Metadata Working Group uvedla první specifikaci pro bezproblémovou výměnu metadat digitálních fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Metadata Working Group uvedla první specifikaci pro bezproblémovou výměnu metadat digitálních fotografií

technologie tabletpc

3. října 2008, 00.00 | Ve světě digitální fotografie mají metadata spojená s digitálními snímky stále větší význam. Zároveň ale způsoby jejich použití a aplikační podpora nejsou vyřešeny vždy právě ideálním způsobem. O nápravu daného stavu se snaží organizace Metadata Working Group, která u příležitosti letošní Photokiny předložila první specifikaci pro interoperabilitu a zachování metadat v oblasti konzumentské digitální fotografie. Co konkrétně tento materiál přináší a k čemu bude užitečný běžným uživatelům?

Metadata, čili data o datech, mají stále větší význam i ve světě digitální fotografie, resp.všech oblastech, jenž digitální fotografie užívají, publikační průmysl nevyjímaje. Jsou zde nositeli informací spojených s pořízením snímku (Exif data např. o čase, datu a místě pořízení, rozměrech, rozlišení aj.), jeho posláním (IPTC údaje např. o statusu snímku ve workflow, určení apod.), autorskými právy (copyright, adresa autora, licence aj.) či zpracováním (sidecar soubory v RAW nástrojích apod.). Využity přitom mohou být jak při automatickém zpracování fotografií odpovídajícím softwarem (zobrazení RAW, rotace, třídění, montáž v sázecím programu aj.), tak i při manuálních činnostech (hledání, hodnocení, zjištění aktuálního stavu snímku ve workflow, určení copyrightu, stále populárnější geotagging aj.). Vkládány, zpracovávány a různě využívány jsou v zařízeních typu digitálních fotoaparátů či skenerů, podporovány jsou pak v prakticky každém dnešním grafickém softwaru, klíčovou roli hrají při vystavení fotografií na Internetu (prohledávání, katalogizace, ochrana autorských práv aj.). Vedle formátů Exif a IPTC zde hraje stále významnější roli metadatový formát společnosti Adobe XMP, jenž má ambice být vlastně jakýmsi univerzálním formátem pro kódování metadat vůbec. (Podrobnější výklad o metadatech a jejich formátech jsme dříve přinesli v naši Encyklopedii publikačních formátů.)

S rostoucím významem metadat v oblasti digitální fotografie jsou stále zřejmější i určitá slabá místa při zpracování a používání daného typu informací. Ta jsou dána zejména nejednoznačnými způsoby implementace podpory metadat v jednotlivých formátech, nástrojích a zařízeních, a také často se překrývajícími způsoby nasazení jednotlivých metadatových specifikací. Výsledkem pak bývají ztráty metadat při přenosu obrazové informace mezi zařízeními a aplikacemi a také absence jednoznačných scénářů, které by dovolily skutečně efektivní využití daného typu informací ve všech fázích zpracování a publikování snímků.

mwg2f.jpg

O nápravu daného stavu se snaží organizace Metadata Working Group, která byla v roce 2007 založena společnostmi Microsoft (iniciátor celého projektu), Apple, Adobe, Canon a Nokia, v roce 2008 se k ní přidala společnost Sony. Cíle dané organizace jsou v duchu toho, co bylo řečeno výše, následující:

  • zachování a bezproblémová interoperabilita metadat digitální grafiky

  • interoperabilita a dostupnost pro všechny aplikace, zařízení a služby

Dané cíle zní samozřejmě až příliš obecně, nyní lze ale vidět i první pokusy o jejich realizaci v praxi. U příležitosti letošní Photokiny byla totiž zveřejněna první specifikace vytvořená Metadata Working Group, nesoucí název "Guidelines for handling image metadata", jenž je zaměřena na konzumentské využití metadat v digitální fotografii. Ve volně dostupném dokumentu o celkem 42 stranách jsou takto nejprve nastíněny podrobněji současné způsoby reprezentace a použití metadat v digitální fotografii a popsány obvyklé problémy naznačené výše. Následně jsou pak specifikovány scénáře, jak těmto problémům čelit a vybudovat tak workflow, ve kterém zůstanou metadata zachována a efektivně využita.

mwg1f.jpg

Specifikace může být použita coby příručka pro uživatele digitální fotografie, či každého, kdo se o danou problematiku zajímá (pracovníci vydavatelství, správci obrazových bank aj.), ještě více ale slouží coby (royalty free) doporučení pro výrobce, jenž mohou její informace zohlednit ve svých produktech a technologiích. Bude zajímavé sledovat, kolik výrobců (minimálně z těch, jenž stojí za Metadata Working Group) tato specifikace skutečně osloví a nakolik se dočkáme skutečně fungujících řešení, resp. takových, jenž budou evidentně efektivnější nežli jsou ty stávající. Do budoucna slibuje Metadata Working Group obdobně zpracovat specifikace pro profesionální fotografii, audio a video a další oblasti.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: