Lightroom je když... (14.): Tisk - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Lightroom je když... (14.): Tisk

14. prosince 2009, 00.00 | Chceme-li tisknout fotografie z naší knihovny snímků, v Lightroomu k tomu najdeme všechny potřebné nástroje. Tisk lze doplnit spoustou dalších ozdůbek: rámečky, grafickými prvky, textem... V tomto článku se budeme tisku z prostředí Lightroomu věnovat podrobněji.

Vytvoření nové kolekce pro tisk

Snímky, které se chystáme vytisknout, je vhodné seskupit do samostatné kolekce, abychom se k nim v případě potřeby mohli kdykoliv rychle vrátit. Jak přitom už víme, seskupení do kolekce má i další výhody, nejen rychlý přístup. Na všech snímcích můžeme provést shodné úpravy, měnit lze pořadí, etc. Takže je na nás, jestli si vytvoříme kolekci, nebo jenom rychlou kolekci.

Modul Tisk Lightroomu

V modulu Tisk se nacházejí nástroje a ovládací prvky pro každou fázi tiskového pracovního postupu. Můžeme zde uspořádat fotografie, zvolit předlohu, upravit rozvržení, rámeček, text, grafické prvky a změnit výstupní nastavení.

lightroom14-1f.jpg

V levé skupině panelů modulu Tisk se nachází panely Náhled a Prohlížeč předloh. Budeme-li pomalu přejíždět myší přes položky na seznamu předloh, v okně Náhled se zobrazí miniaturní náhled jednotlivých rozvržení. Po výběru fotografií na filmovém pásu a výběru předloh, by se nám uprostřed měl zobrazit velký náhled rozvržení fotografií. JENŽE. Výsledek vidíte dole….

lightroom14-2f.jpg

V okně náhledu se nachází jen název tiskárny a pár dalších textových informací. Tak kde je chyba? Kontaktoval jsem technickou podporu produktů Adobe: po konzultaci po telefonu a reinstalaci na EN verzi jsem dopadl tak, že mám aspoň šedé okno… Předtím jsem měl v české verzi LR jen chybovou hlášku. Brouzdáním po webu jsem zjistil, že v tom nejsem sám. Nejen v českých luzích a hájích, i v anglosasky mluvící-píšící cizině se řeší na fórech stejný problém. Milé. Nicméně protože české zastoupení to evidentně nevzrušuje, rozhodl jsem se odprezentovat tento jednonohý Lightroom v této formě. Hmm. Tak po půl hodině laborování změna. Lightroom už kulhá na obě nohy, nechápu jak a na jak dlouho. Ale jen v anglické verzi. Každopádně z celé anabáze, kterou vám zde popisuji lze usoudit, že česká lokalizace nebude až tak hi-tech, jak mi ostatně sám sdělil pracovník technické podpory po telefonu. Takže funkční okno by mělo vypadat asi takto:

lightroom14-3f.jpg

No a co vidíme v pravé části obrazovky, jaké panely? První volba Modul pro rozvržení obsahuje dvě varianty zobrazení: Sada obrazů a Stránka miniatur/Mřížka. První nám tiskne tak, že na jedné stránce opakuje tentýž snímek v různých zvětšeních. Druhou z těchto voleb lze použít k tisku více fotografií ve stejné velikosti na jednu stránku.

Další částí tohoto panelu je Nastavení obrazu. Zde máme k dispozici volby umístění fotografie v buňce a ovládací prvky pro vytvoření rámečku.

lightroom14-4f.jpg

Můžeme pohodlně nastavit barvu i tloušťku, určit zda má fotografie proporčně vyplnit celou buňku a zda je potřeba snímek rotovat. V další části pravého panelu Pravítka, mřížka a vodítka určujeme v podstatě parametry zobrazení. Zda chceme mít v okně náhledu pravítka, milimetrovou mřížku a pomocné vodící linky. V části Rozvržení v případě zobrazení Sady obrazů nastavíme okraje. A také pohodlně spoustu dalších parametrů. Počet sloupců, řádek, mezeru mezi buňkami a také velikost buněk. Tím jsme původní předlohu schopni poměrně výrazně předělat a následně v případě potřeby uložit jako uživatelské přednastavení.

lightroom14-5f.jpg

Důležitá poznámka k tisku

Lightroom velikost fotografií v tiskové předloze automaticky upraví na zadanou velikost papíru. Ponechávám proto v nastavení tisku měřítko na obvyklých 100 %, Lightroom sám přizpůsobí předlohu velikosti stránky. Stav, který vidíme v editoru tisku tím pádem odpovídá vytištěnému výsledku… Zrovna tak nastavení okrajů umožní Lightroom v podstatě libovolné. Je jasné, že bychom se měli asi „opdíchnout“ od toho, co umí naše tiskárna. Pokud vaše tiskárna neumí bezokrajový tisk, nastavení okrajů na nuly může přinést dost nežádoucí výsledek. Nastavení Mezer buňky a Velikosti buňky jsou parametry, které jsou navzájem provázané. Změny, které provedeme u jednoho z nich (popisoval jsem to v předchozím odstavci) se promítnou také do toho druhého. Zatržítko Zachovat čtverec sváže nastavení výšky a šířky tak, že buňka při změnách velikosti stále zachovává čtvercový tvar.

lightroom14-6f.jpg

Úprava identifikační tabulky

Volbami na panelu Překrytí můžeme do rozvržení vložit identifikační tabulku nebo text. Tímto způsobem lze rychle doplnit identifikační tabulku nebo k fotografiím doplnit informace, popisy, čísla stránek či ořezové značky. Zaškrtnutím v rohu ji aktivujeme, klepnutím na trojúhelníček a výběrem možnosti Úpravy lze spustit editor. Zde máme šanci změnit typ písma, velikost, a i tady můžeme měnit barvu. V panelu Překrytí změníme táhly i průhlednost a velikost textu. Změnu velikosti textu můžeme samozřejmě změnit pohodlně i v okně s náhledem, když klepneme na text a pomocí myši a táhel změníme velikost od ruky. Přetažením umístíme text tam, kam potřebujeme.

lightroom14-7f.jpg

V další části panelu Překrytí lze nastavit i tisk dalších informací: čísla stránek, informace o stránce, a v menu informace o fotografii si můžeme vybrat z poměrně velkého množství údajů, které se nám mohou vytisknout spolu s fotkou. Další možnost představuje přidání ořezových značek ke každému snímku.

lightroom14-8f.jpg

Posledním krokem, který zbývá provést před „vypuštěním“ fotografií na papír, je konfigurace výstupních nastavení na panelu Tisková úloha. První z možností, kterou nám panel nabízí, je tisk místo na tiskárnu „do souboru“, vytvořením souboru ve formátu JPEG. Volba Tisknout v hrubém režimu nám jednak vypne zbytek panelu a jednak slouží k rychlému tisku, šetří inkoust, ale o výsledku nám moc nepoví. Z toho je jasné, že se nám bude hodit maximálně na tisk náhledů nebo pro zhotovení rozvržení předtím, než do tiskárny založíme kvalitní fotopapír.

lightroom14-9f.jpg

Hodnota Rozlišení tisku bude potom záviset na mnoha faktorech: velikost média, rozlišení souborů, parametry naší tiskárny a kvalita použitého papíru. Pro vysoce kvalitní tisky doporučuji rozlišení 300-360 dpi. Defaultních 240 dpi dává rozumné, „koukatelné“ výsledky, samozřejmě ne hi-tech kvalitu.

lightroom14-10f.jpg

Poslední oblastí je správa barev. Pokud nám CMS, ICC a profily obecně nic neříkají, necháme je předvolené… a budeme doufat. My náročnější budeme řešit kalibraci tiskárny, vytvoření ICC profilu a nastavení profilu v předvolbách tiskárny. Ty se samozřejmě uplatní i v Lightroomu.

Další část našeho seriálu bude opět o publikování. Ale tentokrát na webu. Což bude vlastně poslední modul Lightroomu, takže se budeme blížit k závěru našeho povídání na téma Lightroom….

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: