Knoll Light Factory 3.0: profesionální světelné efekty pro Adobe Photoshop - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Knoll Light Factory 3.0: profesionální světelné efekty pro Adobe Photoshop

16. října 2007, 00.00 | Plugin Knoll Light Factory patří mezi profesionální doplňky pro Adobe Photoshop a specializuje se na tvorbu různých světelných efektů. Představení aktuální třetí verze pluginu vám nyní nabízíme.

Knoll Light Factory společnosti Digital Anarchy je plugin pro Adobe Photoshop na tvorbu světelných efektů. Podobných doplňků existuje pro Photoshop a další grafické editory vcelku dost, jeden z nich se dokonce dodává přímo s Photoshopem. Knoll Light Factory ovšem funguje na trochu jiném principu než plugin na světelné efekty integrovaný v Photoshopu – můžete si v něm totiž poměrně komfortně zkombinovat řadu netradičních světelných efektů. Od světelných efektů ostatně nemá daleko ani název samotného pluginu, který navrhl spolutvůrce Photoshopu John Knoll, přičemž generátor efektů Knoll Light Factory byl použit k tvorbě efektů fotonových torpéd v původním Star Treku.

Plugin umí vytvářet různé flare a sparkle efekty imitující svit slunce či hvězd, a to včetně odlesků světelných paprsků v objektivech kamer a fotoaparátů a dalších speciálních efektů vznikajících při fotografování světelných zdrojů. Celkem máte k dispozici devatenáct prvků či spíše speciálních grafických komponent, s pomocí kterých můžete ve vrstvách sestavit stovky rozličných kombinací světelných fotorealistických efektů. Knoll Light Factory 3.0 je k dispozici ve verzích pro Windows 2000/XP/Vista a Mac OS X. Zaváděcí cena pluginu (platí do 31. října 2007) je 129 USD, poté bude platná oficiální cena 149 USD.


Knoll Light Factory 3.0 - prostředí pluginu s velkým náhledem, seznamem předvoleb, nastavovacími parametry pro jednotlivé světelné efekty a kontextovým menu s lupou

Nové funkce

Jak už je u stěžejních verzí většinou zvykem, Knoll Light Factory 3.0 přináší přepracované grafické rozhraní s jednodušším ovládáním, funkci pro rychlý náhled efektu a náhledové ikonky zobrazující jednotlivé předvolby světelných efektů. Původní editor efektů Light Editor je v nové verzi pluginu integrovaný do hlavního okna s měnitelnou velikostí, díky čemuž lze podle rozlišení obrazovky zvětšit náhled efektu. K navýšení komfortu při používání pluginu přispěla vylepšená vícenásobná funkce Undo, zvýšená byla i rychlost výpočtů efektů na počítačích Macintosh s procesory Intel.

Součástí pluginu je 118 přednastavení konkrétních efektů (o zhruba padesát víc než u předchozí verze pluginu), jejich aplikace na grafickou předlohu si můžete prohlížet na realtime náhledu. Plugin pochopitelně podporuje 16-bitové barvové kanály a uživatelské masky ve stupních šedi, s pomocí kterých lze dále upravovat nabízené světelné efekty a například navodit dojem světla vystupujícího z pozadí objektů. Pro snazší grafické kompozice má Knoll Light Factory samostatnou tzv. Tint vrstvu, prostřednictvím které je možno snadno změnit barvu světelného zdroje. K dispozici je rovněž funkce Randomize na návrhy variací zvolených efektů.


Knoll Light Factory 3.0 - světelné efekty můžete v pluginu sestavovat z jednotlivých komponent a jejich vlastností


Knoll Light Factory 3.0 - nabízené typy komponent pro kombinování nejrůznějších světelných efektů


Knoll Light Factory 3.0 - modré slunce patří mezi komplexní světelné efekty poskládané z celé řady prvků

Výsledné efekty

Grafický výstup z Light Factory 3.0, respektive kvalita generovaných světelných efektů, je jedním slovem vynikající. Při citlivém nastavení vlastností jednotlivých komponent světlených efektů či použití defaultních předvoleb jsou generované efekty velmi kvalitní s vysokou mírou realističnosti.

Mezi světelné efekty generované ve fotorealistickém podání i pro fotografie s vysokým rozlišením patří v Knoll Light Factory 3.0 zejména různé typy lensflares efektů (s volitelnou mírou deformací a dalšími nastavitelnými vlastnostmi), které lze ovlivnit mimo jiné i „grafickými“ clonami a maskami. Další specialitou pluginu je tvorba a simulace různých laserových světelných efektů a statických světelných explozí.

Závěr

Knoll Light Factory 3.0 patří mezi výkonné a poměrně kvalitní doplňky pro Adobe Photoshop a vzhledem ke svým možnostem se prodává za slušnou cenu. Mimo běžných světelných efektů imitujících reálné přírodní světelné zdroje (slunce, hvězdy aj.) můžete kombinováním jednotlivých komponent relativně snadno vyrobit i velmi netradiční „světelné“ kompozice pro různé imaginární krajiny či scény. Zkušební verzi pluginu pro Windows i Mac OS X si lze stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Digital Anarchy.Knoll Light Factory 3.0 - možná trochu sci-fi, ale do krajiny se modré slunce docela hodíKnoll Light Factory 3.0 - ukázka jednoho z typů nabízených "komplexních" světelných efektůKnoll Light Factory 3.0 - další ukázka speciálního světelného efektuKnoll Light Factory 3.0 - další ukázka výstupu z pluginuKnoll Light Factory 3.0 - a ještě poslední ukázka ...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: