Microsoft Expression Media 2.0: nová verze správce fotografií a multimediálních souborů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Microsoft Expression Media 2.0: nová verze správce fotografií a multimediálních souborů

21. dubna 2008, 00.00 | Profesionální manažer obrázků a fotografií iView Media Pro zakoupený společností Microsoft se konečně probral k životu a po
několika bezvýznamných aktualizacích přichází na svět v rámci produktové řady Expression nová betaverze tohoto poměrně kvalitního produktu na správu, katalogizaci a úpravy digitálních snímků, obrázků, video sekvencí a dalších typů souborů. Představení programu vám nyní nabízíme.

Správce obrázků a digitálních fotografií s řadou doplňkových editačních, konverzních a publikačních funkcí Expression Media společnosti Microsoft jistě není třeba sáhodlouze představovat. Program ostatně znáte pod jeho původním názvem iView MediaPro, jehož kompletní akvizici má na svědomí právě Microsoft, který až na akvizice iView MediaPro neměl ve svém portfoliu žádný kvalitní (a zejména konkurence schopný) manažer digitálních snímků.

Zařazení iView MediaPro do produktové řady Expression (o které jsme toho napsali na Grafice On-line již poměrně dost) v čele s balíkem Expression Studio netrvalo Microsoftu nijako dlouho, s vývojem správce fotografií to však vypadalo dost bledě. Nových funkcí bylo v iView MediaPro přejmenovaném na Expression Media naprosté minimum, což se naštěstí snaží napravit až druhá stěžejní verze Expression Media dostupná jak pro Windows XP/Vista, tak i pro Macintosh s Mac OS X 10.4+.

Nové formáty, katalogizační funkce a vyšší rychlost aplikace

Původní iView MediaPro podporoval mimo běžných grafických formátů a RAW snímků také některé kancelářské dokumenty, HTML dokumenty a několik dalších specializovaných formátů souborů. Microsoft proto v Expression Media 2 dále rozšířil podporu „kancelářských“ souborů o možnost katalogizace dokumentů MS Office 2007/2008 (DOCX, DOTX, PPTX, POTX, XLSX a XLT), do katalogů můžete nově začlenit i XAML soubory a běžné CSS, JS, a VBS soubory podporované ostatními aplikacemi balíku Expression Studio.

Katalogizační operace umí nově u Expression Media 2 pro Windows využívat funkce Autoplay pro automatizované prohledání nově připojených datových zařízení (například typu Flash disk, paměťová karta aj.) a zařazení na nich uložených podporovaných typů souborů do aktuálního katalogu. Verze Expression Media 2 pro Mac OS X 10.5 nabízí díky funkcím operačního systému v importním okně náhledový systém bez nutnosti otevírat obrázky v externí aplikaci či importovat je k prohlédnutí do katalogu.

Důležité jsou i změny týkající se rychlosti programu, který nikdy nepatřil mezi nějak velké rychlíky, a některé operace mu trvaly dost dlouho. Výrazně rychlejší je nyní například práce se sítovými disky a katalogy, které sdílí či edituje více uživatelů. Subjektivně rychlejší je určitě i práce s katalogem včetně importu grafických a multimediálních souborů i generování jejich náhledů, jejichž kvalitu si můžete nastavit v předvolbách aplikace. Užitečná je i funkce automatického obnovení importu souborů do katalogu po nalezení poškozeného souboru či souborů, o kterých pak Expression Media 2 souhrnně informuje uživatele.


Microsoft Expression 2.0b - prostředí programu s aktivním informačním panelem, náhledy snímků a kontextovým ovládacím menu

Hlavní pracovní panely, klíčová slova a Virtual Earth

Přehlednost a pohodlí ovládání Expression Media 2 je na vysoké úrovni. Mimo hlavního okna s náhledy snímků a s podporou drag&drop máte stejně jako v původní verzi manažeru k dispozici dva nástrojové panely Info a Organize pro snadnou katalogizaci podporovaných typů souborů, jejich hodnocení, práci s klíčovými slovy apod. Oba panely byly vylepšeny například o menu pro přidávání poznámek a rychlé setřídění souborů. Vylepšená je v nové verzi Expression Media také práce s klíčovými slovy. Jednotlivá klíčová slova lze nyní hierarchicky vytvářet a řadit v panelu Organize, novinkou je i Keywords finder pro vyhledávání klíčových slov.

V souvislosti s editací EXIF/IPTC metadat zavedl Microsoft další užitečnou inovaci – podporu GPS informací ve fotografiích. Nově tedy můžete u snímků vizuálně zobrazit a případně i aktualizovat jejich zeměpisnou pozici na microsoftí mapě virtuální 2D/3D mapě Virtual Earth – aktualizace GPS pozice ale zatím fungují dost podivně, ve finální verzi Expression Media 2 to doufejme Microsoft ještě doladí.


Microsoft Expression 2.0b - další hlavní panel Organize zpřehledňuje katalogizační funkce, View Options pak slouží k přizpůsobení prohlížecích funkcí programu


Microsoft Expression 2.0b - jednou z nových funkcí programu je možnost přidávat k fotografiím GPS lokaci přímo do 2D/3D mapy či do microsoftího 3D glóbu Virtual Earth

Je libo QuickTime nebo raději Windows Imaging Components?

Hodně zajímavá je aktivita Microsoftu ohledně původně nezbytného systému QuickTime, na kterém se Expression Media 2 pro Windows snaží být co nejméně závislý. Nyní již tedy nezbytně nepotřebujete k některým funkcím mít QuickTime nainstalovaný, zato si budete muset nainstalovat jinou sadu doplňků Windows Imaging Components, která QuickTime defacto zastupuje například v případě dekódování obrázků/fotografií a jejich transformací. Pro některé specializované typy souborů v čele s RAW snímky jsou pro Windows Vista zapotřebí ještě samostatné obrazové kodeky, které si opět můžete stáhnout zdarma ze stránek výrobců jednotlivých značek digitálních fotoaparátů.

Zcela nezávislý na QuickTime ale Expression Media 2 pro Windows doposud není (verze pro Mac OS X se bez QuickTime celkem logicky neobejde vůbec), takže například u některých exportních operací uvidíte pouze logo QT indikující důležitost nainstalovaného QuickTime pro danou funkci. QuickTime je nezbytný například pro export slideshow v podobě videa, konverzi zvukových záznamů a videa, rotace obrázků a fotografií, tvorbu PDF dokumentů a také pro úpravy snímků v integrovaném Image Editoru.


Microsoft Expression 2.0b - s pomocí integrovaného Image Editoru můžete upravit obrázky a fotografie včetně kalibrací barev, retuší červených očí, změny rozlišení snímku, potlačení šumu, zaostření fotografií aj.


Microsoft Expression 2.0b - obrázky, fotky a další podporované typy souborů můžete z programu publikovat mimo jiné i ve formátu PDF s různým rozvržením snímků na stránce

Light Table s podporou více monitorů

Pokud jste si zvykli na šikovnou funkci prosvětlovací desky Light Table sloužící k vizuálnímu porovnávání několika snímků současně, možná se vám bude hodit podpora více monitorového zobrazení právě pro Light Table. Katalog a další informační panely tedy můžete mít zobrazeny na jednom monitoru, okno pro porovnávání snímků Light Table na druhém monitoru a nemusíte už přepínat mezi jednotlivými okny.


Microsoft Expression 2.0b - jednou z vylepšených funkcí je "prosvětlovací deska" Light Table umožňující vzájemně vizuálně porovnávat vybrané snímky

Závěr

Především je nutno podotknout, že na Expression Media 2 je konečně po delší době vidět pokrok ve vývoji aplikace. Stále se sice jedná o betaverzi s několika nedodělky (viz podobné informace o programu na webových stránkách Expression Media), alespoň ale už víme, jakým směrem se bude vývoj programu ubírat a jaké nové funkce můžeme ve finální verzi 2.0 očekávat. S cenou Expression Media to už tak moc slavné není, 299 USD za stávající verzi 1.0 je opravdu hodně.

I když je v ceně Expression Media navíc ještě Expression Encoder pro konverzi a publikování videa včetně exportu videa pro Microsoft Silverlight a podpora kodeku VC-1 zahrnující jak video pro různá mobilní zařízení, tak i HD video, stále se mi stávající cena Expression Media zdá (především ve srovnání s konkurenčními správci digitálních fotografií se srovnatelnou škálou funkcí) opravdu hodně vysoká.

Zkušební verzi Expression Media 2 (aktuální trial verze vyprší 1. července 2008) si můžete stáhnout zdarma z webových stránek rodiny produktů Microsoft Expression.


Microsoft Expression 2.0b - součástí správce fotografií jsou jako obvykle i funkce pro hromadné přejmenování souborů


Microsoft Expression 2.0b - hlavní předvolby aplikace


Microsoft Expression 2.0b - nastavení asociací a zobrazování podporovaných typů souborů


Microsoft Expression 2.0b - předvolby pro slideshow

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: