Lenovo ohlásilo ThinkPad W700, notebook pro fotografy a designéry - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Lenovo ohlásilo ThinkPad W700, notebook pro fotografy a designéry

15. srpna 2008, 00.00 | Společnost Lenovo představila dne 12. 8. notebook, jenž je velmi vhodný k pokročilému zpracování digitálních fotografií a počítačové 2D i 3D grafiky. Nabídnout může zabudovaný grafický tablet, prostředky pro kalibraci zobrazení barev, 17palcový displej, pokrývající 72 % gamutu prostoru Adobe RGB, a osazení výkonným vícejádrovým Intel procesorem, velkým množstvím RAM či až třemi pevnými disky. Co dalšího ještě tato novinka přináší a kdy bude dostupná zájemcům?

Společnost Lenovo, známá svými přenosnými počítači používanými především v podnikové sféře, představila dne 12. 8. nový notebook, zaměřený tentokrát primárně do oblasti grafického průmyslu či též technické grafiky. Její mobilní pracovní stanice ThinkPad W700 nabízí značně unikátní kombinaci vybavení, které zužitkují především počítačoví designéři nebo také techničtí konstruktéři, pracující v 2D nebo 3D, a dále ti, kdo na pokročilé úrovni upravují digitální fotografie. Přístroj dosud není na trhu, nicméně jeho oznámené vlastnosti - hodné následování ze strany jiných výrobců - jsou natolik zajímavé, že jsme považovali za vhodné je přiblížit v tomto článku.

lenovow700-3f.jpg

Tablet

Unikátní je především nabídka volitelného zabudovaného grafického tabletu Wacom (aktivní plocha 120 x 80 mm) přímo do těla přístroje, resp. do opěrky zápěstí před klávesnici. Uživatelé tento tablet mohou - jak už je to u zařízení daného typu obvyklé - využívat při tvorbě digitálních ilustrací, retuších, maskování a mnoha dalších úkonech. Namapovat pro použití s tabletem lze buďto celou obrazovku přístroje nebo její vybranou oblast. Otázkou zůstává pohodlí práce vzhledem k nemožnosti umístit tablet zcela dle libosti - přístroj by měl každopádně ignorovat nechtěné doteky trackpadu při práci na tabletu levou rukou. Pero pro tablet lze schraňovat přímo v těle notebooku.

lenovow700-1f.jpg

Kalibrace barev

Jiným zásadním volitelným prvkem ve výbavě je kalibrátor barev, zabudovaný opět do těla přístroje (do opěrky zápěstí). Jedná se o zařízení postavené na X-Rite Huey sondě s uživatelskou sadou filtrů vyladěných pro displej W700. K řízení tohoto kalibrátoru je použita upravená verze HueyPRO softwaru. Profilovací proces trvá 80 sekund a provádí se při zavřeném přístroji (proces je indikován sérií tónů).

Zobrazení

Displej o úhlopříčce 17 palců je k dispozici ve dvou variantách, pokročilejší WUXGA 400 NIT TFT zde nabízí rozlišení až 1 900 x 1 200 pixelů a díky dvojitému CCFL podsvícení slibuje pokrytí 72 % gamutu barvového prostoru Adobe RGB, zatímco obvyklé mobilní displeje takto údajně pokrývají jen 45 %. Maximální jas je 400 cd/m^2. Druhá varianta displeje WXGA + LCD 200NIT nabízí rozlišení 1 440 x 900 pixelů.

Pro vykreslování grafiky lze zvolit karty NVIDIA, konkrétně jsou v nabídce Quadro FX-3700M s 1GB VRAM, a Nvidia Quadro FX-2700M s 512MB VRAM. Obě tyto karty by měly dostačovat i pro hodně náročné 3D grafické aplikace či též pokročilou práci s videem. Externí zobrazovací jednotky je možno připojit s pomocí hned tří rozhraní, a to Dual-Link DVI, VGA a Display Port.

lenovow700-2f.jpg

Další vybavení

Výpočetní výkon W700 bude opravdu značný: přístroj lze nyní dle přání zákazníka osadit dvoujádrovým procesorem Intel Core 2 Duo (2,53 GHz/2,8 GHz) či Extreme (3,06 GHz), výhledově pak půjde použít nastupující čtyřjádrové mobilní Intel Core 2 Quad procesory. W700 může být osazen až 8 GB vysokorychlostní DDR3 RAM (2 sloty), použít lze 2 GB RAM cache technologie Intel Turbo Memory pro urychlení zpracování při diskových operacích.

Notebook je možno vybavit až třemi pevnými SATA disky 2.5" (160-320 GB), z nichž dva jsou umístěny přímo v odpovídajících slotech, třetí je pak výjimatelný, v Ultra Bay slotu. Nastavit lze RAID konfiguraci, jeden z disků může být typu SSD (Solid State Drive). Vícenásobné osazení takto dovoluje řešit přechodné zálohování, přenos dat o velkých objemech, optimalizaci chodu použitých softwarových aplikací aj. Různorodé jsou rovněž možnosti síťové a internetové konektivity: nabízí se zde Gigabit Ethernet, WiFi (802.11a/b/g/n), telefonní modem a Bluetooth.

K nahrávání digitální fotografie a videa z paměťových karet či též zálohování a přenosu dat na daných médiích je určen 7-in-1 multicard reader, dále lze použít Compact Flash a Smart či Express Card sloty. Různá zařízení je dále možno připojit pomocí celkem pěti USB portů a FireWire 400 rozhraní. Volitelně lze ThinkPad W700 vybavit mechanikou pro přehrávání a vypalování Blu-Ray disků, výchozí je osazení DVD vypalovací mechanikou. K dispozici bude rovněž Mini Dock pro další rozšiřování možností přístroje externími zařízeními, poskytovány jsou zde mimo jiné eSATA port a digitální audio. Pro zabezpečení dat jsou k dispozici šifrování pevného disku a čtečka otisků prstů. Při volbě operačního systému budou zákazníci moci vybírat mezi Windows Vista Business a Ultimate jak v 32, tak i 64bitové variantě.

K přenositelnosti

Při váze 3,77 kg a rozměrech 410 x 310 x 41,4 mm není ThinkPad W700 zrovna přístrojem vhodným ke každodennímu přenášení, při vyšších požadavcích na korektní zobrazení barev navíc bude preferováno vhodně osvětlené pracoviště. Nicméně občasné přestěhování v prostorách kanceláře či domova (například pro schůzku s klientem, prezentaci projektu apod.) možné takto docela dobře je, což nejeden uživatel rozhodně ocení.

Konkurence

Nebude asi náhodou, že v den ohlášení W700 oznámila společnost Dell připravovanou novinku M6400, nabízející možnost osazení čtyřjádrovým procesorem, až 16 GB RAM a 1 TB v RAID diskové konfiguraci, 17palcový displej s plným Adobe RGB gamutem, NVIDIA Quadro grafiku a speciální kolečko umožňující například rychlé skrolování videem.

Hodně se pak v případě možné budoucí konkurence k přístrojům typu W700 spekuluje i o společnosti Apple, mající dnes v dané oblasti renomé díky MacBooku Pro, která novou řadu notebooků chystá. Těžko ovšem říci, zda již v ní bude právě zařízení nabízející pro kreativce obdobně zajímavé nové rysy jako W700.

Závěrem

Lenovu se v případě ThinkPadu W700 podařilo přijít s konceptem přístroje, který by - zejména v případě, že obdobná zařízení (tj. nejen výkonná, jako jsou dnes tzv. multimediální stanice, ale rovněž vybavená tabletem či jiným obdobným polohovacím zařízením a kladoucí důraz na korektní zobrazení barev) začnou nabízet i jiní výrobci - mohl definovat celý nový segment trhu s mobilními počítači. Zásadní novinkou je zde to, že daný typ mobilní stanice bude primárním nástrojem designéra, konstruktéra či fotografa, a nikoli jen doplňkem desktopového počítače jako tomu bylo doposud. Vzhledem k váze a rozměrům se sice nedá hovořit o plně přenosném zařízení, které by se snadno přenášelo a používalo i po delší čas v terénu, pořád bude ale výrazně mobilnější nežli stolní počítač s monitorem.

Výkonnosti a inovacím odpovídá v případě W700 i předpokládaná cena. Ta začíná v USA na 2 949 USD, při vyšších nárocích na konfiguraci se nicméně může vyšplhat až na 6 000 USD - konfigurátor pro trh v USA si lze již nyní snadno vyzkoušet. Dostupný by měl být ThinkPad W700 od 2. září tohoto roku, bude pak jistě zajímavé sledovat, nakolik se jeho teoreticky vysoce atraktivní vybavení osvědčí v reálné praxi.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Design  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: