Microsoft Expression Web 3: moderní WYSIWYG HTML editor s bonusovými aplikacemi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Microsoft Expression Web 3: moderní WYSIWYG HTML editor s bonusovými aplikacemi

3. srpna 2009, 00.00 | Jen pár dní stará je třetí verze balíku Expression Web, který obsahuje tři hlavní aplikace Web, Design a Encoder, jejichž propojením získáte univerzální sadu programů na editaci, vývoj a tvorbu webových stránek a také vektorové grafiky a video obsahu využitelného nejen v Silverlightu, ale také v jiných aplikacích. Představení třetí stěžejní verze balíku Expression Web a jeho novinek vám nyní nabízíme.

Historie balíku Microsoft Expression je dnes už poměrně bohatá. Původní multifunkční grafický editor Creature House Expression specializovaný na vektorovou i webovou grafiku předělala společnost Microsoft prakticky od základů a některé funkce původního Expression rozvedla v rámci sady profesionálních vývojářských nástrojů určených především pro návrhy, vývoj a editaci obsahu webových stránek a jejich jednotlivých grafických a multimediálních prvků.

Samotný balík Microsoft Expression Web doplňuje v rodině produktů Expression ještě sofistikovaný editor Expression Blend (nově s integrovaným modulem SketchFlow určený mimo jiné hlavně pro návrhy prototypů grafických rozhraní) na tvorbu Silverlight a WPF projektů. Kombinace Expression Blend + Web se prodává pod označením Expression Studio za 599 USD, samotný Expression Web pak momentálně přijde na 149 USD.

Součástí Expression Web 3 přitom není pouze nástupce FrontPage, nýbrž i softwarový video enkodér/konvertor Expression Encoder 3, editor vektorové grafiky Expression Design 3 a navrch ještě aplikace/technologie Expression Web 3 SuperPreview na testování a vizuální porovnávání webových stránek v offline režimu současně ve Firefoxu a v několika verzích MS Internet Exploreru. Všechny zmíněné aplikace jsou k dispozici pouze ve verzích pro Window XP/Vista/Windows 7, samotné runtime prostředí pro Silverlight je pochopitelně zdarma a existuje mimo jiné i pro Mac OS X.


Microsoft Expression Web 3 - prostředí editoru Expression Web 3 s aktivním WYSIWYG režimem

Expression Web 3 + SuperPreview

Expression Web 3 je profesionální webový editor s podporou nejpoužívanějších standardů od HTML/XHTML a CSS přes PHP, a JavaScript až po ASP.NET a ASP.NET AJAX. Editace stránek probíhá formou reálného vizuálního náhledu, nebo jeho kombinace se zdrojovým kódem webové stránky či projektu. Kvalita WYSIWYG režimu je v celku vysoké úrovni, nutno však přiznat, že reálnosti a kvalit WYSIWYG módu Adobe Dreamweaveru stále nedosahuje. Týká se to zejména různých způsobů odřádkování z pozic DIV prvků (které podle konkrétních situací zobrazuje Expression Web 3 občas dost podezřelým způsobem), stejně jako v používání padding a margin „napasovaných“ v Expression Web 3 pochopitelně na MS Internet Explorer. Je zkrátka nutné se smířit s tím, že WYSIWYG editor v Expression Web 3 není zcela bezchybný z hlediska reálnosti náhledu webové stránky a porůznu provádět korekce například v podobě vynechání tabulátorů, mezer a jiných triků převážně s kaskádovými styly.


Microsoft Expression Web 3 - rozdělený pohled na vizuální a zdrojovou podobu webu


Microsoft Expression Web 3 - komfortní vyhledávání a nahrazování textu, textových řetězců apod.


Microsoft Expression Web 3 - jazyková nastavení pro aktuální webovou stránku


Microsoft Expression Web 3 - jedna z dalších sekcí nastavení vlastností webové stránky, konkrétně defaultních vlastností odkazů


Microsoft Expression Web 3 - integrované funkce na optimalizaci HTML/XHTML kódu


Microsoft Expression Web 3 - formátování odstavců s textem v duchu MS Wordu či spíše původního MS FrontPage


Microsoft Expression Web 3 - definování nového kaskádového stylu

Naštěstí si můžete webové stránky a obecně různé webové projekty zkontrolovat a vizuálně porovnat v Expression Web 3 SuperPreview. Jedná se o samostatnou aplikaci, která umožňuje testovat webové stránky vykreslované jádry Microsoft Internet Exploreru 6, 7 a 8, a také prostřednictvím jádra Mozilla Firefoxu (včetně verze 3.5). SuperPreview funguje na rozdíl od (pro koncové uživatele zatím bohužel nedostupné) AIR aplikace Adobe BrowserLab v offline režimu. Budoucí verze SuperPreview by podle všeho měly podporovat také Apple Safari neboli jádro WebKit, z vývojářských blogů ovšem nelze usuzovat, kdy (ani zda) se tak stane.

SuperPreview 3 nabízí nejen současné prohlížení webových stránek v oknech s různým rozvržením, ale také obecné zkoumání objektových prvků (DIVy apod.) včetně jejich zdrojového kódu. SuperPreview 3 neumí přímo renderovat Flash a ActiveX prvky ani jiný objektový obsah a nelíbí se mu ani případná instalace betaverze MS IE 8, kterou musíte bezpodmínečně upgradovat.


Microsoft Expression Web 3 - SuperPreview je šikovný nástroj na testování a vizuální porovnávání webových stránek v různých verzích Microsoft Internet Exploreru a také ve Firefoxu

Novinky v Expression Web 3

Expression Design 3 se více zaměřuje na práci s multimediálním obsahem webových stránek a tzv. Rich Internet aplikací kombinujících především platformy Silverlightu a .NET s Flashem, technologií Deep Zoom v Silverlightu (nebo v Seadragon Ajax Deep Zoom Composeru) a Windows Media soubory (audio, video), které můžete pohodlně vkládat do webových projektů pomocí drag&drop.

Expression Web 3 se umí integrovat s Expression Design a s Expression Blend a umí stejně jako níže popsaný Expression Design importovat PSD soubory Adobe Photoshopu – například jako šablony či samostatné grafické prvky. Import PSD souborů bude muset Microsoft ještě dotáhnout do použitelnější podoby, bez podpory alespoň základních efektových vrstev totiž ztrácí podpora vrstev PSD souborů svůj hlavní smysl.

Významnou novinkou Expression Web 3 je výše popsaná samostatná aplikace SuperPreview, jejíž část je pravděpodobně integrovaná přímo do editoru a pracuje formou „snapshotů“ náhledů webových stránek automaticky aktualizovaných při změně zdrojového kódu stránky. Rendering obsahu stránek v SuperPreview 3 i ve snapshotech v Expression Web 3 je bohužel dost pomalý, někdy je třeba počkat si na obnovu obsahu i na rychlejším procesoru klidně i několik sekund. Nemusím snad zdůrazňovat, že samozřejmostí je nativní podpora MS Internet Exploreru 8 a návaznost Expression Web 3 na některé technologie MS IE 8.

Součástí Expression Web je nově také FTP publikování (protokoly FTP, nebo zabezpečená komunikace přes FTPS či SFTP), jehož prostřednictvím můžete paralelně přenášet více souborů současně namísto postupného odesílání metodou soubor po souboru.


Microsoft Expression Web 3 - editor zdrojového kódu webové stránky + kontextové ovládací menu

Expression Design 3

Editor vektorové grafiky Expression Design 3 pokračuje v nastoupeném trendu moderních „úsporně řešených“ grafických nástrojů, které se specializují na konkrétní činnosti. Expression Design sice teoreticky lze použít i jako univerzální editor na zpracování vektorové grafiky včetně různých Live efektů, jako konkurence Adobe Illustratoru nebo CorelDRAWu ale Expression Design 3 neobstojí, a určitě i právě proto je editor určený spíše k všeobecné přípravě grafiky pro Silverlight projekty, webové stránky a různé webové/internetové aplikace.

Novinkou ve třetí stěžejní verzi Expression Design je mimo vylepšeného systému dokovacích panelů a podpory Silverlightu 3 (+ WPF efektů) především import PSD souborů Adobe Photoshopu, a to buď přímo, nebo přetažením PSD souboru do dokumentu Expression Design. Na korektní import speciálních efektových a korekčních vrstev dokumentů Adobe Photoshopu předem zapomeňte, Expression Design si poradí jen s efektem stínu a běžnými vrstvami PSD souborů.


Microsoft Expression Web 3 - i když z původního editoru nezůstal kámen na kameni, je Expression Design 3 novodobým (avšak podstatně zjednodušeným) nástupcem Creature House Expression


Microsoft Expression Web 3 - preference vektorového editoru Expression Design 3

Expression Encoder 3

Doplňkovou aplikací v balíku Expression Web 3 je softwarový enkodér a konvertor videa Expression Encoder 3. Přehledné grafické rozhraní enkodéru umožňuje video převádět mezi jednotlivými podporovanými formáty (QuickTime, AVI, MPEG aj. ), a také video jednoduše rozdělit či oříznout ve stanoveném bodu střihu. Expression Encoder 3 nabízí dále možnost manipulace s vícekanálovým zvukem, rychlé porovnávání jednotlivých video profilů, podporu metadat pro identifikaci a popisy video souborů a tvorbu kapitol a bookmarků pro DVD kompilace.

Součástí Expression Encoderu 3 jsou aktuální kodeky VC-1 a H.264 pro konverzi či transkódování SD i HD videa, které lze používat v Microsoft Silverlightu podobným způsobem jako MP4 či FLV video ve Flash animacích a projektech. Pro Silverlight má ostatně Expression Encoder 3 i příslušné šablony a enkódovací profily, které si můžete nadefinovat a upravit pro libovolný video- či multimediální projekt, nebo například pro iPod, Zune či pro WM atp. kompatibilní mobilní zařízení. Enkódování lze doplnit o volitelnou podporu IIS Smooth Streamingu, který dokáže podstatně zredukovat datový tok streamovaného videa.


Microsoft Expression Web 3 - Expression Encoder slouží ke konverzi a traskódování videou souborů pro různé účely včetně přípravy video obsahu pro Silverlight aplikace/prezentace a obecně libovolné jiné Silverlight projekty

Společně s Expression Encoderem 3 nově získáte ještě utilitu Screen Capture na zachytávání obsahu obrazovek a nahrávání zvukových komentářů, které lze pak zkombinovat s videem a statickými screenshoty například pro účely tvorby interaktivních výukových kurzů, prezentací či manuálů v Silverlightu.


Microsoft Expression Web 3 - utilita Encoder Screen Capture slouží ke grabování obsahu oken a obrazovek Windows a také k pořizování hlasových nahrávek například pro účely tvorby dokumentací či interaktivních výukových kurzů


Microsoft Expression Web 3 - předvolby modulu Screen Capture

Závěr

Microsoft postupně rozšířil Expression Web zejména z hlediska multimediálních objektů a podpory PHP, celému balíku prospěla také aktualizace editoru Expression Design a vhod přijde i Expression Encoder. Připočtu-li ke třem zmíněným aplikacím ještě SuperPreview (byť bez chybějícího přímého renderingu Flash a ActiveX objektových prvků), je Expression Web 3 se svou momentální cenou 149 USD velmi lukrativní WYSIWYG HTML editor na současném softwarovém trhu. Poměr cena/výkon je právě vzhledem k ceně celého balíku opravdu výborný, nicméně stále je na čem pracovat zejména z hlediska rychlosti jednotlivých aplikací, „konzistenci“ jejich ovládání, podpory PSD a AI souborů (u Expression Design) a dokonalejší výměny dat mezi editory Expression Design a Expression Web.

Zkušební verzi Expression Web si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: