pokročilé použití technologie OpenType a i proto stojí za to se blíže seznámit s principy designu a vlastnostmi daného fontu.

myfont2009-1f.jpg

Geogrotesque

Loni vůbec nejprodávanější nový font a vedle toho také nejoblíbenější ve své kategorii, tedy coby čtyřúhelníkový bezserifový font. Díky sedmi řezům se jedná o výbornou volbu pro sazbu headlinů v magazínech či výročních zprávách. Navíc je vhodný i k sazbě textů o středním rozsahu a výšce, kde jej lze spojit s headline fontem Geogrotesque Stencil. Autorem je Eduard Manso.

myfont2009-2f.jpg

Liza Pro

Nejúspěšnější brush script z dílny tria Underware, které mimochodem vytvořilo i logo MyFonts. Liza Pro se snaží v maximální míře napodobit rukopis, přičemž pokročilé využití funkcí OpenType nad 4 000 glyfy dovoluje v programech podporujících příslušné schopnosti vytvářet optimální a díky automatickým substitucím skutečně různorodé podoby „rukopisu“. Více se lze dočíst v této a této PDF příručce.

myfont2009-3f.jpg

Calluna

Nejúspěšnější serifový font, z dílny Jos Buivengy. Vznikl jako původně vedlejší produkt při tvorbě jiného populárního fontu daného autora Museo. Používá se k sazbě knih, kde působí precizně i v malých velikostech, na druhou stranu je použitelný i pro plakáty.

myfont2009-4f.jpg

Memoriam

Vítěz kategorie calligraphic display font. Výtvor Patricka Griffina z písmolijny Canada Type. Byl původně určen pro obálku „vzpomínkového“ vydání magazínu New York Times v prosinci 2008, po úspěchu u editorů a designérů magazínu byl ale nakonec použit v rámci celého vydání. Obsahuje mnoho alternativ, které jsou distribuovány formou tří rozdílných fontů ve formátech PostScript a TrueType nebo též OpenType fontu Memoriam Pro, který přidává další glyfy. Vzhledem k extrémně tenkým vlasovým linkám je daný font vhodné používat pouze ve větších velikostech.

myfont2009-5f.jpg

Alright Sans

Nejprodávanější font z nové kategorie „workhorse sans-serif“, autorem je Jackson Cavanaugh. Charakterizován jako zřetelný a neokázalý bez toho, že by byl nevýrazný či zkostnatělý. Nabízí robustní sadu typografických vlastností jako jsou kapitálky pro základní řez i kurzívu, osm sad číslic či case-sensitive interpunkci.

myfont2009-6f.jpg

Ivory

Font roku v kategorii ornamental, vytvořila písmolijna FaceType. Kombinuje klasické kapitálky s uměleckými ornamenty, inspirován titulkovým písmem z kompendia o ovoci vydaném v roce 1882. Písmo lze použít buďto formou dvou fontů (NoSwashes – bez ornamentů, Swashes – s ornamenty) či ve fontu jediném (Ivory Headline).

myfont2009-7f.jpg

Narziss

Vítěz kategorie display serif font, autorem Hubert Jocham. Nabízí zakroucené křivky v podáních „Drops“ a „Swirls“, v malých velikostech lze kompatibilní tvary použít díky fontu Narziss Text.

myfont2009-8f.jpg

We Love Nature

Obrázkový font roku vytvořený písmolijnou Kapitza. Obsahuje 52 ručních ilustrací zpodobňujících květiny s jasnými obrysy a minimem vektorových bodů.

myfont2009-9f.jpg

Aphrodite Slim Pro

Vítěz v kategorii slavnostních fontů vytvořených písmolijnou Typesenses. Jedná se o hybrid dřívějších ručně kreslených fontů Aphrodite Pro a Aphrodite Slim, obsahující řadu kaligrafických stylů a víc jak 1 000 glyfů, včetně předdefinovaných slov a slabik v angličtině, francouzštině, španělštině a němčině.

myfont2009-10f.jpg

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Design  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: