Konica Minolta představuje revoluční řadu tiskáren bizhub - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Konica Minolta představuje revoluční řadu tiskáren bizhub

4. června 2007, 00.00 | Společnost Konica Minolta představila zbrusu novou - a svým způsobem i revoluční řadu tiskáren, která nabídne jak spoustu dnes důležitých funkcí, tak i několik inovativních změn. Jednou z hlavních výhod je i vysoká přidaná hodnota ve formě bohatých servisních a bezpečnostních služeb.

Tento výrobce, jehož jméno netřeba představovat zejména fanouškům foto-techniky, šokoval před rokem a půl odchodem právě z foto-branže (tuto divizi odkoupila společnost Sony a prvním ovocem byla před rokem oficiálně představená první digitální zrcadlovka Sony - Alfa100, vycházející z povedeného modelu KM Dynax 5D). KM orientovala nyní spoustu energie do vývoje nové řady produkčních/kancelářských tiskáren, které jsou právě uváděny na trh. Novinky zaujmou nejen parametry a výkonem, ale především také vysokou servisní podporou, inovativními bezpečnostními prvky a několika skutečnými vychytávkami.

Open House

Poslední květnový den uspořádala KM v prostorách multikina Village Cinemas na pražském Smíchově celodenní Open House, kde byly k vidění jak stávající stroje kancelářských tiskáren i multifunkčních zařízení, tak právě i nová vlajková loď firmy – multifunkční laserový stroj - KM bizhub C550. Vedle toho byl kladen velký důraz také na představení nové strategie společnosti, potažmo bohatého portfolia zákaznických služeb, které jsou minimálně stejně zajímavé jako samotné zařízení. Open House jako takový probíhal v prvním patře multikina, kde je situována VIP sekce neboli Gold Class – promítací sály. Ve vstupní hale byla vystavena zařízení (včetně novinky bizhub C550) a vzadu jste mohli buďto shlédnout (v levém promítacím sále) některou z tématicky zaměřených prezentací (byly celkem tři a opakovaly se v pravidelných intervalech celý den), a nebo jste mohli rovnou využít služeb přítomných obchodních zástupců KM (ti byli přítomni v pravém promítacím sále) a jednat již o vašich konkrétních požadavcích, přáních a potřebách. Akce začínala v 10:00 a končila kolem 17:00, dobře byla vyřešena organizace, kdy při příchodu se každého nového návštěvníka ujal některý ze zástupců společnosti a individuálně se mu věnoval. Počet registrovaných návštěvníků byl okolo 200 lidí.

Konica Minolta bizhub C550

Pochopitelně největší zvědavost vzbuzovalo zařízení bizhub C550. Jedná se o úplně novou řadu tiskových kancelářských a produkčních strojů, které se oproti stávajícím zařízením odlišují jak designem, tak i celkovým koncepčním pojetím a zejména službami s přidanou hodnotou. Kromě tiskových služeb umožňuje zařízení navíc také funkce kopírování a skenování (volitelně lze objednat též faxový modul). Mezi hlavní inovace stroje patří řadič Emperon nové generace s rychlostí 867 MHz a podporou PDF 1.5 a ICC profilů. Nově použité tonery Simitri podporují nižší zapékací teplotu, vyšší flexibilitu, vyšší barevnou stálost a jsou odolnější proti ohybu papíru. Současně s těmito tonery je k dispozici i fixační jednotka s indukčním ohřevem, která rovnoměrně zahřívá tiskový válec. Díky ní je tiskárna připravena k provozu do cca 85 sekund od zapnutí.

Ovládání probíhá pomocí dotykové barevné obrazovky s velikostí 21 cm a možností vertikálního i horizontálního otáčení. Struktura menu je vyřešena přehledně, ovládání je velmi intuitivní. Vedle barevného provozu samozřejmě není problém ani využívání černobílého tisku/kopírování s tím, že monochromatický tisk lze provádět i při vyčerpání barevných náplní (tonerů). Volitelně lze navíc objednat vedle již zmíněného fax modulu také dokončovací zařízení, jakými jsou: finisher brožur (až na 20 listů - 80 stran) a dopisů (ohýbač), děrovačka nebo sešívačka – s výstupní kapacitou až na 3 100 listů (sešívá po max. 50 listech).

Technická specifikace
Konica Minolta bizhub C550 tiskne na principu elektrostatického tandemového, nepřímého laseru (celkem osm paprsků – po čtyřech párech, tj. na každou barvu připadá jeden pár). Rozlišení tiskárny je 600 x 600 dpi (fyzicky, při interpolaci až 1 800 x 600 dpi). Rychlost kopírování a tisku při formátu A3 se pohybuje okolo 23 stran/min barevně nebo až 28 stran/min černobíle. V případě formátu A4 dosáhneme rychlosti až 45 stran/min v barvách nebo 55 stran/min monochromaticky. K výtisku první kopie (formátu) A4 dochází za cca 6,5 sekundy/barevně, respektive 4,3 sekundy/černobíle. Kopírovat lze od 1 listu až do 9999 kopií. K dispozici je samozřejmě též duplexní tisk + kopírování. Měsíční zatížení tiskárny je 70 000 výtisků (doporučeně), maximálně až 120 000, černý toner vystačí zhruba na 45 000 výstupů a barevné tonery (CMY) dokáží vytisknout asi 27 000 stran každý. Životnost tiskového válce se pohybuje okolo 2,5 miliónu výstupů. Tiskárna je vybavena operační pamětí 1024 MB, harddiskem o kapacitě 60GB a rozhraním 10 Base-T/100 Base-T/1000 Base-T, dále ethernetovým adaptérem a samozřejmě USB 2.0 rozhraním.

Součástí bizhubu je zabudovaný skener, umožňující barevné skenování s rychlostí až 70 listů za minutu, s rozlišením 300 dpi (maximální rozlišení – po interpolaci je 600 dpi). Skenovat můžete přes TWAIN rozhraní, a to buďto přímo do FTP, nebo do e-mailu, SMB nebo do schránky. Formáty, které skener podporuje – JPEG, TIFF, PDF, komprimovaný PDF nebo šifrovaný PDF. K jednotlivým úlohám můžete přidávat též poznámky (textové/o čase a datu), pro PDF složky dokonce až 400 přednastavených úloh.

Zatímco funkce kopírování a faxování jsou standardní, fax je již volitelnou záležitostí. Nicméně v případě zákazníkova přání lze pořídit C550 v modifikaci včetně fax modulu – standard G3. Přenos je analogový, i-Fax, IP-Fax, SIP-Fax a rozlišení 300 x 300 dpi nebo 600 x 600 dpi, s kompresí MH, MR, MMH, JBIG. Rychlost přenosu se pohybuje okolo 33,6 kb/s. Cílových adres lze do zálohovací paměti (128 MB) uložit až 2100.

Rozměry a hmotnost stroje jsou 650 x 777 x 1150 mm (Š x H x V) a cca 190 kg. Velikost potisknutého média se pohybuje od A6 do A3+, a to při gramáži od 64 do 300 g/m2. Vstupní kapacita podavačů papíru je 3 650 listů ve standardu, kterou lze však volitelně rozšířit až na 6 650 papírů! Výstupní podavač pojme maximálně 3 250 listů. Automatický duplexní tisk je možný na formát A5 - A3+ při gramáži do 256 g/m2. Mezi další funkce patří například i možnosti dokončování, jako je odsazování, řazení do skupin, třídění, sešívání, děrování, půlsklad, trojsklad nebo brožurování.

Služby

Kromě samotného stroje byly stejně zajímavé též další přidané funkce a nabízené služby. Mezi nejdůležitější inovace patří jak úplně nový systém autorizace, tak také propracovaná bezpečnostní opatření nebo servisní služby nabízené výrobcem. Nová řada tiskáren KM bizhub je vybavena bezpečnostním systémem, který eliminuje neoprávněnou manipulaci se zařízením. C550 nabízí jako první na světě v daném segmentu autorizaci uživatele pomocí skenu krevního řečiště na prstu. Funguje to jednoduše tak, že na malé snímací zařízení (připojené k tiskárně pomocí standardního USB rozhraní) přiložíte prst, a jste-li jedním z oprávněných uživatelů (tj. máte-li vytvořen a založen vlastní účet), můžete dále pokračovat v práci. Kromě skenu "krevního obrazu" lze samozřejmě volitelně použít též "starý" způsob – magnetickou kartu s elektronickým čipem nebo přihlášení pomocí uživatelského jména a hesla.

eSetq
Služba "kontroly" - ePro umožňuje nastavit, spravovat a monitorovat (a to i zpětně) veškeré tisky i uživatele. Lze tedy naprosto individuálně definovat a nastavit "tisková" práva k zařízení – a to buďto v rámci divize, nebo i jednotlivých uživatelů. Tuto službu ocení zejména velké společnosti, nebo naopak úřady a místa, kde tiskárna stojí na veřejném prostranství (chodby, čekárny), tudíž je zde velká možnost neoprávněného vstupu. V poslední řadě lze tímto způsobem snadno dohledat libovolnou zakázku, hlídat náklady a nastavit co nejefektivnější parametry pro optimální tisk. Tento způsob autorizace uživatelů má velice široké možnosti využití, jedním z nich je fakt, že pokud cokoli tisknete, vaše konkrétní tisková úloha čeká ve frontě a vytiskne se, až když přijdete fyzicky k danému zařízení a přihlásíte se (ať již přes heslo, čipovou karty nebo sken prstu). Tisknout přitom můžete na libovolné tiskárně na jakémkoli místě (samozřejmě za předpokladu zapojení do vnitropodnikové sítě), a tím je zároveň zajištěno, že se jakýkoli výtisk nedostane do nepovolaných rukou.

ePro
Další služba představuje propracovaný systém kontroly zařízeních jako takových, což zahrnuje veškeré servisní úkony, těmi běžnými (výměny docházejících tonerů) počínaje a složitějšími výměnami komponentů konče. Nová řada bizhub je vybavena funkcí automatického sledování stavu tiskárny a funkčnosti celého systému. Výrobce opět nabízí možnost připojení volitelného externího GPS a GPRS modulu, který v případě hlášení chyby tuto informaci okamžitě předá na centrálu společnosti, která tímto ví, co je za problém a díky navigačnímu systému zná i přesnou lokalizaci zařízení. Pak stačí jen poslat zprávu o daném problému a dané lokalitě příslušnému technikovi (po našem území se jich pohybuje několik desítek), a ten již může dorazit na místo a tím problém vyřešit. V případě menších poruch nebo jen rutinních výměn tonerových náplní dochází ke zjištění a odstranění závady ve většině případů ještě dřív, než závadu "odhalí" samotný majitel (uživatel). Jedná-li se o složitější problém, výrobce je schopen jej odstranit do několika hodin od jeho zjištění. Touto službou je zajištěn relativně neomezený provoz a odpadají tím prodlevy a prostoje při průběžných tiskových úlohách větších objemů.

Závěr

Konica Minolta novinkovou řadou tiskáren bizhub uvádí nejen nový standard ve vybavení a funkcích kancelářských a produkčních multifunkčních laserových zařízení, ale především sází na novou koncepci, zahrnující kompletní starost o zákazníky, která by rozhodně neměla končit jen nákupem zařízení a rozšířenou záruční dobou ze 2 na 3 roky (jak tomu v mnoha případech bývá). Zajímavou myšlenkou není ani tak samotné železo (produkt), který firma prodává, ale především další služby – servisní péče a způsoby zabezpečení. KM je také schopna uzavírat naprosto individuální smlouvy s každým zákazníkem zvlášť, a tak je možné stanovit výši nákladů, a tím i cenu za samotný tisk. Vzhledem k širokým možnostem a různorodým požadavkům klientů nelze rámcově stanovit pevnou konečnou cenu za tisk, ale dle prvních informací od výrobce by se cena za tisk jednoho barevného obrázku (formátu A4) měla pohybovat v průměru přibližně okolo 1,90 Kč.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Reportáže  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: