Mac OS X software: Flux 2 – nová verze sharewarové alternativy Dreamweaveru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Mac OS X software: Flux 2 – nová verze sharewarové alternativy Dreamweaveru

8. února 2010, 00.00 | Malá londýnská softwarová firma The Escapers oznámila uvolnění nové verze svého softwaru pro návrh webů, programu Flux 2. Ten dovoluje tvořit WWW stránky ve WYSIWYG módu způsobem obdobným Adobe Dreamweaveru. Co vše Flux 2 nabízí?

Malá londýnská softwarová firma The Escapers nabízí několik aplikací pro Macy a nyní oznámila uvolnění nové verze svého softwaru pro návrh webů, programu Flux 2 (ten sice byl už delší dobu dostupný v beta verzi, ostrá verze 2 však byla oficiálně vydána 26. ledna a od té doby se již objevilo několik drobných následných aktualizací).

Flux 2 je WYSIWYG editor, dovolující připravovat weby podobně jako dokumenty v DTP aplikacích, s objekty stránek se dá manipulovat grafickými nástroji a ve webových prohlížečích držících se obecných standardů by vytvořené stránky měly vypadat přesně tak, jak jejich tvůrce zamýšlel. Program sám vygeneruje potřebný kód, přičemž se snaží nepřidávat příliš mnoho nadbytečných značek. Narozdíl od některých jednodušších webových editorů tedy nejde o řešení vycházející z omezených šablon, svými možnostmi se podobá spíše drahým profesionálním webovým editorům (jako je například Dreamweaver).

S prvky stránek lze manipulovat pomocí jejich úchopů, dají se měnit jejich velikosti, polohy a dokonce i vnitřní a vnější okraje. A když se vlastnosti prvků ukládají v externích CSS stylech, změny provedené ve WYSIWYG editoru se do nich automaticky promítnou.

Následné úpravy všech prvků umožňuje Flux 2 provádět pomocí nástroje Inspector, je v něm možné editovat takové prvky jako DIV, PARAM či vlastnosti CSS stylů.

Někteří uživatelé ovšem dávají přednost přímé úpravě kódu, což však Flux 2 také dovoluje, přičemž oba editory vzájemně hladce spolupracují, prvky vytvořené v editoru kódu se na stránce objeví, jakmile se přestane psát a dají se dál upravovat ve WYSIWYG editoru, totéž platí i naopak, program nedělá rozdíl mezi ručně zadaným kódem a objekty vytvořenými grafickými nástroji.

Editor kódu nabízí vyznačování syntaxe pro HTML a CSS kód, podporuje automatické dokončování a čísluje řádky. Flux 2 umí pracovat s XHTML a HTML5, zvládá tedy nejnovější webové standardy.

Nová verze 2 též zlepšila import existujících webů a zvýšil se její celkový výkon, vylepšení se dočkalo i uživatelské rozhraní, jež bylo zjednodušeno a používá nový systém nástrojových palet, všechny palety soustřeďuje do společné oblasti.

Navíc teď lze přímo editovat weby uložené na FTP nebo SFTP serverech, úpravy již vytvořených webů se tak dají provádět, aniž by bylo nutné stahovat měněné stránky, což pochopitelně urychluje práci.

Program také podporuje zásuvné moduly, takže jeho možnosti mohou rozšiřovat nezávislí vývojáři, díky tomu je možné využívat například knihovnu javascriptových efektů MooFX.

Podrobněji se s možnostmi programu dá seznámit ve volně dostupné 57stránkové úvodní PDF příručce. A tady navíc najdete video (QuickTime film) názorně předvádějící práci s programem. A nestačí-li vám ani to, nabízí se na YouTube dvoudílná videorecenze programu (první a druhý díl).

Flux 2 není nijak náročný program, vyžaduje alespoň 512 MB RAM a Mac OS X 10.5 nebo vyšší, tedy přinejmenším Leoparda, doporučuje se však Snow Leopard. A podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC.

Je to shareware, zkušební verzi si proto můžete stáhnout odtud (má velikost 82,3 MB), v plnou verzi se změní zakoupením licence, která stojí 49,99 GBP (oproti předchozí verzi došlo ke zdražení), avšak registrovaní uživatelé verzí 1.x dostanou novou verzi zdarma.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: